İBB

CUMHURİYETİN 100. YAŞINI CUMHURİYET KADINLARIYLA KUTLADI

Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun fikir öncülüğüyle İBB İstanbul Vakfı çatısı altında hayata geçen ‘Büyüt Hayallerini’ projesi, Cumhuriyet’in 100’üncü yaşını özel bir buluşmayla kutladı. ‘Büyütülen Hayallerle Cumhuriyet ve Kadın’ etkinliğinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile eşi Dr. Dilek Kaya İmamoğlu, birer konuşma yaptı. İlk yüzyılda çözülemeyen kadın hakları ve özgürlükler başta olmak üzere pek çok sorunun Cumhuriyetin ikinci yüzyılında çözeceklerini belirten Dr. Dilek Kaya İmamoğlu, “Kendimizin, annemizin, kız kardeşimizin ve kızlarımızın hakkı için, eşitlik ve adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz. Yüz yıldır ‘Yaşasın Cumhuriyet’ diyerek geldik ve haklarımızı kazandık. Bundan sonra da ‘Yaşasın Cumhuriyet’ diye haykırmaya devam edeceğiz ve haklarımızdan asla geri adım atmayacağız. Daha nice yüz yıllara bin yıllara” ifadelerini kullandı. İBB Başkanı İmamoğlu da Mustafa Kemal Atatürk’e değinmeden okunan 29 Ekim hutbesini eleştirdi. “İçinde Mustafa Kemal Atatürk'ü anmamak ve cumhuriyetle beraber onu paylaşmamak fikrini ortaya koyan bir aklın, bir zihnin gerçekten bu ülkeye faydası yok” diyen İmamoğlu, “Mış gibi yapılmaz. Cumhuriyetin değerlerini yaşayacaksınız. Onun özgürlüğüyle, onun verdiği eşitlikle hep birlikte var olacağız… Geliştirelim, konuşalım, tartışalım… Ama geçmişi yok sayarak bu güzel Atatürk'ü, bu güzel cumhuriyeti anlatmayı, sıkıntıyla ifade etme içerisinde olup topluma da şirin gözükmek adına mış gibi yapanların tekrar altını çiziyorum; üzüntüyle ama bir yanıyla da gülerek izliyorum. Bu millet onlara sırası geldiğinde hak ettikleri cevabı demokrasi yoluyla verecek. Bundan adım gibi eminim” diye konuştu.

Devamını Oku

İMAMOĞLU: BU ÜLKENİN GENÇLERİ TARİH YAZACAK

İBB, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, Yenikapı’da düzenlenen etkinliklerle kutladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da 30 Ağustos coşkusunu, İstanbullularla birlikte yaşadı. Alanı dolduran gençlere umutsuz olmamaları yönünde tavsiyede bulunan İBB Başkanı İmamoğlu, “Asla karamsar olmayacağız. Kendimize güvenmekten, gelecek güzel günlere inanmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Başka türlüsü, kendinize ihanet olur. Başka türlüsü, geçmişimize ihanet olur. Biz, Cumhuriyet’imizin bir asırlık ömründen ders çıkaran, ders alan ama aynı zamanda cesaretle önüne bakan bir milletiz. Hele hele bu şehrin, bu ülkenin gençleri tarih yazacaklar, tarih. En çok siz gençlere güveniyoruz” dedi.

Devamını Oku

EMİNÖNÜ, TRAMVAYINA KAVUŞTU

İBB, Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının Cibali-Eminönü İstasyonları arasındaki 2. etabını, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101’inci yıldönümünde hizmete açtı. Açılış töreninde konuşan Ekrem İmamoğlu, yapımını tamamladıkları hattın önceki yönetim döneminde yapılan test sürüşüne gönderme yaparak, “Yanlışların yapıldığı ve sonrasında çökmelerin yaşandığı, yüzeysel temellerin olduğu bir dönemde, 2019 yerel seçimlerinden hemen önce, daha elektriği olmayan, aracı da olmayan bir sözüm ona test sürüşü yaptılar benim seçildiğim seçime 1-1,5 ay kala. Ve o test sürüşü denilen şey, tam bir trajikomik durumdu. Şov yapmaya gayret ettiler. Rayların üstünde yürüttükleri tren de henüz bitmemişti. Çünkü buradan yine o treni aldılar, tekrar fabrikasına gönderdiler. Bütün bunlara başvuran anlayış, gerçekten yönetim ömrünü bitirmiş bir anlayıştır. Bir iş insanı olarak, bir yönetici olarak, bir kamu görevi olan Belediye Başkanı olan birisi olarak, Allah şahittir söyleyeyim ki, bana bir Allah'ın kulu böyle bir iş ve işler yaptıramaz” dedi. Konuşmasında, yıkımı polis marifetiyle engellenen Zeytinburnu’ndaki kaçak yapıya da yer veren İmamoğlu, “Acaba o bina, kimin hayallerini süslüyor. Acaba o bina, kimin ailelerinin vakıflarına teslim edilmek için hazırlık yapılıyor? Bu süreci takip edeceğiz hep beraber. Siz de edin, biz de edeceğiz. Ama biz, orayı yıkmaktan geri durmayacağız. Orayı yıkacağız. Milletin malının bir avuç insanın boğazından aşağıya gitmesine fırsat vermeyeceğiz. Boğazında düğümlenecek boğazında. Milletin malı, milletindir” ifadelerini kullandı. Haliç boyunca hizmet verecek Alibeyköy – Eminönü tramvay hattı ile güzergah üzerinde bulunan otobüs hatları arasında, 4 Eylül’den başlayıp 1 Ocak 2024’e kadar sürecek olan zaman diliminde ücretsiz aktarma sağlanacak.

Devamını Oku

İSTANBUL'DA BÜYÜK ZAFERE BÜYÜK KUTLAMA

30 Ağustos Zafer Bayram kutlamaları için İstanbul hazır. Aydilge, Özgün, Bahadır Tatlıöz, Zakkum, Feride Hilal Akın, Emre Altuğ ve Norm Ender meydanlarda İstanbullularla buluşacak. Büyük kutlamanın adresi Yenikapı olacak. Güneş, Yaşlı Amca, Jabbar, Santı&Tuğçe, Big Rhythm sahne alacak. Gecenin finalinde Gülşen İstanbullarla buluşacak. Bayram süresince kişiselleştirilmiş İstanbulkart kullanıcıları için İBB’nin işlettiği toplu taşıma araçları ücretsiz olacak. 30_agustos-web-banner.jpg

Devamını Oku

HATAY KIRIKHAN’DAKİ HASARLI OKULU 90 BİN İBB ÇALIŞANI İNŞA EDECEK

İBB’nin 90 bin çalışanı, kurum tarafından bayramlarda kendilerine ikram edilen kutu çikolatalardan, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde felaketi yaşayan Hatay Kırıkhan’daki bir okulun yeniden inşası için vazgeçti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kırıkhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, 90 bin İBB çalışanın katkılarıyla yıkılıp, yeniden inşa edileceğini duyurdu. Lise bahçesinde incelemelerde bulunan İmamoğlu, “Tüm İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 90 bin çalışanına, bu güzel hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum ve onların Belediye Başkanı olmaktan da iftihar ediyorum” dedi.

Devamını Oku

İMAMOĞLU: İSTANBUL'UN BATISINA İLK METRONUN ERİŞİMİ BAŞLIYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı’nda TBM geçişine tanıklık etti. Kazı çalışmalarındaki ilerlemenin yüzde 25 seviyelerine ulaştığını belirten İmamoğlu, “İstanbul'un batısına ilk metronun erişimi başlıyor. Küçükçekmece'yi bir hat kabul edersek Küçükçekmece'nin batısına doğru ilk defa Bahçeşehir’de Esenyurt’ta bir metro hattımız ilerliyor. Çok ihmal edildi yıllarca. Sefaköy- Beylikdüzü metro projemizi başlattığımızda aslında iki koldan hem kuzeyden, hem güneyden, neredeyse iki buçuk, üç milyon insanımızı İstanbul'a bağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

GALATA KÖPRÜSÜ’NDE 29 YIL SONRA YENİLEME ÇALIŞMASI

İstanbul’un en önemli merkezlerini birbirine bağlayan ve üzerinden tramvay geçen Yeni Galata Köprüsü’nde 29 yıl sonra ilk bakım yapılacak. Derz değişimi ve asfalt yenileme işlerinin yapılacağı çalışma, 2 etaplı olarak gerçekleştirilecek ve toplam 40 gün sürecek. Köprüyü olası İstanbul depremine hazırlamayı amaçlayan işin ilk etabı, 13 Ağustos 2023 Pazar gecesi 00.00’da başlayacak. Çalışmalardan tramvay seferleri etkilenmeyecek. Otobüs seferleri ise belirlenen geçici güzergâhlardan yapılacak.

Devamını Oku

İBB, SÜLEYMANİYE DÜKKANLARINI TASARIM MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

İBB, uzun yıllardır atıl durumda bulunan Mimar Sinan ürünü ‘Süleymaniye Sıra Dükkanları’nı, ‘İstanbul Tasarım Müzesi’ne dönüştürdü. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kente değer katacak proje kapsamında, sanatçılar ve tasarımcılarla buluştu. Sıra dükkanların yeni haliyle dinamik, canlı, yaşayan ve dönüşen muazzam bir inovasyon merkezine dönüşeceğinin altını çizen İmamoğlu, “İddiayla ifade ediyorum ki; tarihi yarımadanın unutulmuş, köhne bırakılmış, hatta hiç hatırlanmamak üzere üstü kapatılmış birçok noktasını açığa çıkartmak, insanlarla buluşturmak noktasında yoğun bir üretim çabası içerisindeyiz. Ben, İstanbul'da tarihi yarımadadaki çalışmalarımızın, belki de en etkili 5 yıl olarak tarihe geçeceğini düşünüyorum” dedi.

Devamını Oku

BAĞCILAR CÜNEYT ARKIN ÖĞRENCİ YURDU VE GENÇLİK KOMPLEKSİ AÇILDI

İBB, Türk sinemasının unutulmaz jönü merhum sanatçı Cüneyt Arkın’ın adını verdiği ‘Öğrenci Yurdu ve Gençlik Kompleksi’ni açtı. Kompleksi, Arkın eşi, oğlu ve Bağcılarlılarla birlikte açan İBB Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, “Zor günler geçiriyoruz. Bazen hakarete uğruyoruz. Bazen birilerinin güdümünde taşlanıyoruz. Ama biz ne diyoruz biliyor musunuz? Milletimizin kalbinden sevgi eksilmesin. Bu milletin evlatları, kendisini bu ülkede en güçlü şekilde ev sahibi hissetsin. Memleketimizin üstündeki kara bulutu; ekonomi kara bulutunu, sığınmacı mülteci kara bulutunu, yoksulluk kara bulutunu ve bütün fırsat eşitsizliğinin, yargıdaki adaletsizliğin kara bulutunu hep birlikte dağıtalım. Aydınlık, ışıl ışıl, şu güneş gibi dünyamıza güzel günlerin gelmesini diliyor, ‘86 milyon insanımız kardeşliği kazansın’ diyorum. Her şey çok güzel olacak” dedi.

Devamını Oku

İBB: 19 MAYIS KUTLAMALARINDA BULUŞALIM

Büyük önderin kurtuluş meşalesini yakmak için yola çıktığı İstanbul, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını, hak ettiği şekilde, ilk günkü heyecanıyla kutlayacak. 19 Mayıs kutlamalarının adresi Maltepe Etkinlik Alanı olacak. Kum, Skapova ve Sena Şener sahne alıp, en sevilen şarkılarını gençlerle birlikte söyleyecek. Yüzyüzeyken Konuşuruz, Murda ve Hadise konserleriyle kutlamalar devam edecek. Özel 19 Mayıs Gösterileri sergilenecek. Bayram coşkusu, 21-25 Mayıs tarihleri arasındaki Gençlik Konserleriyle devam edecek. Fatma Turgut, Melike Şahin, Madrigal ve pek çok sanatçı İstanbullularla buluşacak. İstanbul’dan 6 gün boyunca müzik sesleri yankılanacak.

Devamını Oku

İstanbul Beşiktaş'a Dev Yatırımlar

Beşiktaş’a nefes aldıran, alt yapısını yenileyen projeler ve başlatılan yeni hizmetler, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı törenle tanıtıldı. Üst geçit ve otobüs peronlarının kaldırılmasıyla genişleyen ve yenileme çalışmaları başlayan Beşiktaş Barbaros Meydanı’nı dolduran kalabalığa seslenen İmamoğlu, geçmişte kimi siyasilerin söz verip tutmadığını anımsatarak, “Biz verdiğimiz her vaadi, elli kez düşünüp, yüz kez çalışıp ondan sonra söylüyoruz. Çünkü sorumluluğumuzun bilincinde şu var; verdiğimiz sözü mutlaka yerine getireceğiz. Bundan hiç kuşkunuz olmasın” ifadelerini kullandı. 89dd682d-3455-4d57-afd5-1d857ce72287.jpg

Devamını Oku

ÇOCUKLARIMIZIN ONLARI DİNLEYEN VE ANLAYAN YÖNETİCİLERE İHTİYACI VAR

İBB Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, ‘23 Nisan Çocuk Karnavalı’nda, ülkenin geleceği çocuklarla buluştu. “Milletin sesinin kısıldığı yerde çocuklarımız konuşamaz” diyen İmamoğlu, “Çocuklarımızın şefkatle, güler yüzle konuşan, onları dinleyen, onları anlayan yöneticilere ihtiyacı var. Biz, onu temsil ettiğimizi düşünüyoruz. İnşallah, umuyorum bu duyguların hakkını veren yöneticiler oluruz. Umuyorum bu duyguların karşılığını veren belediye başkanları oluruz. Milletvekilleri oluruz. Umuyorum bunun hakkını veren, bunun erdemiyle beraber hareket eden 15 Mayıs’ta bir Cumhurbaşkanımız olsun. Biz onu istiyoruz. Biz onu destekliyoruz. Öyle birisi var. Size çok selamı var Kemal Kılıçdaroğlu’nun. Bayramınızı kutluyor, tebrik ediyor ve inşallah güzel bir ortamı hep beraber var ederiz” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İBB 23 NİSAN’DA HATAYLI ÇOCUKLARI UNUTMADI

İBB, Hatay Samandağ’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı. Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun öncülüğünde ve İstanbul Vakfı çatısı altında yürütülen Büyüt Hayallerini projesi kapsamında, çocuklar gün boyu süren etkinlik ve atölyelerle eğlendi.

Devamını Oku

İBB VE HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

İBB Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, önce Hatay Defne’de düzenlenen ‘Halil İbrahim Sofrası Buluşması’nda depremzedelerle bir araya geldi, sonra İBB Meclisi’nden 12 Nisan’da geçen karar uyarınca Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile protokol imzaladı. İmamoğlu ve Savaş tarafından imzalanan protokol uyarınca; İBB, depremlerle sarsılan Hatay’da 1.000 geçici konut yapacak, içme suyu, kanalizasyon ve elektrik altyapısını onaracak. İBB Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı kararla, tüm bu çalışmalar için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 62,5 milyon liralık nakdi yardım yapılacak.

Devamını Oku

İBB’DE GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA TÖRENİ

İBB Can Akın Çağlar, mesai arkadaşları ile Saraçhane’deki İBB yerleşkesinde bayramlaştı. 6 Şubat’taki büyük depremlerden dolayı bu bayramın buruk yaşanacağını ifade eden Çağlar, “Bu büyük yarayı sarmak için milletçe el ele verdik. İBB olarak İstanbulludan aldığımız maddi ve manevi o büyük güçle depremzede vatandaşlarımızın yaralarını sarıyoruz” diye konuştu.

Devamını Oku

SİLİVRİ MODERN SPOR TESİSİNE KAVUŞTU

İBB, baştan sona yenilediği Silivri Müjdat Gürsu Spor Tesisi’ndeki spor alanlarının kapasitesini genişletti. 1.500 kişi olan tesis kullanım kapasitesi, yeni spor alanlarının kullanıma açılması ile birlikte 4.000 kişiye ulaştı. Silivri’ye 365 günü spor yapılabilir modern bir tesis kazandırıldı.

Devamını Oku

Yeşilpınar Mahallesinde 50 Yıllık Sorun Çözüldü

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 50 yıllık mülkiyet sorununu çözerek, 25 Mayıs 2021 tarihinde temelini attıkları Eyüpsultan Yeşilpınar Evleri’nin 1. etap hak sahiplerine anahtarlarını teslim etti. Anahtar teslim töreninde konuşan İmamoğlu, iktidar kanadının aklının hala kaybettikleri İBB seçiminde olduğuna vurgu yaptı. “Milletin kararını beğenmiyorsan, sorunu vatandaşta değil, başka yerlerde arayacaksın; 2 kere 2, 4” diyen İmamoğlu, “Milletin kararına alerjisi olanlar, seçimi iptal ettirip, ‘İstanbul'un kaybettiğimde hüngür hüngür ağladım’ diyenler; tuhaf insanlar bunlar. Açıkçası ben de anlamakta güçlük çekiyorum. Dünya siyasetinde, hatta ülke siyasetinde hiç rastlamadığımız numuneler bunlar. Ama 16 milyon insanın iradesini yok saymalarına, asla izin vermeyeceğiz. Milletimizle birlikte, dağ gibi karşılarında duracağız” dedi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Beşiktaş Yıldız Parkı’nda bulunan Orhaniye Kışlası’nın imara açmasına tepki gösteren İmamoğlu, “Kışlayı yaptıran, İkinci Abdülhamid Han'dır. Bugünün iktidarı, özellikle Abdülhamit Han'ı sadece kendilerine ait zannederler ve böyle davranırlar, ona çok hassas olduklarını ifade ederler. Ama hassasiyet nereye kadar bunların defterinde biliyor musunuz? Rant kapısına kadar. Rantı gördüler mi, bütün hassasiyetler gidiyor” çıkışında bulundu. “Güçlü Türkiye’mizin güzel insanlarını, bazen umutsuz görüyorum ya da umutsuz cümleler ettiklerini duyuyorum, yaşıyorum” diyen İmamoğlu, “Umudunuzu asla yitirmeyin. Zorlukları hep beraber aşacağız. Tevfik Fikret'in güzel bir sözü var: ‘Zafer, biraz da hasar ister’ der. Evet, hasarımız var, ama hasarı büyütmeden, bu bir avuç insanı göndereceğiz. Sizlere söz veriyorum: Bir ‘Ekrem İmamoğlu sözü’ olarak da söyleyeyim. Burada sizlere tapularını teslim eden bir kardeşiniz, hemşeriniz, belediye başkanınız olarak diyorum ki; milletçe, hep birlikte bu ülkenin, o güzel dönüşüm başaracağız” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Çocuklara Karne Hediyesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin Karne Şenliği’nde çocuklarla bir araya gelerek, onların mutluluğuna ortak oldu. Çocuklar ile ebeveynlerinin salonu doldurduğu etkinlikte, gösterilere ve İmamoğlu’na yoğun ilgi vardı. Miniklerin oyunlarına eşlik eden İBB Başkanı, “Bütün dünya çocukları mutlu olsun istiyoruz. Çocukların mutlu olduğu ülkeler de mutlu olur” dedi. Yarıyıl tatili boyunca devam edecek etkinliklerde, çocuklar; çeşitli oyunlar, müzik ve dans gösterileri, atölyeleri ve tiyatro oyunlarıyla doyasıya eğleniyor.

Devamını Oku

İSKİ'de Olası Depreme Karşı Hazırlıklar Devam Ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşu İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür danışmanlığında olası büyük depreme karşı yürüttüğü “Kırılganlık Analiz Çalışmaları"nı tamamladı. İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, “Deprem ülkemizin gerçeği. İstanbul için de bu gerçeği dikkate alarak bilimin tüm imkânlarını kullanıyor, kentimizin yaşanabilecek olumsuz senaryolara karşı asgari düzeyde etkilenmesi için önlemlerimizi şimdiden alıyoruz” dedi.

Devamını Oku

İBB'den Bayrampaşa'ya Kütüphane ve Psikolojik Danışma Merkezi

İBB; kurumun 54’ncü kütüphanesini ve 28’nci Psikolojik Danışma Merkezi’ni Bayrampaşa’da açtı. Türk edebiyatının önemli yazarlarından geçiren merhum Sâmiha Ayverdi'nin adının verildiği kütüphane açılışında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Keşke memleketimizin her anında gelişmeyi, iyileşmeyi, düşünce dünyasını, edebiyatı, kültürü, sanatı, teknolojiyi, endüstriyi konuşabilsek; Türkiye'nin gündemi bunlarla dolu olsa. Ama ne yazık ki gündemimiz, çok üzücü ve boş işlerle dolu” ifadelerini kullandı. “Siyaseti araç değil, amaç haline getiren insanlar, bir memlekete hayatı zehir ederler” diyen İmamoğlu, “Biz ise; siyasete, siyasi parti süreçlerine hizmet için, memleketi için ‘araçtır’ gözüyle bakan insanlarız. Amaç edinen insanlar; siyaseti her şey, partiyi her şey olarak görürler. Biz, asırlardır süren bir devlet geleneğine sahip millet olarak, buna şiddetle karşıyız. Esas olan devletimizdir, esas olan milletimizdir. Onu hep birlikte ayakta, dimdik tutacağız” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Sarayburnu 17 Yıllık Esaretten Kurtuldu

İBB, yaklaşık 17 yıldır kaderine terk edilen ve metruk hale gelen Sarayburnu Parkı’nı baştan aşağı yeniledi. Çalışmaların büyük oranda bittiği alanda incelemelerde bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da burada yanıtladı. İmamoğlu, bir gazetecinin, İstanbul’da doğalgaza yapılan yüzde 12’lik indirimle ilgili sorusuna, “Hiçbir istişare yapmadan, ‘Biz indirim yaptık’ diye bir açıklamayla tariflediler. Burada yaptıkları şey, İGDAŞ'ın kendi idari paylarını yönettiği kısmın yüzde 56’sını keserek bir fiyat açıklamaları oldu. Yani aslında İGDAŞ'ın payından kesmiş oldular. İnsanlar böyle bir sıkıntı çekmezse, niye böyle bir hamle yapılsın. İGDAŞ olarak, İBB olarak, İstanbulluların bütçesine bir katkı sunuluyorsa, bu bizim için sevindiricidir. Ama söyleyeyim: Hükümetin bir katkısı yoktur. İGDAŞ'ın payının kesilmiş hali vardır şu anda. Bütün vatandaşlarımız bunu bilsin” yanıtını verdi.

Devamını Oku

İstanbul'da Yılbaşında Ücretsiz Ulaşım İçin Kişiselleştirme Şart

1 Ocak 2023 Pazar günü itibariyle ücretsiz ulaşımdan sadece kişiselleştirilmiş İstanbulkart sahipleri faydalanabilecek. Kişiselleştirme www.kisisellestir.istanbul adresinden kolayca yapılabilir. Ayrıca İBB, yılbaşı gecesi ulaşıma olan talebin artacağı öngörüsüyle, metro, metrobüs ve otobüslerde sefer sayılarını artırdı.

Devamını Oku

İBB'den 80 Binden Fazla Kişiye İş İmkanı

İBB Bölgesel İstihdam Ofisleri, işsizlere umut olmaya devam ediyor. İş arayanlarla iş verenleri bir araya getiren İstihdam Ofislerine bugüne kadar 550 bini aşkın özgeçmiş kaydı yapıldı. 80 binin üzerinde kişi ise iş imkanına kavuştu. İstihdam Ofislerine, ‘bio.ibb.istanbul’ portalı üzerinden online olarak da başvurmak mümkün. 41524cd1-8709-4128-a219-2215cd9c2732.jpg

Devamını Oku

50 Yıllık Otoparkın Yıkımına Başlandı

Beyoğlu’nun ve Karaköy’ün çehresini değiştirecek, bölgeye 7000 metrekarenin üzerinde bir meydan kazandıracak projenin yapımına başlandı. Karaköy’deki yaklaşık 50 yıllık, 7 katlı otoparkın yıkımına tanıklık eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu projenin yıkımından yapımına kadar bütün detaylarını Galataport'un sahibi olan firma üstlenmiştir. 2,5 yılda yapıp, anahtar teslimi Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edecek ve İBB hem otoparkı işletecek hem de üst kullanım hakkını elde edecek. Bu aynı zamanda kamu lehine de bir iş birliği. İnşallah hızlı biter. Tabiri caizse İstanbul'un telaşı var; bir an önce iyileşmek ve toparlanmak istiyor” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İstanbul'un Altın Boynuz'u Haliç Sanat'a Kavuştu

İBB, Haliç kıyısında bulunan ve yıllardır kaderine terk edilen metruk haldeki Osmanlı mirası ‘Fener Evleri’ni yeniden ayağa kaldırdı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Haliç Sanat’ adıyla yeniden eski ihtişamlı günlerine kavuşan 3 tarihi binayı, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında kentin kültür-sanat hayatına kazandırdıklarını belirtti. “İstanbul'un dönüşümü dediğimiz şey, aslında bazen sizi çok büyük hazinelerle de buluşturabiliyor” diyen İmamoğlu, “Birkaç yüzyıl öncesinden bugüne kalmış, ama harabeye dönüşmüş, biraz da tahrip edilmiş yapının, geçmişin izlerini de içine alarak dönüşümünün sağlanması, tam da hayal ettiğimiz Haliç eksenindeki o sanat kurgusunu güçlü kılacak buluşma noktalarını bize kazandırdı. Burada tarihin izlerini, maneviyatı, aslında nasıl bir şehirde yaşadığımızın güçlü bir gösterisini, şovunu izleyebilirsiniz aslında” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, tüm İstanbulluları ‘Haliç Sanat’ın 3 noktasını ziyaret etmeye çağırdı.

Devamını Oku

Dünyanın İlk ve Tek 6 Yıldızlı Metro Şirketi

Türkiye Kalite Derneği (KalDeR) tarafından düzenlenen Kalite Kongresi’nde, sektörün en prestijli ödülleri arasında gösterilen Mükemmellik Ödülü İBB iştiraki Metro İstanbul’a verildi. Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) Mükemmellik Modeli doğrultusunda gerçekleştirilen değerlendirmede 600 puanı geçen Metro İstanbul, dünyanın ilk ve tek 6 yıldızlı raylı sistem işletmecisi oldu.

Devamını Oku

İETT Filosunu Gençleştiriyor

İETT Genel Müdürlüğü’nün 15 milyar 400 milyon liralık 2023 Yılı Bütçesi, İBB Meclisi’nde görüşüldü. Bu yıl öz kaynaklarla 160 tane yerli ve yüksek kapasiteli metrobüs aracı aldıklarını belirten Genel Müdür Alper Bilgili, 2023’te 50 metrobüs aracı, 100 otobüs ve 110 elektrikli araç alacaklarını açıkladı. Yakıt ve maliyetlerdeki artış nedeniyle İBB’nin toplu ulaşıma yaptığı sübvansiyon ise 10 milyar liraya ulaştı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Cumhuriyet'e Borçluyuz!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 84’üncü yıldönümünde, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen resmi törenle anıldı. Atatürk’ün, 10 Kasım 1938’de yaşama gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’ndaki odaya çiçek bırakan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, duygularını, “Rahmet diliyoruz. Ruhu şad olsun Ata’mızın. Çok borçluyuz Cumhuriyet’e. Önümüzdeki 2. yüzyılda çok çalışacağız. Mutlak başarılı olmalıyız” sözleriyle dile getirdi.

Devamını Oku

İstanbul'da Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlanacak

İBB, Cumhuriyetimizin 99. yılını coşkuyla kutluyor. Cumhuriyetimizin yeni yaşına özel düzenlenecek etkinlikler kapsamında tüm İstanbullular sevilen sanatçılarla buluşacak. Üsküdar Meydanı’nda Anadolu Ateşi sahne alacak ardından Selda Bağcan şarkılarıyla İstanbulluları kucaklayacak. Kara Surları’nda ve Müze Gazhane’de gün boyu düzenlenecek etkinlikler ile İstanbullular unutulmaz anlar yaşayacak. Cumhuriyet Bayramı, milli değerlerimizi hissederek birlik ve beraberlik içinde kutlanacak.

Devamını Oku

İstanbul'da Devrilen ve Kuruyan Ağaçlar Yenileniyor

İBB, başta Emirgan Korusu olmak üzere İstanbul’daki korularda şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle devrilen ve kuruyan ağaçları, İstanbul Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hazırlanan Olağanüstü Hasılat Etası raporları kapsamında kaldırıyor. Çarşamba gününden itibaren başlayan çalışmalarla devrilen ve kuruyan ağaçlar alandan uzaklaştırılıyor. Bu ağaçların yerlerine yetişkin, sağlıklı, koruların yapısına uygun dikilecek ağaçlara ek olarak, yılsonuna kadar 2 bin 200 adet ağaç dikilecek. emirgan-agac-3.JPG

Devamını Oku

Hem Burs Aldılar Hem İş Öğrendiler

Fikir öncülüğünü Dilek İmamoğlu’nun yaptığı üniversiteli genç kızların eğitim bursu almasını sağlayan ‘Büyüt Hayallerini’ projesinde yeni bir adım daha…Proje kapsamında bu yıl ilki düzenlenen ‘Büyüt Hayallerini Gelişim Programı’nda; geçtiğimiz yıl burs alan kız öğrencilerden 40’ı, İBB şirketlerini ziyaret ederek, çalışma hayatına nasıl hazırlanılmalı konularında deneyim sahibi oldu. Bazılarına staj imkanı da tanınan genç kızlar, iş hayatını sahada tecrübe ederken; bir özgeçmiş nasıl hazırlanmalı, mülakata nasıl hazırlanılır, kişisel imaj yönetimi, problem çözme ve karar verme gibi konularda eğitimlere katıldı. İlk olarak İstanbul Vakfı ve KİPTAŞ işbirliğiyle başlayan gelişim programlarının, diğer iştirak şirketlerinin ev sahipliğinde gelişerek devam etmesi hedefleniyor.

Devamını Oku

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden 7500 Öğrenciye 4 Bin 500 TL Destek

İBB’nin üç yıldır artırarak devam ettirdiği ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesinde 75 bin öğrenciye geri ödemesiz verilecek 4 bin 500 TL burs başvuruları başladı. Destekten faydalanmak isteyen öğrenciler, 26 Eylül-16 Ekim tarihleri arasında İBB’nin “İstanbul Senin” mobil uygulaması üzerinden başvuru yapabilecek.

Devamını Oku

İstanbul'da Beton Vadilerden Yaşam Vadilerine

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir seçim vaadini daha hayata geçirdi. İmamoğlu’nun ilçe belediye başkanlığı döneminde başlattığı Yaşam Vadisi projesi, doğusundan batısına kadar İstanbul’un pek çok ilçesine yayılıyor. Beylikdüzü’nde yeşil kuşağı denizle buluşturan Kavaklıdere Yaşam Vadisi’ni açan Başkan İmamoğlu, “Bir avuç insanın bizi engelleyici, bizi kötüleştirmeye ve durdurmaya dönük çabalarını görüyoruz. Saçma sapan bir dava ile bile bizi mahkum etmeye çalışıyorlar. Ülkemize hukuka, adalete dönük yazık ediyorlar ama başaramayacaklar. Çünkü bizi izleyen, yaptığımız işleri içselleştiren İstanbullu hemşerilerim, 16 milyon insanımız var. Hatta bu ülkenin 86 milyon vicdanlı vatandaşları var, başaramayacaklar” dedi.

Devamını Oku

İBB'den Deniz Ulaşımını Coşturacak Hamle

İstanbul’da deniz ulaşımının yaygınlaştırılması ve toplu taşıma entegrasyonunun sağlanması amacıyla 7 yeni deniz hattı oluşturulacak. UKOME’den oy birliğiyle geçen kararla; Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç’e kıyıya paralel ve iki kıtayı birleştiren seferler konulacak. Deniz ulaşımını kısa vadede yüzde 17 artıracak kararla, İstanbullular daha hızlı ve daha konforlu yolculuklar yapacak.

Devamını Oku

İBB'den Çitfçiye Büyük Destek: 25 Milyon TL Buğday Tohumu ve 4 Milyon TL Mazot Desteği

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kurumun İstanbullu çiftçilere sağlayacağı ‘Ekmeklik Buğday Tohumu ve Mazot Desteği’ni, ‘150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında başlattı. İktidar kanadının, “CHP'li belediyelere oy verirseniz, yardımlar kesilir, bir daha yardım alamazsınız’ diyorlardı” sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Sizler bunlara inanmadınız ve o belediye başkanlarına destek verdiniz. Onlar seçimle geldiler. Makamlarına oturdular. Bırakın yardımları kesmeyi, onların bir dönem gözümüze soka soka yaptıkları yardımların çok daha fazlasını, hiç kimseyi rahatsız etmeden yapmaya başladı belediye başkanlarımız” dedi. “Bugün burada, 1545 ton yüksek verimli yerli hibe ekmeklik buğday tohumu dağıtımına sizinle birlikte başlıyor olacağız” diyen İmamoğlu da “Dağıtılacak tohumlar, tam 62 bin dekara dikilecek. Bunun da Büyükşehir Belediyemiz’e maliyeti, yaklaşık 25 milyon lira düzeyinde. 4 milyon liralık bir destekle, 160 bin 700 litre mazot desteğini de vatandaşlarımızla buluşturacağız. Üreticimizin yanındayız” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Büyükçekmece Sahili Dünyadaki Örnekleriyle Yarışacak

İBB tarafından dünyadaki örnekleriyle yarışır hale getirilen Büyükçekmece sahili, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından resmen halkın kullanımına açıldı. İstanbul’un birçok sorunu olduğunu bildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Ama Ekrem Başkan gibi bir Büyükşehir Belediye Başkanınız var. O da yeşile hasret. O da bu kentin rantını halka vermek istiyor. O da bütün belediye başkanları ile uyum içinde çalışmak istiyor” dedi. İmamoğlu da “Burayı sadece Büyükçekmece'nin ya da Beylikdüzü'nün, Esenyurt'un, Çatalca'nın değil, İstanbul'un değil, dünyanın en güzel sahili yapacağız. Göreceksiniz yapacağız bunu” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İBB'den Kadın İstihdamına Destek

İBB, kadın istihdamı projelerine yenisini ekledi. Özel sektör tarafından yürütülen “Kadın Emeğiyle Güzelleşen Külahlar” projesiyle iş birliği başlatıldı. Proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan 40 kadın, Beltur Dondurma noktalarında çalışmaya başladı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Tuzla'da "Vira Bismillah" Dedi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla Su Ürünleri Federasyonu’nun yeni av sezonu için düzenlediği programa katıldı. Tuzlalı balıkçılarla buluşan İmamoğlu, folklor ekibiyle horona durdu, balık tezgahında balık ekmek ikram etti. ‘Vira Bismillah’ diyerek balıkçılara bereketli sezon dileyen İmamoğlu, “Yolları açık olsun… Güzel bir av sezonu olsun… Bol bereketli olsun… Umarım maliyetlerinin azaldığı bir süreçle, insanlarımızın sofrasında olabildiğince ucuz balıklarımız olsun” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İBB'den 100. Yıla Özel Senfonik Gece

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılında, Dünya Şairi Nazım Hikmet Ran’ın ‘Kuvayi Milliye Destanı’ eserini sahneye taşıyor. Anlatıcılar Edip Tepeli Nergis Öztürk, Mert Turak, Selen Öztürk ile epik destanı 70 kişilik CRR Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirecek. Yenikapı etkinlik alanında tüm İstanbulluların davetli olduğu 30 Ağustos’ta, Anadolu Rock müziğin öncülerinden Moğollar da sahne alacak.

Devamını Oku

Silivri Halkı Yaşam Vadisi'ne Kavuştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’a kazandırdığı Yaşam Vadilerine yenisini eklemek için Silivri’deydi. Boğluca Deresi’nin kronikleşmiş taşkın sorunu sona erdiren; zengin sosyal donatılarıyla bir Yaşam Vadisine dönüştüğü projenin açılışını Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’la birlikte yapan İmamoğlu, projenin iki belediyenin iş birliğiyle hayata geçtiğini söyledi. Yeşil alanların insana kattığı huzuru İstanbul'un her ilçesine yaymakla yükümlü olduklarının altını çizen İmamoğlu, “Orada yetişen çocukların daha özgür, üretken ve yaratıcı olduklarını göreceksiniz. Doğayla buluştukları takdirde geleceğe de umutla bakan bireylere dönüşüyorlar. İstanbul'un her noktasında projelerimiz devam ediyor. Sadece bu proje açılışları döneminde tam 24 yeşil alan projemizi İstanbullularla buluşturacağız” diye konuştu.

Devamını Oku

İBB'den Sarıyer Trafiği İçin Önemli Duyuru

İSKİ tarafından başlatılan içme suyu hattı yenileme çalışması nedeniyle, Hacı Osman Bayırı Caddesi’nin Beşiktaş yönüne doğru olan istikameti 15 gün süreyle kapatılacak. Araç trafiği karşı şeride aktarılacak. Böylece trafik, Hacı Osman Bayırı Caddesi üzerinden 2 şerit olarak Maslak’a sağlanacak.

Devamını Oku

İBB Memur Alımı Sınav Sonuçları Açıklandı

İBB’nin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personel alımı için yaptığı sözlü sınav sonuçları açıklandı. KPSS puanı ile başvuru yapanlar arasından toplam 89 aday başarılı olarak atanmaya hakkı kazandı.

Devamını Oku

Patrik Bartholomeos'tan İstanbul İtfaiyesi'ne Teşekkür Ziyareti

Fener Rum Patriği Bartholomeos geçtiğimiz hafta Balıklı Rum Hastanesi’nde meydana gelen yangını söndüren ve hastaların tahliyesine yardım eden İBB İtfaiyesine teşekkür ziyaretinde bulundu. Patriği, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ve İtfaiye Dairesi Başkanı Remzi Albayrak karşıladı.

Devamını Oku

İBB'den 71 Bin Üniversite Adayına Ücretsiz Tercih Danışmanlığı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) giren üniversite adayı 71 bin gence, ücretsiz tercih danışmanlığı ve rehberlik hizmeti verdi.

Devamını Oku

İBB'den Büyük Yatırım: İstanbul Boğazı'ndaki Kanlı Görüntüler Tarih Oldu

İSKİ, 128 milyon liralık yatırımla, İstanbul Boğazı’nda her Kurban Bayramı’nda yaşanan kanlı görüntüleri tarihe gömdü. “İSKİ'ye geçmiş yıllarda kim emek vermişse, Allah hepsinden razı olsun” diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İBB Meclisi'nde grupları bulunan bütün siyasi partilere, bu konuda acil çağrı yapıyorum. Bugünün enflasyonunda, fiyat artışlarında ve maliyet artışlarında gerçekten çok sıkıntıya düşmesine rağmen, büyük fedakarlıklarla, tasarrufla, israfı engelleyerek bu hizmetleri yapma gayreti içerisinde olan İSKİ için herkesin; aklı selim, ekonominin literatürüne, bilimine uygun bir biçimde takdir edip, karar verip yolunu açması lazım” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İstanbul'da Otobüslerde Ücretsiz Wi-Fi

İBB, toplu ulaşım araçlarındaki internet altyapısını yeniliyor. Proje kapsamında bu yıl, 1.000 otobüse yeni İBB Wi-Fi altyapısı kuruldu. Böylece metrobüs dahil, 3 binin üzerinde otobüste ücretsiz internet sağlanıyor. Ücretsiz Wi-Fi’ya “İstanbul Senin” uygulaması üzerinden erişmek mümkün. Kent genelinde toplam 9 bin 563 noktada hizmet veren İBB Wi-Fi, günde 5 milyon İstanbulluya ulaşıyor.

Devamını Oku

Murat Ongun'un Babası Merhum Nihat Ongun'a Veda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı, Medya A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ongun’un babası Emekli Kıdemli Binbaşı Nihat Ongun son yolculuğuna uğurlandı.

Devamını Oku

İBB'den 75 Bin Öğrenciye Geri Ödemesiz Destek

İBB, üç yıldır arttırarak devam ettirdiği ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesinde 75 bin öğrenciye 4 bin 500 TL burs ile geri ödemesiz destek olacak. Başvurular “gencuniversiteli.ibb.istanbul” internet sitesi üzerinden yapılıyor.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Duyurmuştu: 150 Günde 150 Proje

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 150 günde 150 projeyi tek tek faaliyete geçiriyor.

Devamını Oku

İBB'den YSK Tercihlerinde Öğrencilere Ücretsiz Danışmanlık

İBB, Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercihlerinde (YKS) en doğru kararı vermek isteyen gençlerin yanında olacak. 20 Temmuz’dan itibaren İstanbul’un 22 meydanında kurulan tercih platformları ve gezici mobil araçla ücretsiz tercih danışmanlığı hizmeti verilecek. Meydanlara gelemeyenler için Alo 153 hattı da tercih yapmak isteyen gençlere rehber olacak.

Devamını Oku

Sel Mağdurlarına Yardımlar Başladı

İBB, 10 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul’daki şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen su baskınlarında mağdur olan vatandaşlara nakdi yardım kararı almıştı. İBB, vatandaşın mağduriyetini bir an önce gidermek için resmi tatil olmasına rağmen, nakdi yardım sözünü tuttu. İlk etapta evraklarını tamamlayan 27 aileye nakit yardımı yapan İBB, evraklarını tamamlayan diğer ailelere de ekonomik destek sağlayacak. Ayrıca belediye, gelen talepler üzerine bebek bezi, iç çamaşırı, çorap, şampuan gibi yardımları da vatandaşlara ulaştırdı.

Devamını Oku

İstanbul'da Altyapı Sorunu Çözüldü

İstanbul genelinde 2019 yılından itibaren 11 milyar TL’yi aşkın yatırım ile su baskınlarının en çok görüldüğü Üsküdar, Kadıköy, Kartal, Beyoğlu, Sarıyer, Beşiktaş, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Zeytinburnu ve Fatih ilçeleri dahil 85 noktada kronikleşmiş su baskını sorununu çözüldü.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Bayram Namazını Kağıthane'de Kıldı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bayram namazı sonrası esnaf ve vatandaşlarla tek tek bayramlaştı.

Devamını Oku

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eri ve Zabıta Memuru Alıyor

İBB Başkanlığı bünyesinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak istihdam edilmek üzere; 61 İtfaiye Eri ile 6 Zabıta Memuru alımı yapılacak. Başvurular, 5-9 Eylül tarihleri arasında elektronik ortamda olacak.

Devamını Oku

İBB LGS Tercihlerinde Öğrencilere Destek Verecek

İBB, LGS sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından öğrenciler için ücretsiz tercih danışmanlığı hizmeti verecek. Gençlerin kendilerine en uygun okulu ve alanı seçebilmesi amacıyla, Kadıköy ve Bakırköy meydanlarında platformlar kurulacak. Öğrenciler ve veliler, uzman danışmanlardan destek alabilecek.

Devamını Oku

İBB Duyurdu: Metrobüs Yolları Kalıcı Olarak Yenileniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, daha güvenli ve tasarruflu metrobüs hattı için düğmeye basıyor. Metrobüs yoluna ‘Beyaz Yol’ uygulaması yapılarak 21 yıl boyunca bakımı asgari oranda azaltılacak. Asfalt kaplama yol, özel reçeteli beton kaplamasıyla değiştirilecek ve yoldaki deformasyonların önüne geçilecek. İBB birimleri uygulamayı Cevizlibağ-Yenibosna hattında 26 Haziran gece başlatacak, gece-gündüz ve bayramda çalışarak eylül ayında bitirecek. Bu süreç içerisinde metrobüs hattı hiç bir zaman kesintiye uğramayacak. İBB, duyurularla ve tüm birimleriyle aldığı önlemlerle İstanbulluların ulaşımda sıkıntı yaşamamasını sağlayacak.

Devamını Oku

23 Haziran Demokrasi Şenliği Yenikapı'da Kutlanıyor

İBB, Türk demokrasinin dönüm noktalarından 23 Haziran 2019 seçimlerinin yıl dönümünü İstanbullularla birlikte kutlayacak. Yenikapı Etkinlik Alanı, gün boyu sürecek ‘Demokrasi Şenliği’ne ev sahipliği yapacak. Kortej grubu, baloncu palyaço, pandomim sanatçıları ve daha pek çok gösteri izleyenlere şenlik havasını yaşatacak. Evdeki Saat, Mavi Gri, BEGE, Reynmen, DJ Ersin ve Edis konserleri bayram coşkusu yaşatacak. Tüm İstanbulluların davetli olduğu bayram şenliklerine ulaşım için İETT, Yenikapı’ya ek seferler düzenleyecek. Yenikapı Metrosundan etkinlik alanına ücretsiz ring seferleri yapılacak.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Haliç'ten Seslendi: Olimpiyatlara Talibiz, Tarihin En İddialı Adayıyız

İBB’nin sağlık ve temiz görünüme kavuşturduğu Haliç, ‘Golden Horn Rowing Cup’ kürek yarışlarıyla renklendi. 18 Türk, 4 yabancı olmak üzere 22 takımın yarıştığı müsabakalarda kadınlar kategorisinde şampiyon olan Galatasaray Spor Kulübüne kupasını veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Dünyanın en güzel şehri İstanbul’a, olimpiyatı artık hediye etmek istiyoruz. Hep birlikte olimpiyat şehri olsun istiyoruz. 2036 oyunlarına talibiz. Dünyanın gelmiş geçmiş en iddialı adayıyız” dedi.

Devamını Oku

İBB Tarihinde Bir İlk Daha: Kent Lokantası Açıldı

İBB, kurum tarihindeki ilk ‘Kent Lokantası’nı, öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı ve öğrenim gördüğü Çapa’da açtı. İlk tabldotlarını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun elinden alan öğrenciler, projenin hayata geçmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kent Lokantaları’nda çalışacak tüm personelin kadınlardan oluşacağının altını çizen İmamoğlu, “Bizim hiçbir çocuğumuz, hiçbir gencimiz, geliri olmadığı için okula aç gitmesin istiyoruz. Ailelerimiz böyle bir sorunu ve sıkıntıyı yaşamazsın istiyoruz. Bütün bunların temel çözümü, ülkenin iyi bir ekonomi yönetimine ve sürecine kavuşmasıyla mümkün” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Mor Zirve'de Konuştu

İBB’nin ‘Birlikte Çok; Eşit ve Tok’ başlığıyla düzenlediği ‘2. Mor Zirve’nin açılış konuşmasını yapan Başkan Ekrem İmamoğlu, “Tarih, bize değerli bir şans verdi: İstanbul Sözleşmesi. Onu da elimize, yüzümüze bulaştırdık ne yazık ki. İstanbul Sözleşmesi’ni, Ankara'daki arkadaşlar, yine bir avuç insan, her konuda olduğu gibi, paramparça hale getirdiler. Ama mücadelesi ve çözüme kavuşturulmasıyla ilgili adımları devam etmekte” dedi.

Devamını Oku

2. Mor Zirve Düzenleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından başlatılan ve ilki “İstanbul Sözleşmesi”ni temel alan ‘Mor Zirve’nin ikincisi düzenleniyor. İstanbul’da “Toplumsal cinsiyet eşitliği” odaklı çalışan kurum/kuruluş, sivil inisiyatif, aktivist ve uzmanlarla yerel yöneticileri bir araya getiren zirve bu yıl ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı merkeze alıyor.

Devamını Oku

İBB 11 Ay İçinde Çöp Gazından Bir Milyon MWH Elektrik Enerjisi Üretti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), daha temiz, daha sürdürülebilir, daha doğa dostu bir şehir için Temmuz 2021 – Haziran 2022 arasında, 11 aylık dönemde çöp gazından 1.169.204 MWh elektrik enerjisi üretti.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Duyurdu: İstanbul Halk Ekmek'ten Çitfçiye Destek

İstanbul Halk Ekmek (İHE) yerli üreticiye destek olmak için İstanbullu çiftçilerden buğday alımı yapacak. Temmuz ayı fiyat garantisiyle ürününü İBB’ye satmak isteyen çiftçiler 24 Haziran’a kadar Halk Ekmek’in internet sitesinden başvuru yapabilecek.

Devamını Oku

İstanbul'un Fethi Coşkuyla Kutlanıyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Fethi'nin 569. yılında konuşuyor

Devamını Oku

İBB 100 Memur Alacak

İBB, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak istihdam edilmek üzere; Mahalli İdarelere İlk Defa Atanacaklara Dair Sınav ve Atama Yönetmeliği sınav hükümlerine göre 100 personel alımı yapacak.

Devamını Oku

İSKİ'den 3,2 Milyar Liralık Su ve Atıksu Yatırımı

Çevre yatırımlarına hız kesmeden devam eden İSKİ, 2021 yılı bütçesinin yüzde 43’ünü yatırımlara ayırarak, 3,2 milyar liralık su, atıksu, dere ıslahı, havza koruma, restorasyon yatırımları ile ağaçlandırma çalışmaları yaptı. 102 noktadan denize atıksu girişi engellendi. Üç ayrı biyolojik arıtma tesisi ile 3 tünel çalışması ve Melen havzasındaki atıksuların toplanma ve arıtılma yatırımları ise sürüyor. İBB Meclisi’nin bugün aldığı; ulaşımdaki yüzde 40'lık fiyat artışının öğrencilere uygulanmaması, bu miktarın İBB tarafından finanse edilmesi kararı, Başkan Ekrem İmamoğlu’nun imzasının ardından UKOME’de değerlendirilecek. UKOME’nin onayının ardından uygulamaya konulacak. ibbmeclisi2022_2.jpg

Devamını Oku

İBB Tırları Yola Çıktı

İBB, 15 ilçe, 166 mahallede toplam 1.140 çiftçiye ücretsiz ulaştırılacak yaklaşık 5 milyon yazlık sebze fidesi dağıtımına başladı. İstanbullu çiftçilere ücretsiz ulaştırılacak fideleri, kadın çiftçilerle birlikte tırlara yükleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizi, beton duvarlar değil, gerçekten bereketli tarlalar aydınlığa kavuşturacak ve mutluluğa eriştirecek” dedi. Fide dağıtım törenine, kadın üretici üretici Ayla Berber’in, “Bu iyilik hareketinin, tüm ülkeye İstanbul'dan başlayarak yayılmasını istiyorum” sözleri damga vurdu.

Devamını Oku

Hıdırellez Şenlikleri Topkapı'da

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Topkapı Kültür Parkı’nda Hıdırellez’i birbirinden renkli etkinliklerle kutluyor. 5 Mayıs günü düzenlenecek programda gün boyu süren aktiviteler ve konserler yer alacak. Amfi Tiyatroda 8 Mayıs Anneler Günü’ne kadar devam edecek film ve konser dinletilerinin kapanış konserinde Ceylan Ertem sahne alacak.

Devamını Oku

İBB'den Büyük Adım: Karbonsuz Akıllı Şehir

İBB, iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarına yenisini ekledi. İstanbul, AB Komisyonunun iklimle mücadele konusundaki çağrısına kabul edilen 100 şehirden biri oldu. “Misyon Şehri” markası alan İstanbul, 2030 yılına kadar AB fonuna hak kazandı. Sadece 2022 – 2023 yılları arasında AR - GE faaliyetlerine ayrılan fon 370 milyon Euro.

Devamını Oku

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 23 Nisan Kutlamalarına Katıldı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102’nci yıldönümünde koltuğunu, 4.Sınıf öğrencisi Arif Yiğit Kabasakal’a devretti. Başkan Kabasakal, ilk talimatını, okullarının sert zeminin yumuşak malzemeyle değiştirilmesini yönünde verdi. Devir-teslim törenine katılan öğrencilerin kente ve kendilerine yönelik isteklerini alan İmamoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir” sözlerinin önemine dikkat çekti. Egemenliğin bir kişinin, ailenin ya da zümrenin değil, millete ait olduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Vatandaşları dinleyen bir yönetici, onun fikrini alan, ondan öğrenen bir yönetici her zaman en iyi işleri yapar. Her şeyi bir insan bilebilir mi? Mümkün değil; bilemez” dedi.

Devamını Oku

Geleneksel 36. Çocuk Şenliği Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 36.’sını düzenlediği “Çocuk Şenliği,” 23 Nisan 2022 Cumartesi günü 14:00’te “Herkes Sihirbaz Olacak” adlı çocuk oyunuyla başlıyor.

Devamını Oku

İBB'den Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Finaline Tam Destek

İstanbul, 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun final etabına ev sahipliği yapacak. 10 Nisan’da Bodrum’dan yola çıkan bisikletliler, 17 Nisan Pazar günü İstanbul’da pedal çevirecek. İBB, ülke sporunun tanıtımı için önem taşıyan organizasyona en üst düzeyde destek verecek.

Devamını Oku

İETT'de Maliyet Artışına Rağmen Hizmet Arttı

İETT, maliyetlerin yüzde 50 oranında arttığı geçen yıl 422 milyon yolcu taşıyarak ve yeni otobüsler alarak hizmetlerini hız kesmeden sürdürdü. İETT 2021 Yılı Faaliyet Raporu, İBB Meclisi’nce onaylandı. Raporu Meclise sunan Genel Müdür Alper Bilgili, “Tam 7 yıl sonra aldığımız yeni metrobüs araçlarıyla filomuzun yaşını 11’den 9’a indirdik. Adalar’da, Türkiye’nin ilk yerli, tescilli 60 elektrikli aracıyla hizmet vermeye başladık. 50 elektrikli otobüs alımı için de ihaleye çıkıyoruz” dedi.

Devamını Oku

İBB Zaferin 101. Yıldönümünde İsmet İnönü Kitabı Yayınladı

İBB Yayınları, 2. İnönü Zaferi’nin 101’inci yıldönümünde ‘İsmet İnönü Kitabı’nı yayınladı. Kitap için düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ülkenin Atatürk, İnönü ve arkadaşlarının mücadelesiyle bugünlere geldiğini vurguladı. “Onlar sayesinde bugün buradayız” diyen İmamoğlu, “Bize hem Lozan gibi hem Montrö gibi teminatları sağladılar. O teminatlar ki, halen bizim ülkemizin çok önemli teminatları. Ne kadar kıymetli olduğunu, bugün yaşadığımız savaş anında bir kez daha hissediyoruz. Dün sağa sola savurdukları Montrö’ye, yüz tane kolu olsa sarılmaya çalışan siyasileri bugün görüyoruz. Daha iki sene önce, bir kanal sevdasına küçümsedikleri, aşağıladıkları Montrö’yü, bugün kucak dolusu sarıp sarmalıyorlar” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İSKİ Her Ay 500 Milyon Lira Açık Veriyor

İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Rauf Mermutlu, son dönemde artan maliyetler nedeniyle kurumun işletme giderlerinin yüzde 203 arttığını açıkladı. Mermutlu, İSKİ’nin her ay 500 milyon lira açık verdiğini bildirdi. Motorin fiyatlarının bir yılda yüzde 241, elektriğin de yüzde 239 arttığını söyleyen Mermutlu, aynı dönemde su fiyatlarının değişmediğini vurguladı.

Devamını Oku

İBB "Güvenle Gelsin" Kampanyası Başlattı

İBB, her gün zamanla yarışan on binlerce motokuryeler için ‘Güvenle Gelsin’ kampanyası başlattı. Siparişlerin not bölümüne ekleyeceği ‘Güvenle Gelsin’ ibaresi eklemeye davet eden hareketle motokuryeler üzerinde süre baskısı oluşmayacak. Kendilerini ve trafikteki diğer sürücüleri tehlikeye atmak zorunda kalmayacak.

Devamını Oku

Yüksek Faturadan Bıkan Sanayi̇ci̇ler İstanbul Enerji̇’ye Danıştı

Silivri Sanayici ve İş Adamları Derneği (SİAD) üyeleri, İstanbul Enerji ile bir araya gelerek yüksek gelen faturalarda ne tür tasarruflara gidebileceklerini danıştı. Sanayicilere ‘Güneş Enerjisi’ni işaret eden İstanbul Enerji SİAD ile karşılıklı iş birliği protokolü imzaladı.

Devamını Oku

İstanbul'da Deniz Taksi Sayısı 25 Oldu

İstanbullunun yeni nesil ve çevreci ulaşım aracı Deniz Taksilere, yeni araçlar katıldı. Haliç Tersanesi’nde yapımı tamamlanan 15 araç daha denize indi. Toplam Deniz Taksi Sayısı 25 oldu.

Devamını Oku

İBB Sözcüsü Murat Ongun'dan AKP'ye Manidar Cevap

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, "Elektriğe yüzde 288, mazota yüzde 135, doğal gaza yüzde 102 zam yapılırken AK Parti, İstanbul’da İSKİ’ye yüzde 0 artış önerdi. Alkışlıyoruz. Darısı tüm zamların başına" dedi.

Devamını Oku

İBB: İstanbulluların Dayanışma Parasına El Konuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "İstanbulluların ‘Birlikte Başarmasına’ izin verilmediği gibi yardım paralarına da hukuksuz şekilde el konuldu. Pandemi günlerinde dayanışma için toplanan ve 2 yıldır bloke halde bulunan 6 milyon 212 bin 511 TL, Fatih Kaymakamı Kaan Peker imzasıyla İstanbul Defterdarlığı banka hesabına aktarıldı" açıklamasını yaptı.

Devamını Oku

İBB Anadolu Hisarı'ndaki Kaçak Yapıyı Mühürledi

İBB Anadolu Hisarı’ndaki, Boğaziçi öngörünüm bölgesinde kalan kaçak yapıyı mühürledi. Yasal işlemler başlatıldı.

Devamını Oku

Haliç'te Renk Değişikliğinin Sebebi Belli Oldu

İBB, Haliç’te meydana gelen renk değişikliği ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. İSKİ ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğünün yürüttüğü incelemeler sonucu Haliç’teki renk değişimine mevsimsel yağışlar ve eriyen kar sularının sebep olduğu belirlendi. Periyodik temizlik ve dip çamuru çıkarma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.

Devamını Oku

İBB Süleymani̇ye’yi̇ Perdeleyen Yapı İçi̇n Aci̇l Durdurma İstedi̇

İBB, Süleymaniye Camii’nin önünde yükselen yurt binasındaki uygulamaların durdurulması için Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu. Projesi yerel seçimlerin hemen ardından 1 Nisan 2019’da iletilen, ‘Yenileme Alanları Ada Avan Projeleri’ ile ilgili mevzuatın gerektirdiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı onayı bulunmayan ve Dünya Miras Alanı Süleymaniye’nin siluetini perdeleyen projenin yeniden ele alınmasını istedi.

Devamını Oku

İstanbul'a Elektrikli Otobüsler Geliyor

İETT, 2022 bütçesine koyduğu 100 elektrikli araç alımı için ilk adımı attı. 300 kilometre menzilli elektrikli otobüsün test süreci başlatıldı. Alımla birlikte İETT tarihinde ilk kez yüzde yüz elektrikli otobüsler filoya kazandırılacak.

Devamını Oku

Otogarda Kalan Yolcular Mi̇safi̇r Edi̇li̇yor

Yoğun kar yağışı nedeniyle Büyük İstanbul Otogarı’nda kalan yolcular otogarın cami ve konferans salonunda misafir edildi. Otogarın işyeri hekimi, sağlık sorunu olanlara yardım ederken, yolcuların tüm ihtiyaçları İBB, Kaymakamlık, Kızılay, Emniyet ve tüm kamu kuruluşları ile koordineli bir şekilde yürütüldü.

Devamını Oku

İBB Ekipleri Ana Yollarda Mahsur Kalanlara Su Çay ve Çorba İkram Etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte dün akşamdan itibaren etkili olan yoğun kar ve tipi nedeniyle kapanan yolları sorumluluk alanı tanımına bakmadan açtığını, 55 bin tonun üzerinde tuz kullanıldığını, ana yollarda mahsur kalan 48 bin kişiye su, çay ve çorba ikram edildiğini duyurdu. İBB İtfaiyesi'nin de yollarda mahsur kalan 250 vatandaş ve yolda kalan 110 aracı kurtardığı bildirildi.

Devamını Oku

İBB AKOM'dan Flaş Uyarı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM ), Sibirya kökenli soğuk hava dalgası nedeniyle yarından itibaren sıcaklıkların düşeceğini, kentin yüksek kesimlerinde kar yağışı yaşanacağını duyururken, buzlanmalara karşı Buzlanma Erken Uyarı Sistemi (BEUS) üzerinden müdahale edileceğini bildirdi.

Devamını Oku

Ataşehi̇r İlçesini̇n 6 Mahallesi̇nde İmar Sorunu Çözüldü

İBB, Ataşehir’in 6 mahallesinin 28 yıla uzanan imar problemini çözen tarihi bir karara imza attı. Bölgede nüfus yoğunluğu, hektar başı 500 – 600 kişiyi geçmeyecek şekilde belirlendi.

Devamını Oku

30 Kreşi̇n Temeli̇ni̇ Kılıçdaroğlu ve Akşener Attı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İBB’nin “30 Kreş Toplu Temel Atma Töreni”nde konuştu. Kılıçdaroğlu, “İBB Başkanımız hatırlattı. İBB’nin bir tek kreşi bile yokmuş. 16 milyonluk bir kenti yönetiyorsunuz, bir kreşin bile yok. Ama hedef koydu Sayın Başkanımız; kreş sayısını 150’ye çıkaracak” derken; Akşener, “İyi ki biz, 31 Mart'ta Millet İttifakı'nı canlandırmışız, iki parti olarak belediye seçimlerine girmişiz. İyi ki ilçe ve büyükşehir il belediyelerini kazanma imkanı bulmuşuz. İyi ki onlar eliyle bazı acıların hizmet yoluyla son bulmasına vesile olmuşuz” ifadelerini kullandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da duygularını, “Umut ediyorum ki, gündemimiz çocuklarımız, gençlerimiz olsun. Onlara hizmet olsun. Ülkemizin diğer, ne yazık ki nahoş ve bazen çirkin gündeminden kurtulalım diliyorum. Önümüzün aydınlık olmasını diliyorum. Kreşlerimizin İstanbul'umuza hayırlı olmasını diliyorum” sözleriyle dile getirdi.

Devamını Oku

İmamoğlu Feryadını Dile Getirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü'nde yapılan toplu açılış töreninde, “Bu para eğer hizmete akar ise bu ülkeden daha zengin bir ülke dünyada yok. Ama hizmete değil; birilerinin, bir avuç insanın isteklerine ve şahsi arzularına dönük bir kanal açılmış ve oraya akıyorsa, işte o zaman bugünün zor koşullarını yaşıyoruz. Türkiye'mize, İstanbul'umuza, şehirlerimize, insanlarımıza çok değerli, adil bir dönemin gelmesini arzu ediyoruz” dedi.

Devamını Oku

Başakşehir Veri Laboratuvarı Açıldı

İBB; veri ve yapay zeka alanında kurumların, öğrencilerin ve ilgili uzmanların, iş birliği yapması, makine öğrenme alanında çalışmalar gerçekleştirmesi amacıyla ‘Başakşehir Veri Laboratuvarı’nı açtı. İstanbul'un gençliği; İstanbul’un enerjisi, teminatı ve geleceğe dönük yüzüdür, vizyonudur” diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, “Yaptığımız bütün adımlar, girişimler, sizlere olan güvenimizin karşılığıdır, heyecanıdır. Kim hangi gündeme çekmek isterse istesin; bizim gündemimiz, bizim yüzümüzün dönük olduğu 16 milyon insanımızdır. Sesi kötü çıkan hiçbir tarafa bakıp, vaktimizi boşa harcamayız. Vaktimizi sizlerle harcayacağız. Geleceğimiz için harcayacağız. Bu gündemden de bir an önce sıyrılmalı ve sizin gibi kıymetli genç beyinlere, genç nüfusa bu ülkeyi emanet etmeliyiz. Aksi takdirde bu çağı kaçırırsak, milletimize, 100 yıllık Cumhuriyetimize, binlerce yıllık geçmişimize ihanet etmiş oluruz. Türkiye’ye bu yakışmaz. Türkiye Cumhuriyeti gençliğine bu yakışmaz” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İmamoğlu'nun Yeni Yılın İlk Müjdesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2022’nin ilk mesai gününü Haliç’e ayırdı. Haliç kıyılarında yürüyerek incelemelerde bulunan İmamoğlu, Eyüpsultan Devlet Hastanesi – Feshane arasındaki mesafeyi tramvayla kat etti. Hem vatandaşların sorunlarını dinleyen hem de Haliç kıyısındaki çalışmaları yerinde gözlemleyen İmamoğlu, “Şu anda Cibali’ye kadar hizmet veren Eminönü-Alibeyköy Tramvayı’nı, 2022’nin sonunda hizmete açmayı hedefliyoruz. Bir yandan Eminönü Meydanı’nın çizimleri, tasarımları bitti. Bu süreci netleştiriyoruz. Çok güzel bir meydanla buluşacağız orada” dedi.

Devamını Oku

İBB’ni̇n Genç Şefleri̇ 11 Madalya İle Mutfağa Döndü

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) tarafından düzenlenen 18. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’nde İBB fırtınası esti. İBB aşçıları beş altın, beş gümüş, bir bronz olmak üzere toplam 11 madalya kazandı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Yeni Yıl Mesajı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesaplarından yeni yıl mesajı yayınladı. “2022; daha çok kreş, daha çok metro, daha çok yeşil alan demek olacak” diyen İmamoğlu, “2023’le beraber büyük değişimin, büyük atılımın karşılık bulduğu bir dönemi İstanbullulara hediye etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Liyakatin öncelendiği, kadına şiddetin konuşulmadığı, çocukların daha iyi eğitim aldığı, gençlerin hayallerin yurt içinde kurguladığı bir 2022 dileğinde bulunan İmamoğlu, “Bütün dünyada barış diliyorum. Göç eden insanların, sığınmacı konumuna düşen insanların olduğu değil; herkesin kendi vatanında, kendi toprağında mutlu olduğu ve yaşam sürebildiği, haklarının korunduğu bir dünya olsun istiyorum. Her bireyin kendine güvendiği, kendini güçlü hissettiği, kendi aklıyla, yaşamıyla, inancıyla, etnik kökeniyle var olabildiği bir dünya, bir Türkiye ve İstanbul diliyorum” diye konuştu.

Devamını Oku

İstanbul'da İETT ve Metro İstanbul Yılbaşında 24 Saat Hizmet Verecek

İstanbul’da İETT ve Metro İstanbul, yılbaşında 24 saat hizmet verecek. Gece boyunca ek otobüs ve metro seferleri konulacak.

Devamını Oku

İmamoğlu: Çocuklarımızın Hayalleri̇ne Katkı Sunmamız Şart

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 12 farklı branşta, toplam 827 çocuk sporcuya müsabaka heyecanını yaşatacak “Spor İstanbul Yıldızlar Ligi Tanıtım Programı”na katıldı. Minik sporcularla buluşmasında renkli ve duygusal anlar yaşayan İmamoğlu, “Çocuklarımızın hayallerine, hepimizin katkı sunması şart. Eğer bir ülkede, çocuklar ve gençler, gelecekle ilgili hayaller kurabiliyorsa, o zaman o ülkenin, o milletin geleceğiyle ilgili hep iyi şeyler düşünebiliriz. Bu manada, çocuklarımızın ve gençlerimizin, sporla birleşen sağlıklı bir geleceğe yürürken hayallerini büyütmelerine hepimizin fırsat tanıması lazım. Dolayısıyla hepimiz, aslında geleceğimizi teminat altına alacağız” dedi.

Devamını Oku

Dünyanin En Büyük E-spor Turnuvası 2022’de İstanbul’da

Dünya üzerinde 100’ü aşkın federasyonu bünyesinde barındıran ‘Global E-Spor Federasyonu’ (GEF), tarihindeki ilk ‘Global E-Spor Oyunları’nı (GEG) Singapur’da gerçekleştirdi. Dünyadaki E-Spor paydaşları bir araya gelerek, Global E-Spor Oyunları’nın 2022’deki turnuvasına İstanbul’un ev sahipliği yapmasına karar verdi.

Devamını Oku

Kartal'a Metro Bağlantılı Yeni Bisiklet Yolu

İBB’nin WRI Türkiye ve Sağlıklı Şehirler Ortaklığı ile birlikte hayata geçirdiği Kartal Bisiklet Yolu açıldı. Konut bölgesinden geçen, toplu taşımaya entegre güzergah, sahil yolunu Marmaray ve metroya bağlayacak 3,3 kilometrelik bisiklet yolunun ilk etabı niteliğinde.

Devamını Oku

İmamoğlu’ndan Soylu’ya ‘Teröri̇st’ Yanıtı: Bekledi̇k Geli̇p Alacaklar Di̇ye; Ki̇mse Gelmedi̇!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, üçüncü doz Kovid-19 aşısını olduktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, çeşitli terör örgütlerine mensup 557 kişinin İBB’de işe alındığı iddiasına yanıt veren İmamoğlu, “İBB’de, çeşitli terör örgütlerine mensup 557 kişi çalışıyor. Bak bak bak! 557 terör örgütü. Yani 86 bin İBB çalışanını zan altında bırakıyor. İlk gün cevap vermeyi düşündüm. ‘Yok’ dedim ‘Bekleyeyim.’ Dünü de bekledim. Niye? Yani şimdi ülkede sokakta gezen ya da bir kurumda çalıştığınızı bildiğiniz, 557 tane terör örgütü üyesi var diyeceksiniz… Bekledim ki herhalde gelip onları alacaklar İBB’den. Öyle ya, terör örgütü üyesiyse gelip, tutuklayacak bunu. Yalanı konuş, iftirayı at, köşene çekil! Bu arada kimse gelmedi” dedi. İBB’nin 150 yıllık kurumu İETT’nin 2 milyar liralık ihalesinde, 700 milyon liralık yolsuzluk yapıldığı iddialarına da yanıt veren İmamoğlu, “Müfettişler görevlendirilmiş, vergi daireleri görevlendirilmiş, MASAK görevlendirilmiş… Ben ilave edeyim; FBI'ı görevlendirdiler, CIA’yi görevlendirdiler ve bizim bu ihaleleri kontrol edeceklermiş. Allah, bunların hepsine akıl versin. Öncelikle, buyursunlar, bekliyoruz. Bütün kamu kurumlarını denetleyebilirler” ifadelerini kullandı. İETT ihalesine alınmadığı iddia edilen Mercedes firmasının, ihaleye katıldığı bilgisini paylaşan İmamoğlu, dünyaca ünlü markaya, “150 yıllık İETT'ye, kendi markaları ve firmaları üzerinden iftira atılıyor. Bu iftiraya müsaade etmemeliler. Mercedes firmasını, çok acil olarak açıklama yapmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu.

Devamını Oku

Çırağan Caddesi Çok Güzel Oldu

İBB, Beşiktaş’taki tarihi Çırağan Caddesi’ndeki kaldırımları doğal taşla yeniledi. İBB Yol Bakım ve Alt Yapı Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda 1500 metre uzunluğundaki caddede; kaldırımlara, 10.000 metrekare doğal taş döşendi. Tarihi dokuya uygun kent mobilyalarının montajına da başlandı. Aydınlatmalar yeniden düzenlendi. Çalışmaların önemli bir bölümü tamamlandı.

Devamını Oku

İBB’den Kadiköy Trafi̇ği̇ne Yeni̇ Neşter

İBB, Kadıköy Bostancı’dan Kayışdağı Yolu’na kesintisiz bağlantı sağlamak ve bölge trafiğini rahatlatmak amacıyla E-5 Karayolu’nda alt geçit çalışması başlattı. İlk etabı 30 gün sürecek çalışmanın tamamının Şubat 2022’de bitirilmesi hedefleniyor.

Devamını Oku

İBB’den Ahde Vefa Örneği: Dr. Erdem’in Adı Yaşatıldı

İBB, 5 Aralık 2020’de Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren 30 yıllık çalışanı Dr. Ümit Erdem’in adını, Aksaray’daki İSGEM binasında yaşattı. Binada incelemelerde bulunan ve merhum Dr. Erdem’in ailesinin acısına ortak olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İBB’nin asaleti çok büyük. Bunu da en doğru şekilde hissettireceği ve yaşatacağı şey, kendine emek veren insanların isminin yaşatılması, onlara dönük hizmet veren bir anlayışı ortaya koyması, bir vefa örneğidir. Kurumu daha da asil kılar. İBB bunu yapmıştır ve yapacaktır da” dedi.

Devamını Oku

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yunus Emre'nin O Sözleri ile Seslendi

İBB, ‘Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve Ahi Evran Sempozyumu’ düzenledi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu; Yunus’un hoşgörü dili, Hacı Bektaş’ın tüm insanlığı kucaklayan felsefesi, Ahi Evran’ın birlik ve dayanışmayı merkeze alan anlayışıyla hareket etmeye özen gösterdiklerini vurguladı. Ahi Evran’ın ekonomik öngörülerinin bugüne de ışık tuttuğunu ifade eden İmamoğlu, “En sıkıştığımız anda, belki de bugünün ekonomi tariflerinin, teorilerinin daha ötesinde bir takım temel zemin ifadelerini, felsefesini oluşturan kavramlarıyla buluşmayı çok değerli buluyorum. Hele hele bugünün dünyasında, herkesin ‘Ben bilirim’ dediği ortamda, aslında paylaşmanın ne kadar derin bir zenginlik yaratacağına örnek olacağının da altını çizmek isterim. Bizim yöneticilerin, böyle bir derinlikten sürekli ders almaları gerektiğini ifade etmek isterim” dedi.

Devamını Oku

Moto Kuryelerden İETT'ye Teşekkür Ziyareti

İzleyen herkesin içini ısıtan dayanışma görüntünün kahramanları bir araya geldi. Moto kuryeler, şiddetli lodosta koruma kalkanı oluşturup köprüden geçmelerini sağlayan metrobüs şoförlerine teşekkür ziyaretinde bulundu.

Devamını Oku

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan TÜİK'e Tepki

İmamoğlu, lale dikimi sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Gazetecilerin soruları ve bu sorulara İmamoğlu’nun verdiği yanıtlar şöyle oldu

Devamını Oku

İBB Bilimsel Danışma Kurulu'ndan Uyarı Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilimsel Danışma Kurulu, kışa girerken artan Covid-19 vakalarına ve yeni mutasyonlara karşı vatandaşları uyardı. Maske, mesafe, hijyen kurallarının sıkı sıkı uygulanmaya devam etmesi gerektiğini hatırlatan İBB Bilimsel Danışma Kurulu, artan grip vakalarıyla korona belirtilerini ayırmak için PCR testi yaptırmak gerektiğini vurguladı.

Devamını Oku

İmamoğlu, B40 Zirvesi’nde Konuştu: Yepyeni Bir Sayfa Açmak İçin Buradayız

Balkan ülkelerinin belediye başkanları, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla İstanbul’da buluştu. İBB’nin, kurum tarihinde ilk kez düzenlediği ‘B40 Balkan Belediye Başkanları Zirvesi’, 11 ülkeden 24 kentin belediye başkanlarının katılımıyla başladı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan İmamoğlu, “Onlarca yıldır ‘Balkanlar’ ya da ‘Balkanlaşma’ sözü, uluslararası literatürde; etnik ayrımları, sınır anlaşmazlıkları ve çatışmaları tanımlamak için kullanıldı. Oysa bizler bugün, bölgemiz için yepyeni bir sayfa açmak için buradayız” dedi. Dünyanın karşı karşıya olduğu çevre sorunları, iklim ve mülteci krizleri gibi hayati önemdeki konuların ülke sınırlarını aşan küresel ölçekteki problemler olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bu büyük sorunların çözümünün, bölgesel iş birliği ve dayanışma yoluyla mümkün olabileceğini bildiğimiz için bugün bir aradayız” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan ‘Parti Projesi’ Uyarısı: Milletin Parasıyla Parti Projesi Olmaz!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Projeler devletindir. Kamuya aittir. Millete aittir. Onun için bilmem ne partinin projeleri diye ortaya atılan kavramlar, bir parti devleti var etmeye doğru gitmektedir. Bu şehrin ve bu ülkenin insanlarını rahatsız etmektedir. Milletin parasıyla, parti projesi olmaz" dedi.

Devamını Oku

İBB'nin 43 Milyar 650 Milyon Liralık Bütçesi Kabul Edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 43 milyar 650 milyon liralık 2022 yılı bütçesi oyçokluğu ile kabul edildi. Oylamada 203 kabul, 21 ret oyu kullanıldı. Tartışmaların ve gergin anların yaşandığı bütçe görüşmeleri 8,5 saat sürdü. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Umarım önümüzdeki ekonomik süreci de ülkemiz, milletimiz en hızlı şekliyle atlatır. Bu milletin fakirleşmesini 84 milyon insanımızdan hiçbirisi istemez. Herkesin bu sürecin atlatılması konusunda aynı düşünceye sahip olduğuna inanıyorum. Bu bakımdan yapılması gereken ne var ise ortaklaşa yapılmasından yanayız” dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu, İBB’nin 2022 Bütçesini Sundu: Kur Farkının Yüklediği Fatura 20 Milyar Lira

İBB Meclisi’nde belediyenin 2022 yılı bütçesini sunan Ekrem İmamoğlu, “2022’de toplam bütçe gelirlerimizi 35 milyar 650 milyon lira, bütçe giderlerimizi ise 43 milyar 650 milyon lira olarak planladık” dedi. Depreme 1 milyar 945 milyon lira ile tüm zamanların en yüksek kaynağının ayrıldığını belirten İmamoğlu, bütçede en büyük payı yüzde 32 ile ulaşımın aldığını söyledi. İmamoğlu, ülkedeki ekonomik bunalıma da dikkat çekerek, “23 Haziran 2019’da 6,6 TL olan Euro, bugün itibariyle 14,52 TL’ye çıkmıştır. 2,5 yılda kötü ekonomi yönetiminin, kur farklarının İstanbullunun sırtına yüklediği ek fatura ne yazık ki 20 milyar 150 milyon liraya ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İBB'den 51.890 Üniversiteliye Maddi Destek

İBB’nin, üniversitelilere sağladığı eğitim desteği sonuçları açıklandı. Bu yıl 51.890 üniversiteli eğitim desteği almaya hak kazandı. Eğitim desteğinin birinci taksiti, Aralık ayının ilk haftasında yatırılacak. Sonuçlara, gencuniversiteli.ibb.istanbul sitesi üzerinden ulaşılıyor.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu “İstanbul Senin” Uygulamasını Tanıttı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB hizmetlerini tek çatı altında toplayan “İstanbul Senin” mobil uygulamasını tanıttı. İmamoğlu, "2 yıla yakın bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğümüz 'İstanbul Senin’ uygulaması millet iradesini asli irade kabul eden ve gücü şehrin sahiplerine devreden, bir yeni nesil yerel yönetişim sistemi; yönetimin her an vatandaşa doğrudan hesap vermesini sağlayan bir şeffaflık ve katılımcılık uygulaması; herkesin güvenle indirip, kolaylıkla kullanabileceği bir uygulama" dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu'ndan Gönderme: Projelerin Sahibi Partiler Değil, Halktır

İBB Başkanı İmamoğlu, “Ben, Cumhuriyet Halk Partili olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Ama bilinsin ki; bizim hizmetimizin, bizim ortaya koyduğumuz bütçenin, bizim ortaya koyduğumuz projelerin sahibi Cumhuriyet Halk Partisi değildir; halktır, millettir. Bu, siyasetçileri de daha itibarlı hale getirir” dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu'ndan İki Uyarı: Ne Yazık Ki Kaygılıyız

“Melen Barajı’nda uygulanmak üzere olduğu söylenen bir projesinin henüz daha kesinleşmediği noktasında birtakım duyumlar, birtakım ihbarlar almaktayız” diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koruma kararıyla, Adalar ilçesi sınırlarındaki plan yapma yetkisinin, konuyla alakasız bir biçimde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilmesini eleştirdi.

Devamını Oku

İmamoğlu: Bu Ülkenin Başına Gelmiş En Güzel Şey, Atatürk

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu; Mustafa Kemal Atatürk’ün, 10 Kasım 1938’de yaşama gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasına çiçek bırakırken, duygularını;

Devamını Oku

İBB Sözcüsü Ongun: Halk Ekmek 1,25 Liradan Satılmaya Devam Edecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü (İBB) Murat Ongun, üç ayda buğday fiyatlarının yüzde 24 arttığına dikkat çekti, maliyetlerdeki artışa rağmen Halk Ekmek'in 1 lira 25 kuruştan satılmaya devam edileceğini açıkladı.

Devamını Oku

Vatan Caddesi’nde 98’nci Yıl Coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98’ıncı yıldönümü, Vatan Caddesi’nde gerçekleştirilen resmi törenle kutlandı.

Devamını Oku

İBB'nin 5 Bin Yeni Taksi Önerisi 10. Kez Reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni taksi sistemini ve 5 bin yeni taksi önerisini bir kez daha UKOME gündemine getirdi.

Devamını Oku

İmamoğlu Yeni Taksi Sistemini Açıkladı: Net 6 Bin 622 Lira Maaş

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni taksi sistemiyle ilgili detayları paylaştı. İmamoğlu, "Maaş, sosyal yardımlar ve tüm primler dahil ortalama aylık net 6 bin 622 lira olacak" dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Metrobüs Çağrısı

İBB’nin köklü kurumu İETT, 150. yılını, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen galayla kutladı. Galada konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'un ve İstanbulluların yeni metrobüs araçlarına ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Bu kentin, bu kentin insanlarını seven herkesin, halkımızın ihtiyaçlarına, sorunlarına çözüm olmaya çalışan bir süreç yönetiyoruz. 16 milyon insanımıza, diğer misafirleriyle, sığınmacılarıyla, turistleriyle aslında 20 milyona yakın insana etkin ve aktif bir biçimde günlük hizmet sunan Büyükşehir Belediyemizin, iyi bir planlamayla bir hizmet sürecine ihtiyacı vardır. Devletimizin hangi kurum ya da kuruluşu olursa olsun, önüne İstanbul'la ilgili bir konu ya da karar geldiğinde, en hassas şekilde davranıp, hizmetin gecikmemesi adına da gerekeni yapmakla mesuldür. Bu yönüyle biz, bu memnuniyeti en üst seviyeye çıkarma konusundaki kararlılığımıza hizmet sürecimizle devam edeceğiz” dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu: Türk Dünyası Kültür Günleri Düzenleyeceğiz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 yıl önce bağımsızlıklarını kazanan Türk dünyası devletlerinin İstanbul başkonsolosluğu yetkilileriyle bir araya geldi. Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycanlı diplomatların hazır bulunduğu etkinlikte İmamoğlu, “Türk dünyasına ait sayısız esere ev sahipliği yapan İstanbul, Türk dünyası devletlerinin aile bağlarını kuvvetlendirecek her adımda üzerine düşeni yapmaya hazırdır” dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu 2022'de Muhtarlar İçin 10 Milyon Liraya Yakın Bütçe Ayıracaklarını Açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla kentte görev yapan 962 mahalle muhtarıyla yemekte bir araya geldi. İmamoğlu, 2022'de mağdur olan muhtarlara destek vermek üzere minimum 5-6 milyon lira olmak üzere 10 milyon liraya yakın bütçe ayıracaklarını söyledi.

Devamını Oku

İmamoğlu: Miraslarımızı Gelecek Nesillere Aktarma Sorumluluğuz Var

İBB ile Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı arasında, İstanbul’un en eski finans merkezi olan Beyoğlu’ndaki St. Pierre Han’ın restorasyonu kapsamında protokol imzalandı. İmza töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un içinde barındırdığı, tarihi ve kültürel varlıklarıyla dünyada sayılı şehirlerden biri olduğunu vurgulayarak, “Bu köklü tarih ve o eşsiz birikim, eşsiz kültür, iyi yönetilme ve geleceğe bu anlamda çok sağlıklı bir şekilde taşınmalı. Bu manada miraslarımızı korumak, tekrar hayata kazandırmak ve gelecek nesillere sağlıklı bir biçimde aktarılması sorumluğumuz var” dedi. St.Pierre Han restorasyonunda 3 ana hedef olacağını kaydeden İmamoğlu, “Geçici ve kalıcı sergi salonları olacak. Kütüphane, atölyeler ve kültürel etkinlik alanlarının özellikle İstanbul kültür-sanat yaşamında çok değerli bir yeri olacağını şimdiden görüyorum” diye konuştu.

Devamını Oku

İBB M2 Metro Hattı'nda İnternet Hizmeti Açıldı

İnternetçi Abi Duyurdu! İBB İYİ Parti Meclis Üyesi Dr. Taylan Yıldız, M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı'nda kablosuz internet hizmetinin başladığını duyurdu.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan AKP-MHP Oylarıyla Geçen 4 Karara Veto

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP ve MHP gruplarının çoğunlukta olduğu İBB Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edilen 4 kararı veto etti. Bu kararlar arasında, Beykoz Çayırı’nın Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesine ilişkin imar planları, “İETT Araç Alım ve Bakım İşleri İnceleme ve Araştırma Komisyonu” kurulması kararı ile “Önlem ve Denetim İtfaiye Şube Müdürlüğü” kurulması teklifinin reddine ilişkin karar yer aldı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Paralimpik Olimpiyat Sporcularıyla Bir Araya Geldi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’na katılan toplam 7 İBBSK sporcusunu ödüllendirdi. “İstanbul’un mutlaka 2036’da olimpiyatı ve paralimpiği ev sahibi olarak Türkiye'ye getirmesi lazım” diyen İmamoğlu, “Olimpizm ruhunun içerisinde tabii ki tesisleşme, yapılaşma, farklı imkanlar var ama esas olan; spor kültürü, sporcu kültürü ve sporcunun yetişmesine dönük alanların ve özellikle iyi eğitimcilerin varlığı. Bunlar da var. Sayısını arttırmalıyız. Tabana yaymalıyız, toplumsal hale getirmeliyiz. Bu konuda da motivasyonumuz çok yüksek. İnşallah İstanbul'da, çok özel bir spor dönemini, hep birlikte yaşatırız. Bunun da vücut bulmuş hali, simgeleşmiş noktası da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübümüz olacak” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Cumhuriyet Kuşaklarına Sözümüz Var; Başaracağız!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünü, “Zafer Yürüyüşü"nün başladığı Gülhane Parkı’nda kutladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, “Başaracağız, çünkü; bu ülkenin bağımsızlığı, bu şehrin kurtuluşu için gözünü kırpmadan canını ortaya koyan kahramanlarımıza sözümüz var. Başaracağız, çünkü; fikri hür, vicdanı hür Cumhuriyet kuşaklarına sözümüz var. Başaracağız, çünkü; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sözümüz var" dedi.

Devamını Oku

‘İstanbul’un Kurtuluşu’ Taksim’de Kutlandı

İstanbul’un Kurtuluşu’nun 98’nci yılı, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen resmi törenle kutlandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, duygularını, Anıt Özel Defterine, “Cumhuriyetimizin kurucusu aziz Atatürk; 6 Ekim 1923 tarihinde, İstanbul’umuzun düşman işgalinden kurtulması, milletimizin istiklali açısından dönüm noktasıdır. 16 milyon yurttaşımızın yaşadığı bu muhteşem kente; adil ve eşit hizmet sunmak, İstanbul'u çağdaş olan şehirler içinde en ileriye taşımak adına çalışmaktan onur duyuyoruz” sözleriyle aktardı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Erdoğan Ve Soylu'ya Yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'Barınamıyoruz' diyerek barınma ve yurt sorununa dikkat çeken öğrenciler hakkında konuştu. İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylu'nun öğrenciler hakkındaki açıklamalarına, "Her devlet yetkilisi, kamu görevlisi ya da mevki sahibi kişi de buna saygı göstermek zorundadır" yanıtını verdi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu, Taksim’e Metroyla Gitti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim Meydanı’ndaki inceleme gezisine metroyla gitti. Yenikapı-Hacıosman Metrosuna binen İmamoğlu, yolculuğu boyunca vatandaşlarla sohbet etti.

Devamını Oku

İBB'nin Yeni Taksi Sistemi 9. Kez UKOME'de Reddedildi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 'Bin Yeni Taksi Plakası' teklifi UKOME toplantısında 9'uncu kez reddedildi. İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu ise "Sizler bizi vatandaşla düşman ettiniz. 15 Temmuz'da köprülere ilk biz çıktık. Taksilerde doğum yapan bayanlar, hanımefendiler var. Medya iki üç tane kötü taksiciyi alıp PR çalışması yapıyor ve sektörü kötülüyor" dedi.

Devamını Oku

Yeni Taksi Sistemi 9. Kez UKOME'ye Getiriliyor

İBB'ye 2021 yılının ilk 9 ayında taksilerle ilgili tam 103 bin 375 adet şikayet başvurusu geldi. Şikayet nedenlerinin başında da “yol ve yolcu seçme” yer aldı. Bu konuda 26 bin 576 şikayet başvurusu yapıldı. Bugün gerçekleştirilecek UKOME toplantısında İBB yönetimi, taksi sorunun çözmek için 1000 yeni taksi teklifini 9’uncu kez oya sunacak.

Devamını Oku

İmamoğlu Türkan Sabancı Bebek Parkı'nı Hizmete Açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle yenilenen Türkan Sabancı Bebek Parkı hizmete girdi. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ile parkın açılışını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, teknelerin Bebek sahiline park etmesini yasakladıklarını hatırlatarak, insanların hem Boğaz’ı hem Boğaz’ın karşısındaki güzelliği doya doya izleyebilecekleri bir oturma alanı tesis ettiklerini söyledi.

Devamını Oku

İmamoğlu 12 Yeni Kreşi Hizmete Açtı: En Çılgın Projemiz; Yuvamız İstanbul Projesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bana sorarlar her zaman; ‘Aklınızda çılgın proje var mı’ diye. İstanbul adına, ekibimiz adına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 86 bin çalışanı ailesi adına en çılgın projemiz; Yuvamız İstanbul projesi” diyerek, 12 Yuvamız İstanbul kreşini aynı anda hizmete açtı. Daha önce faaliyete geçenlerle birlikte, 21 ilçede toplam 32 kreş, İstanbulluların hizmetine girmiş oldu.

Devamını Oku

İBB Gururla Sunar: Yerli ve Milli "İBB Deniz Taksi" Suya İndi

İBB, tamamı yerli ve milli olanaklarla üretilecek 50 yeni nesil Deniz Taksiden 8’ini suya indirdi. ‘24 Eylül Dünya Denizcilik Günü’nde, Haliç Tersanesi’nde gerçekleştirilen törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Deniz taksilerin tümünün Haliç Tersanesi’nde üretilmesi çok çok değerli. Bu tersane, göreve geldiğimizde bomboş, terk edilmiş bir alandı. Buradaki ustalar, çalışanların iş üretmedikleri için yüzlerindeki hüznü görmüş bir belediye başkanıyım. O kabiliyetli arkadaşlarımıza tekrar üretebilme fırsatını onlara tanımış olduk. Bir nevi, yerli ve milli bir ürünü de denize indirmenin keyfini yaşıyoruz. Bizim, hizmet tutkumuz büyük. Bu hizmet tutkumuzun önünde, hiçbir şey duramaz. Ne derlerse desinler; biz, İstanbul'a hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İmamoğlu Atina’dan Seslendi: İyi Niyet Ve Ortak Akılla Çözülemeyecek Sorun Yok

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’in davetlisi olarak gittiği Yunanistan’ın başkentinde konuştu. Türk-Yunan dostluğunun Atatürk ve Venizelos arasında başlayıp, iki ülkenin sembol sanatçıları Mikis Theodorakis ile Zülfü Livaneli gibi isimlerin katkılarıyla artarak devam ettiğini belirten İmamoğlu, “İyi niyet ve ortak akıl olduğu sürece, Türkiye ve Yunanistan’da çözülmeyecek herhangi bir konu olmadığı prensibinden hareket ediyor ve Atina ile İstanbul arasında bir barış köprüsü olmak arzusuyla yola çıkıyoruz” dedi.

Devamını Oku

İBB’nin Bölgesel İstihdam Ofisleri 20 Bin Kişiye İstihdam Sağladı

İBB’nin kurduğu Bölgesel İstihdam Ofisleri ile 20 bin kişi istihdam edildi. Ofisler aracılığı ile yapılan işe yerleştirmelerde, genç istihdamı ilk sırada.

Devamını Oku

Gazilerden İmamoğlu'na 'Müdürlük' Teşekkürü

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “19 Eylül Gaziler Günü” öncesinde, gazi dernekleri yöneticileriyle bir araya geldi. “En zor anların temsilcileri bizim gazilerimiz, şehit ailelerimiz

Devamını Oku

İmamoğlu’ndan Öğrenci Yurtları Hamlesi: 2022 Eylül’üne Kadar Hedef 5000 Yatak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2006’da hizmete açılan, süreç içinde kullanım ömrünü tamamlayan Beyoğlu’ndaki yüzme havuzunu yeniden hizmete açtı. Tepeden tırnağa yenilenen havuzun açılışı için düzenlenen törende konuşan İmamoğlu, spor kadar çocukların ve gençlerin eğitiminin de önemli olduğuna dikkat çekti. Uzun uğraşlar sonucunda Beyoğlu Örnektepe’deki binayı İBB’ye ait öğrenci yurduna dönüştürdüklerini belirten İmamoğlu, “600’ün üzerindeki yatak kapasitesiyle hizmete giren yurtlarımızdaki yatak sayısı, birkaç ay içerisinde 1000’e çıkacak. Ancak bunun ne kadar yetersiz kaldığını, gençlerin feryadından, ailelerin çaresizliğinden duyuyoruz. 2022’nin Eylül ayında 5000 yatağa ulaşmamız lazım. Kamuoyunda bizimle işbirliği yapmak isteyen iş insanları olabilir, mekanını açmak isteyen vatandaşlarımız olabilir ya da bulduğumuz yerlere katkı sunmak isteyen kurum ve kuruluş olabilir. Benimle, kurumumuzun ilgili yöneticileriyle, Genel Sekreterimizle bağ kurmak kaydıyla, hep birlikte koyduğumuz hedefin bile üstüne çıkabiliriz” dedi.

Devamını Oku

300 Metrobüs Alımına Onay Bekleyen İmamoğlu: İstanbulluyu Mağdur Ederseniz, İstanbullu Sizi Tanımaz

İBB’nin kendi öz kaynaklarıyla alımını gerçekleştirdiği 160 metrobüs için düzenlenen imza töreninde konuşan Başkan Ekrem İmamoğlu, “İBB Meclisi’nden 300 otobüsün alınmasıyla ilgili, yaklaşık 1 yıl önce, 90 milyon Euro’luk bir borçlanma yetkisi, oy birliğiyle geçti. Ne yazık ki, 9-10 aydır bu, Ankara'da, Cumhurbaşkanlığı’nda bekletiliyor. Tek bir cevap, tek bir yorum dahi yok” dedi. Metrobüs onayı ve yeni taksi taleplerini engelleyen “sihirli el”in kim olduğunu merak ettiklerini belirten İmamoğlu, “Buradan sayın Valimize, UKOME’ye temsilci gönderen kurumların bütün yetkilisi olan bakanlıklara, Cumhurbaşkanlığı’na sesleniyorum: İstanbulluyu mağdur etmeyin. İstanbulluyu mağdur ederseniz, İstanbullu sizi tanımaz. Bunu unutmaz. Yapmayın. İnanın boş işler. 16 milyon İstanbulluyu mağdur etmek, siyaset falan değil. ‘Ben bu şehri çok seviyorum, Hatta bu şehre aşığım’ diyen herkesin, sorumlulukla yerine getirmesi gereken davranış biçimi budur. Herkesten aynı anlayışı bekliyoruz. Geçmişte yapılan hatalara hesap sorulmasının önüne engel olmayın. Soruşturmalarımızı alıp, İçişleri Bakanlığı müfettişinin eline verip, aylardır orada beklemesine fırsat vermeyin” diye konuştu.

Devamını Oku

KKTC Kökenli Başkonsolos’tan İmamoğlu’na Nezaket Ziyareti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, anne-babası KKTC’li olan Birleşik Krallık’ın yeni İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo’yu Saraçhane’deki makam odasında ağırladı. Poleo ile Türkçe ağırlıklı keyifli bir sohbet gerçekleştiren İmamoğlu, “Sizinle çok güzel işlere imza atmayı, ilişkileri daha da geliştirmeyi çok isteriz. İstanbul, yakın coğrafyada, birçok konuda iyi işlere attığı imzayla çok etkili olabiliyor” dedi. İmamoğlu’na nezaket ziyaretinde bulunan Poleo ise İstanbul ile ilgili duygularını, “İstanbul en sevdiğim şehir. Çok güzel, rüya gibi. Londra ve İstanbul, iki şehir birbirlerinden çok şey öğrenebilir, birlikte inşa edip, büyüyebilir. Elektrikli araçlar, kente kazandırmak istediğiniz yeni taksi sistemi, atık su yönetimi ve tekiz su konularında İstanbul çok önemli bir rol model olabilir” sözleriyle dile getirdi.

Devamını Oku

İmamoğlu: Sıfır Karbon İçin C40 Ve Çin Şehirleriyle İş Birliğine Hazırız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, iklim değişikliğine karşın sera gazı emisyonlarının azaltılmasını amaçlayan C40 yöneticileri ve Çin İklim Değişikliği Özel Temsilcisi Xie Zhenhua ile çevrimiçi toplantıda bir araya geldi. İstanbul’da attıkları her adımda, sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmaya ve iklim eylemlerini her alanda yaygınlaştırmaya odaklandıklarının altını çizen İmamoğlu, “2050 yılı için net sıfır karbon hedefi koymuş bulunmaktayız ve bir ‘İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hayata geçirmek üzere hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu bağlamda, İstanbul hem C40 şehirleriyle hem de Çin’deki şehirlerle iş birliğine hazırdır” dedi.

Devamını Oku

İBB’den Trafiği Rahatlatacak Uygulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) trafiği rahatlatacak uygulaması yarından itibaren başlıyor. İSPARK’ın metro ve tramvaya yakın 16 noktada yer alan “Park Et Devam Et” otoparklarını kullanan İstanbullular, Metro İstanbul’da iki ücretsiz metro veya tramvay yolculuğu hakkı kazanacak. 10 Eylül’de başlayacak uygulama, yıl sonuna kadar devam edecek.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Ortak Akıl En Değerli Mekanizma

İPA tarafından düzenlenen “Vizyon 2050 Arama Konferansı”nın açılış konuşmasını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un geleceğini 16 milyon yaşayanıyla birlikte kurgulamak istediklerini vurguladı. “Bir kişinin her şeye karar verir duruma geldiği bir ortamın, çok sıkıntılara gebe olduğunu, bizleri nasıl tehditlere doğru sürükleyeceğini bence hepimiz artık yakinen biliyoruz” diyen İmamoğlu, “İstanbul, sadece seçilen kişinin ya da çevresindeki bir avuç insanın değil, seçenlerin de sesinin çıktığı bir alana dönüşsün istiyoruz. Ortak aklı en değerli mekanizma olarak hisseden bir belediye başkanıyım. Sadece kendi aklına güvenen ve hiç kimsenin aklını paylaşmasını sağlamayan benim yol arkadaşım olamaz” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İBB Şehir Tiyatroları'na 6 Ödül

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde 6 ödüle birden layık görüldü.

Devamını Oku

İBB'de Eğitimlerini Tamamlayan 37 Kadın İtfaiye Çalışanı Göreve Hazır

İBB İtfaiye Müdürlüğü'nde 5 aylık eğitimlerini tamamlayan 37 kadın itfaiye çalışanı göreve başlamaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

İBB'den Dar Gelirli Vatandaşlara Faizsiz Avans Desteği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, okulların açıldığı, masrafların arttığı bugünlerde dar gelirli vatandaşların aile bütçelerini rahatlatmak amacıyla yeni projeyi sosyal medya hesabından duyurdu. İmamoğlu,

Devamını Oku

İmamoğlu’ndan Balkan Ülkelerine: Ortak Tarihsel Köklerimizi Fırsat Olarak Değerlendirmeliyiz

İBB, kurum tarihinde ilk kez “Balkan Belediye Başkanları Zirvesi” düzenleyecek. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 29-30 Kasım tarihlerinde düzenlenecek zirve öncesinde Balkan ülkelerininin başkonsolosluk yetkilileriyle bir araya geldi. Balkanlar’ın coğrafi, siyasi, ekonomik, tarihi, kültürel ve insani bağlar bakımından Türkiye ile İstanbul için öncelik taşıdığının altını çizen İmamoğlu, “Ortak tarihsel kökleri ve bir göç hikayesini paylaştığımız düşünüldüğünde, kentler ve kültürel aktörler arasındaki ilişki ve iş birliklerini bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz” dedi.

Devamını Oku

İstanbul'da Okul Sabahı Toplu Ulaşım Ücretsiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), okulların açılacağı 6 Eylül Pazartesi günü ve ilk hafta trafikte sıkıntı yaşanmaması önlemler aldı. İstanbul’da pazartesi günü 06.00-14.00 saatleri arasında toplu ulaşım ücretsiz olacak. Aynı gün servis araçları tam gün ücretsiz park edebilecek. Yolda kalan araçlar için çekiciler hazır bekletilecek.

Devamını Oku

Tunç Soyer: Sizlerle Gurur Duyuyorum

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Zabıta Teşkilatının 195. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene katıldı. Zabıta ekiplerine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden Başkan Soyer, “Hepinizle ayrı ayrı iftihar ediyorum. Hep daha fazlasını nasıl yaparım diye hareket etmeniz bizim için büyük bir gurur vesilesidir. Ülkemizde zabıta hala meslek sınıfı olarak ihdas edilmiyor. Bu talebi daha güçlü bir şekilde dillendireceğiz” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Türkiye Futbol Anlayışından Dışarı Çıkmalı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İBBSK’nın 2021 Tokyo Olimpiyatları’na katılan 14 sporcusu ile bir araya geldi. Aralarında, bronz madalya alarak Türk Bayrağını göndere çektirerek göğsümüzü kabartan sporcuların da yer aldığı programda konuşan İmamoğlu, “ Olimpiyatların bana hatırlattığı şey; Türkiye'nin bütün branşlarının futbol anlayışından dışarı çıkması gerektiği. ‘Sadece futbol spordur’ anlamına gelen bir ülke olmaktan hep birlikte kurtulabilmeliyiz. Bırakalım futbolu, zaten yapan kulüpler var bu şehirde. Bizim işimiz başka branşlarda tümden o olimpiyatın diğer branşlarına kademe kademe insan yetiştiren sporcular yetiştiren bir sistemi var etmek” diye konuştu.

Devamını Oku

İmamoğlu: Bu Yıl Kurban Eti Dağıtımında 231 Bin Aileye Ulaşıyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, hayırsever vatandaşların, İBB’nin güvenli eliyle ihtiyaç sahiplerine bağışladığı kurban etlerinin dağıtımını başlattı. İstanbul Vakfı tarafından düzenlenen ve 26 milyon 533 bin 500 lira bağışın toplandığı yardım kampanyası ile 231 bin ihtiyaç sahibi aileye kurban eti ve et suyu ulaştırılacak. Yardım kampanyasının et dağıtımı töreninde konuşan İmamoğlu, “Tekrar ilan edelim ki gerçekten İstanbul Vakfı, İstanbullulara ait bir vakıftır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllar önce kurulmuştur ve bu vakıf vasıtasıyla, güvenilir bir zincir oluşmuştur. Geçen yıl 132 bin 50 aileye kurban etlerini ulaştırabilmiştik. Bu sene 231 bin aileye et ve et suyu ulaşturacağız. Biz bu hedefi daha da büyütmek istiyoruz. Kurban derilerinin tamamı da satılarak İstanbul Vakfı tarafından öğrencilere burs olarak verilecek. İstanbul Vakfı” dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu Zafer Bayramında Yeni Metro İnşaatına İlk Harcı Döktü

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yeni bir metro projesiyle taçlandırdı. Proje bittiğinde, İstanbulluları Esenyurt’tan Kabataş’a aktarmasız bir şekilde 67 dakikada ulaştıracak hattın ilk harç dökümünde konuşan İmamoğlu, “Bu hat 3 milyon insanımızın yaşadığı 5 ilçeden geçecek. 18 kilometrelik hat, 11 istasyondan oluşacak. Finansman ihtiyacımızı da elde etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mecliste bekleyen bir finansman onayımız var. Mecliste beşi bulan hatta beşi geçen bu tarzda tarzda borçlanma tekliflerimizi aylardır bekletildiğini ifade edeyim. Bütün siyasi parti grup başkan vekillerine de şunu söylüyorum. Bu tarzda itibarlı kentimizin, şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışıyla, yurt dışından finansman bulma kabiliyetinin önündeki her engeli kaldıran tutum ve davranış, milli davranıştır. Bu milli davranışı, şehrimize kaynak temini noktasındaki yolumuzu açan bu davranışı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde bulunan bütün meclis üyelerimizden talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İmamoğlu: 2036 Olimpiyatlarını İstanbul'a Getirmeye Kararlıyız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da 4 farklı lokasyonda gerçekleştirilen İstanbul Su Sporları Günleri’nin Maltepe ayağına katıldı. Aquatlon ve sutopu müsabakalarının startını verdikten sonra konuşan İmamoğlu, “2036 Olimpiyatları İstanbul’da olacak. Ben şimdi çocukların gözlerine, hangisi olimpiyat şampiyonu olacak diye bakıyorum. İstanbul spor stratejisi ve gelecek planı diye bir toplantı yaptık. Burada amacımız 2036 Olimpiyatlarını İstanbul'a getirmek. Bu konuda iddialıyız. Aynı zamanda Paralimpik Olimpiyat ve Oyunlarını da buraya getireceğiz dolaysıyla. İnşallah bundan sonra hiç seyircisiz bir olimpiyat olmasın. Hep böyle seyircili olsun” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali'nde 45 Sanatçı İstanbullularla Buluşacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), UNESCO’nun ilan ettiği Hacı Bektaş Veli’yi anma yılında 27- 29 Ağustos tarihleri arasında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Orman yangınları nedeniyle ertelenen “Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali’nde” 45 usta sanatçı Yenikapı’da İstanbullularla buluşacak. İBB, festivalin ikinci gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da ağırlayacak.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: İstanbul Türkiye'dir!

Ekrem İmamoğlu: Doğal afetlerle kahramanca mücadele eden itfaiyecilerimiz ve aileleriyle bir aradayız. Hepsine 16 milyon İstanbullu adına teşekkür ediyorum.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Duyurdu: "İBB Tarihinde Bir İlk"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da 3 farklı noktada öğrenci yurtlarının hizmete girdiğini açıkladı.

Devamını Oku

İmamoğlu İstanbul'daki Deprem Tehlikesini Anlattı: Her 3 Binadan 1'i Depreme Dayanıksız

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Marmara depreminin 22’nci yıldönümünde İstanbul'daki deprem tehlikesini hatırlatarak, "İstanbul'da her üç binadan biri ne yazık ki depreme dayanıksız. Sürecin bir fotoğrafını çekip, ona göre planlamalarını yapmak zorundayız hep birlikte" dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu: Cemevlerine Yaptığımız Hizmetler Asla Bir Lütuf Değildir

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muharrem ayı orucunun 8.gününde, Esenyurt’taki Erenler Cemevin’de Alevi yurttaşların lokmasına ortak oldu. Orucunu Cemevini dolduran canlarla açan İmamoğlu, “Alevi canlarımızın bu değerli anını tatmaktan, paylaşmaktan büyük kıvanç duyuyorum. Bu, hem ülkemizde her vatandaşımıza, dünyada da her insana ders olacak. nitelikte bir tutumdur, ibadettir, anlayıştır. Cemevlerine karşı yaptığımız hizmetler, kamu kurumu olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin vazifesidir, sorumluluğudur. Asla bir lütuf da değildir” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Cemevleri İbadethanedir; Başka Hiçbir Tanıma Muhtaç Değildir

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Alevi vatandaşların Muharrem matemi lokmasına ortak oldu. Cemevlerinin ibadethane olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Alevi vatandaşlarımızın en candan, en birinci hakkı olan ibadetlerini yaptıkları ibadethanelerimizdir. Başka hiçbir tanıma ve tarife muhtaç, asla değildir” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu, Kahraman İtfaiyecileri Yenikapı’da Karşıladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muğla ve Antalya’daki yangınlarda verdiği mücadeleyle gönülleri kazanan İstanbul İtfaiyesi personeliyle bir araya geldi. Tüm personeli tek tek selamlayan İmamoğlu, “300’ü aşan personelimiz, 50’ye yakın aracımız, farklı konularda destek olan ekipmanlarıyla beraber, bölgede var oldular. Fedakarca görev yaptılar. Çok cesur davrandılar. Tarifsiz bir biçimde bölge halkından övgü dolu cümleler, övgü dolu hikayeler bizi buldu. İstanbul halkına teşekkür ettiler” dedi. İtfaiye teşkilatının, “Destek olun, meslek olalım” şeklindeki sloganlarından haberdar olduğunu belirten İmamoğlu, itfaiyeciliğin bir meslek olarak tanınması noktasında ellerinden gelen çabayı göstereceklerinin altını çizdi.

Devamını Oku

Türkiye'nin İlk Online E-Spor Eğitimi İBB İştiraki Spor İstanbul'dan

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul, spor okullarında 15 branşta sürdürülen eğitimlere e-spor eğitimini ekliyor. Türkiye’de ilk kez online olarak düzenlenecek eğitimlerle; çocuklara teorik dersler verilecek, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı kalmanın yolları öğretilecek.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Bize Oy Versin Vermesin, 16 Milyona Metro Yapıyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski yönetimin 2017’de başlatıp, ödenek yetersizliğinden 2 kez durdurduğu, kendilerinin kredi bulup, 2019’da yeniden başlattığı Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nda düzenlenen törende konuştu. Söz konusu hattın Çekmeköy, Ümraniye, Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçelerinden geçtiğini belirten İmamoğlu, “Biliyorsunuz; 2018’de bu hatları durduran Belediye Başkanı, ‘Bana oy veren yerlere tabii ki metro yapacağım’ demişti. Bak biz, bize oy vermemiş, başka ilçelerin yönettiği 4 ilçeye metro yapıyoruz ve para bulmaya çalışıyoruz. Oy versin, vermesin; 16 milyon İstanbullu bizim. Bu 4 ilçe, en az o ilçenin belediye başkanları kadar, bizim. Kimsenin malı mülkü değil yani” dedi.

Devamını Oku

Marmara Denizi Zirvesi Yarın Başlıyor

İBB İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA), Marmara Belediyeler Birliği ile ortaklaşa düzenleyeceği Marmara Denizi Zirvesi yarın başlıyor. “Yaşamın Kıyısında Bir Deniz” temasıyla çevrimiçi gerçekleştirilecek Zirve’de, Marmara Denizi, ekosistemden ekonomik boyuta, Kanal İstanbul’dan hukuki boyutuna kadar birçok farklı eksende, bilimsel olarak ele alınacak.

Devamını Oku

İBB'den Katılımcı Bütçe Projesi: Bütçe Senin, Karar Senin İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), belediyecilik hizmetleri ile ilgili karar süreçlerine, kent sakinlerinin doğrudan ve aktif katılımı için “Katılımcı Bütçe” modelini yaşama geçiriyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Bütçe senin, karar senin İstanbul” sözleri ile sosyal medya hesabından duyurduğu uygulama ile İstanbullular, yatırımlar arasında tercih yaparak, öncelikleri belirleyecek, kaynakların ne şekilde kullanıldığını da bilecek.

Devamını Oku

İmamoğlu: Yangınlarda Sorumluluğu Belediyelere Pas Etme Çabası Acizlik

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, orman yangınlarının kısa sürede söndürülememesindeki sorumluluk tartışmalarına ilişkin, "Bu ülkede en ücra köyünde yaşayan insan da şehirde yaşayan insan da bir ormanın kime ait olduğunu bilir. ‘Çıkan bir kıvılcımdan dahi haberimiz olacak ve müdahale edeceğiz’ diye gazetelere manşet yapan Sayın Bakan’ın veya daha üst yetkililerin bugünse sorumluluğu belediyelere pas etme çabasında olmasını, derin bir acizlik, yurttaşlarımızı aldatma çabası olarak görüyorum. Ama milletimiz buna kanmaz” dedi.

Devamını Oku

İBB İtfaiyesi ''Yoruldunuzsa Değiştirelim'' Teklifini Reddetti

İBB ekipleri; 4 gündür Manavgat, Marmaris ve Bodrum’daki yangınları söndürmek için aralıksız mücadelede ederken, belediyenin veteriner hekimleri de tıbbi müdahale çalışmaları için yola çıktı. Ekipleri koordine etmek için yangın bölgesine giden İBB İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak, “Dört gündür aralıksız yangınlara müdahale etmelerine rağmen, arkadaşlarımızın motivasyonu çok yüksek. Yorulan personeli değiştirmek istedik. Sağlık problemleri olanlar dahi burada kalıp görevlerine devam etmek istedi” dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu, 77 Günde Tamamlanan Köprü Üzerinde Konuştu: İstanbul Güzel Bir Meydana Kavuşacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, söz verilen tarih olan 31 Temmuz’da tamamlanan ve hizmet vermeye başlayan Unkapanı Kavşağı Köprüsü’nde incelemelerde bulundu. 77 günde bitirilen köprü üzerinde konuşan İmamoğlu; İSKİ ve Fen İşleri’nin bölgedeki çalışmalarının devam edeceği bilgisini paylaştı. İmamoğlu, şu anda Alibayköy-Cibali arasında faaliyet gösteren tramvay hattının Eminönü’ne uzatılmasıyla beraber güzel bir meydanı İstanbullulara kazandıracaklarının müjdesini verdi. İmamoğlu, tüm bu anılan imalatların, 2022 Temmuz’unda bitirileceğini aktardı.

Devamını Oku

İstanbul'da Tarım Arazileri Hakettiği Değeri Alıyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da tarım arazilerini zenginleştirmeye devam ediyor. İmamoğlu, ülkemizde yaşanan orman yangınları sonrası, İstanbul'daki çiftçilerimize müjdeler üstüne müjdeler verdi.

Devamını Oku

İBB, 150 Taksinin Ruhsatını İptal Etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi , N-Taksi uygulaması kullanan İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatif'ine bağlı 150 taksinin, kendi yazılım olan İ-Taksi'ye entegre olmadığı ve gerekli evrakların teslim edilmemesi üzerine çalışma ruhsatını iptal etti.

Devamını Oku

Hacı Bektaşı Veli Festivali Ertelendi

İBB, tüm canlılara ve insanlığa duyduğu sonsuz sevgiyle bilinen Hünkar Hacı Bektaşı Veli’nin 750. vefat yılı nedeniyle bugün başlaması planlanan etkinliklerini birçok ilimizde devam eden yangınlar nedeniyle ileri bir tarihe erteledi. Manavgat’taki söndürme yangın söndürme faaliyetlerinde bulunan İBB İtfaiyesi; 101 personel, 14 araçtan oluşan bir ekip 101 personel, 14 araçtan oluşan bir ekibi de Marmaris’e sevk etti.

Devamını Oku

İmamoğlu: 1 Yıl Önce Destek Duvarını Selamlamıştık; Şimdi Tasarımı, Sanatı Konuşuyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 10 Temmuz 2020’de yeniden yapım işlemlerini başlattığı Dudullu-Bostancı metro hattının Kayışdağı İstasyonu’nda bu kez ray kaynattı. Sanat ve teknoloji merkezi olarak tasarlanan Kayışdağı İstasyonu’nun, Anadolu yakasındaki en büyük istasyon olacağını vurgulayan İmamoğlu, “İksaları (destek duvarı) yapılmış bir çukuru selamlamıştık 1 yıl önce. Bugün ise, içinde tasarımı, sanatı konuşuyor durumdayız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Yapımına 2016’da başlanan hattın imalatı, 2019’da finansman yetersizliği nedeniyle durdurulmuştu. 4 ilçeden geçecek 13 istasyonlu hattın yapımına, İBB öz kaynakları kullanılarak yeniden başlanmıştı.

Devamını Oku

İmamoğlu: “Bu İşe ‘Hayır’ Diyenlerin Tek Derdi: ‘İmamoğlu Güzel Bir İş Yapmasın”

İBB lehine olan çoğunluk yapısı, 19 Şubat 2020’de yayınlanan yönetmelikle değiştirilen UKOME, daha önce 6 defa geri çevirdiği, “taksi taşımacılığının düzenlenmesine yönelik yeni taksi” talebini 7’nci kez reddetti. Esas dertlerinin 16 milyon vatandaş olduğunu vurgulayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Benim, kimsenin plakasıyla bir derdim yok. Kanunun verdiği hakla, asla uğraşacak bir halim de yok. Ama bu iş üzerinden, ‘Daha çok kazanayım’ harareti gösterenin karşısındayım” dedi. Taksilerden duyulan memnuniyetsizliğin yüzde 80’ler seviyesinde olduğu bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Bu işe ‘hayır’ diyenlerin tek derdi: ‘İmamoğlu güzel bir iş yapmasın.’ Bu benim iddiam. İddiamın arkasındayım” ifadelerini kullandı. UKOME toplantısından, daha önce 6 kez reddedilen “750 adet minibüsün ve 250 adet taksi dolmuşun taksiye dönüştürülmesi” teklifiyle ilgili ise, esnafı sevindiren karar çıktı. Karar uyarınca, toplam 1000 minibüs ve dolmuş, taksiye dönüştürülecek.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Sözünü Kesen Müdüre Seslendi: Saygısızlık Yapıyorsun!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katılımıyla gerçekleşen, UKOME toplantısında söz kesme krizi yaşandı.

Devamını Oku

UKOME Toplantısında AKP-MHP Oylarıyla 1000 Yeni Taksi Plakası Teklifi Reddedildi

İBB'nin plakaları belediyeye ait olacak 1000 yeni taksi plakası teklifi, bakanlık temsilcileri ile AKP ilçe belediyelerinin temsilcilerinin oylarıyla reddedildi.

Devamını Oku

Fransız Bakan’dan İmamoğlu’na: 200 Kilometrelik Metro İnşa Edildiği Dönemde Görüşmekten Memnunum

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fransa Ulaştırma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Jean-Baptiste Djebbari’yi, Saraçhane’de ağırladı. Bakan Djebbari’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, “İstanbul gibi önemli bir kentte, çok değerli iş birlikleri için Fransa'nın farklı kurum ve kuruluşlarıyla görüşüyoruz ve yönetiyoruz” dedi. Djebbari de “Özellikle 200 kilometrelik bir metro hattının tam da inşa edildiği bu vakitte görüşmekten memnuniyet duyacağım” diyerek, İBB ile iş birliklerinin devam edeceği mesajını verdi.

Devamını Oku

İstanbul “Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali”nde Buluşuyor

İBB; barışın, hümanizmin ve eşitliğin en önemli simgelerinden Hünkâr Hacı Bektaş Veli’yi, üç günlük festivalle yad edecek. Kardeşliğin, insanlığın ve adaletin buluşması, 30 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri arasında “Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali”nde gerçekleşecek. Yenikapı Etkinlik Alanı’ndaki festivalde 45 usta sanatçı İstanbullularla buluşacak. Kurum tarihinde ilk kez kapsamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, festivalin ikinci gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırlayacak.

Devamını Oku

Cankurtaranlarla Buluşan İmamoğlu: Saldırıyı Kınıyoruz, Hukuken Haklarını Arayacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde yaşanan bıçaklı saldırıyla ilgili gündeme gelen cankurtaran personeliyle Arnavutköy Karaburun Plajı’nda bir araya geldi. İBB personeli cankurtaranlara yönelik saldırıyı kınadığını belirten İmamoğlu, “Hukuki olarak haklarını arayacağız” dedi. 23 Temmuz’da Şile’de yaşanan olayda, kaymakamlık tarafından alınan yasak kararına rağmen denize girmek isteyen kişiler, 2 İBB cankurtaranını bıçakla yaralamıştı.

Devamını Oku

İBB'den Yeni Konser Serisi: ''Sahnem İstanbul''

İBB, İstanbulluları açık havada kültür sanat etkinlikleriyle buluşturmak ve sanatçıları desteklemek için yeni bir etkinlik serisi başlatacak. Binlerce müzisyen, İBB iştiraklerinin desteğiyle “Sahnem İstanbul” konserlerinde sahne alacak. 26 Temmuz’da başlayacak konserlerle şehir yeniden notalarla buluşacak.

Devamını Oku

Kurban Bayramında İstanbul Boğazı Kırmızıya Boyanmadı

İstanbul Boğazı’nda her Kurban Bayramı’nda yaşanan olumsuz görüntülerin bu sene önüne geçildi. İSKİ, yaptığı çalışmalarla İstanbul’un kronik bir sorununa daha son verdi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Balkanlar'da Gönüller Yapmaya Geldik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Balkanlar’da kurban kesim organizasyonu gerçekleştirdi. Üsküp ile Saraybosna’da 50 büyükbaş ve 300 küçükbaş hayvanın kesildiği organizasyonda, kurban etleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. İmamoğlu, kardeş Balkan coğrafyasında gönüller yapmak istediklerini söyledi.

Devamını Oku

Üretimin Önemine Dikkat Çeken İmamoğlu: Bina Dikmekle Refah Toplumu Yapamazsınız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İBB Kurban Bayramı Faaliyetleri ve Hayvancılık Politikaları Tanıtım Programı”nda konuştu. Kurban Bayramı süresince aldıkları tedbirleri aktaran İmamoğlu, geçmiş yıllarda kayıtlara geçen olumsuz görüntülerin yaşanmaması için çalışacaklarını belirtti. İBB olarak tarım, hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık alanlarında üreticilere verdikleri destekleri sıralayan İmamoğlu, “Bu toprakların üstüne bina dikmekle, bu milleti refah toplumu yapamazsınız. Her kırsalı olan bu tür megapoller, tarımı da destekleyerek, en yakınından sağlıklı beslenerek var olmuşlardır. Ama İstanbul'da bunun tersi olan aklı, inşallah hep birlikte tersine çevireceğiz” dedi. İstanbul Vakfı üzerinden gerçekleştirdikleri kurban bağış kampanyasına da değinen İmamoğlu, geçen yıl 13 milyon liraya yakın bağış topladıklarını aktardı. Bu yolla 130 bin eve konservelenmiş kurban eti dağıtımı yaptıklarını belirten İmamoğlu, “İBB, vatandaşlarımızın, veren elin alan eli görmediği bir mekanizmayla yardımlaşmaları için en doğru adrestir” diye konuştu

Devamını Oku

İmamoğlu, 15 Temmuz Anmasında Uyardı: Hak, Hukuk, Adalet Kimliği Her Kuruma Yerleştirilmeli

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle İstanbul’da gerçekleştirilen anmalara katıldı. İBB önündeki anmada; İmamoğlu, CHP İBB Meclis Başkanvekili Doğan Subaşı ve AK Parti İBB Meclis Başkanvekili Tevfik Göksu, birer konuşma yaptı. Darbelere karşı, demokrasinin ve demokrasi kanallarının güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, “Hak, hukuk, adalet kimliğinin her kuruma, özellikle hukuk sistemine mutlaka yerleştirilmeli. Özellikle hukuk sistemine kişilerin, partilerin ya da bu tarz oluşacak muhtemel bir kısım oluşumların ya da cemaat vesaire gibi tanımlamaların asla ve asla müdahale edemeyecekleri bir sürecin, bir sistemin bu millete, bu memlekete armağan edilmesi her kişinin, her kurumun sorumluluğu altındadır” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İBB İştiraki Şehir Hatları, Vapur Kafeleri Yeniledi

İBB iştiraki Şehir Hatları A.Ş.'nin yenilediği Vapur Kafelerde glütensiz ve vegan ürünler satılacak.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Olimpiyat Oyunları'na Talibiz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “2036 Olimpiyat Oyunları” ve “Paralimpik Oyunları”na talip olduklarını belirterek, “Devletimize, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne ve ilgili tüm kurumlara iş birliği yapma çağrısında bulunuyoruz. Hep birlikte başaracağız” dedi. İmamoğlu, kentin asırlık spor kulüpleri Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray gibi markalarla da iş birliği ve yol arkadaşlığı yapmak istediklerini söyledi.

Devamını Oku

Silivri'de İmamoğlu İzdihamı: İmamoğlu'ndan Balıkçılara Büyük Destek

İBB, çiftçilerin ardından küçük ölçekli balıkçılıklar için de destek programı başlattı. Silivri’deki etkinlikte balıkçıların, “Bize umut getirdiniz” sözleriyle karşılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Gücümüz oldukça, her hususta, zor anlarında vatandaşımıza, esnafa, farklı meslek gruplarına katkı sunmada, kendimizi mutlak mesul kabul ediyoruz. ‘Mutlaka bir şey yapmalıyız’ diyerek masaya oturuyor ve kararlar oluşturuyoruz” dedi. 12 metrenin altında tekneleri toplam 1.200 balıkçıya, içinde “epoksi macun”, “antifauling boya” ve muşamba balıkçı tulumu olan koli yardımında bulunulacak.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Çılgın Proje İstanbul'da Spor Yapmayan Çocuğun Kalmamasıdır

İBB’nin sporla ilgili master planı oluşturmak için gerçekleştirdiği İstanbul Kenti Spor Master Planı Çalıştayı’nda ikinci günü oturumları İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Spor vizyonunun politika ve stratejilerinin oluşturulması amacıyla toplanan çalıştayda konuşan İmamoğlu, “Bugün burada bulunan herkesten özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz için yapacağımız etkinliklere destek olmalarını, bizlere yeni fikirler sunmalarını bekliyoruz. Benim için çılgın proje İstanbul’da spor yapmayan çocuğun kalmamasıdır. Çok net bir şekilde söyleyebilirim ki, ülkemizin geleceğini belirleyecek etkenlerden biri, çocuklarımızın spor yapma oranları olacak” ifadelerini kullandı. Çalıştay temaları arasında ‘Kadın ve Spor’un yer almasından mutluluk duyduğunu paylaşan İmamoğlu, Şanlıurfalı minik hentbolcu Merve Akpınar’ın maruz kaldığı ayrımcılığı anımsatarak, “Sizlere ‘yanınızdayız, arkanızdayız, destekliyoruz’ dememiz, haddimize değil. Kadınların isterlerse ve odaklanırlarsa, spor konusunda da erkeklere hiç ihtiyaç duymadan, en iyisini yapacağını biliyoruz” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu, Müze Gazhane'nin Açılışını Yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), eski yönetimin 2014’te ihale etmesine rağmen bitiremediği tarihi Hasanpaşa Gazhanesi’ni, 1,5 yıllık bir çalışmanın ardından, “Müze Gazhane” adıyla hizmete açtı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Burasıyla aynı kaderi paylaşan ve âtıl durumda olan Yedikule Gazhanesi’nde de restorasyon çalışmalarına başladığımızı ve orada da sizi, İstanbulluları, yine çok değerli bir kültür-sanat alanıyla, müze alanıyla buluşturacağımızı da İstanbullulara müjdelemek istiyorum” dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu Ve Çalık, Beylikdüzü’ndeki Çalışmaları Yerinde İnceledi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski görev yeri Beylikdüzü’nde saha incelemelerinde bulundu. Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’la entegre bir iş birliği içinde olduklarını belirten İmamoğlu, “2024 yılına geldiğimizde, İBB olarak dokunduğumuzda bir ilçe ne hale gelir, en güzel şekilde burada İstanbul halkına göstereceğiz. Ayrım yapmadan, halka hizmeti önceleyerek, belediyeyle entegre çalışmanın güzel örneğini göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu’ndan Saraybosna Belediye Başkanı Karic’e Destek Sözü

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic’i, Emirgan’daki Beyaz Köşk’te ağırladı. İmamoğlu, kendisinden Saraybosna’nın tarihi yapılarından Osmanlı Kalesi’nin (Bijela Tabija) restorasyonu için destek talebinde bulunan Karic’e, “Kale restorasyonu ile ilgili bahsettiğiniz süreci arkadaşlarımdan dinleyeceğim. Nasıl bir aksiyon almamız gerektiğine hızlıca karar vereceğim” yanıtını verdi. Karic, İmamoğlu’na, Bijela Tabija’nın resmedildiği bir tablo hediye etti.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu "Kaynarca - Tuzla Metro Hattı" Kazısını Başlattı

Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki yeni İBB yönetimi, eski idarenin 2017’de başlatıp, fiziki ilerlemesi binde 2 aşamasındayken 2018’de ödenek yetersizliğinden durdurduğu Kaynarca - Pendik - Tuzla metro hattındaki imalatı, bulunan finansmanla Şubat 2020’de yeniden başlatmıştı. İBB, 2 kademeli hattaki çalışmaları hızlandıracak TBM cihazını, 53 metre derinlikteki şafta indirdi. TBM cihazının delme işlemlerine başlaması öncesinde düzenlenen törende konuşan İBB Başkanı İmamoğlu; 4,9 kilometrelik Pendik-Kaynarca hattının 2023’te, 9 kilometrelik Kaynarca-Tuzla hattının da 2024’te hizmete açılacağının müjdesini verdi. İstanbu’un ortak akılla yönetilmesi gerektiğinin altını çizen İmamoğlu, “İstanbul şehrinin geleceğini, değişmez kurallar metnine dönüştürmemiz lazım. İstanbul sağından, solundan, göbeğinden, saçından, başından çekip, çekiştirilecek bir şehir değildir” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İmamoğlu: Şaşırarak, Üzülerek, Hatta İsyan Ederek İzliyorum

“İstanbul Yenileniyor Platformu”nu tanıtan Ekrem İmamoğlu, "İstanbul, bugün 22 milyona yakın nüfusu besleyecek konuta sahip. Böylesi bir ortamda, hala, ‘2 milyon daha nüfus ekleyeceğiz. Bir proje yapacağız’ diyen aklı da şaşarak izliyorum. Şaşırarak, üzülerek, hatta isyan ederek izliyorum," dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'na Avrupalı Meslektaşlarından Yoğun İlgi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Moskova Belediye’nin düzenlediği, “Süperstar Şehirler: Başarı İçin Dönüşüm” konulu çevrimiçi toplantıya katıldı. İstanbul’un dünya tarihinin ilk süperstar şehirlerinden biri olduğunu belirten İmamoğlu, “Şehrimizi uluslararası diyalog ve iş birliğine açmak için dünyanın dört bir yanındaki kardeş şehirlerimizle kurumsal bağlar oluşturduk. Hepimiz için yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gezegene ulaşmak adına, belediyemizin sorumluluklarını yerine getirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya istekli olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: İmar Artışlarıyla İstanbul Dönüşemez

İBB iştiraki KİPTAŞ; 2017 yılında “riskli alan” ilan edilen Bağcılar “As Fatih Kent Sitesi”nin “Bağcılar Kiraz Evler” adıyla dönüşümü için ilk temeli attı. Temel atma töreni, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Devlet kurumlarıyla beraber vatandaşlara da önemli sorumluklar düştüğüne dikkat çeken İmamoğlu, “İmar artışları ile İstanbul dönüşemez. Ancak ve ancak İstanbul, yaşanmaz bir bina yığınına döner” uyarısında bulundu.

Devamını Oku

İBB 20 Günde 2 Bin 516 Metreküp Müsilaj Topladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 20 günde 2 bin 516 metreküp müsilajın bertaraf edildiğini duyurdu. İBB'den yapılan açıklamaya göre, denizin yüzeyi temizliğinde daha etkin olduğu belirlenen vidanjörlerle İstanbul müsilajının yüzde 45’i ortadan kaldırıldı.

Devamını Oku

Turizm İçin Seferberlik Çağrısı Yapan İmamoğlu: İBB, Cesur Olup İşin Hakkını Vermeye Hazır

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 3 farklı uluslararası gastronomi fuarını bir araya getiren etkinlikte konuştu. Turizmin Türkiye’nin lokomotifi olduğunu vurgulayan İmamoğlu, devletin tüm kurumlarının bu konuda seferberlik ruhuyla hareket etmesinin altını çizdi. “İBB, bu konuda cesur olup işin hakkını vermeye hazır” diyen İmamoğlu, “Tanıtım, iş birliği ve kaynak kullanım noktasında üzerine düşen vazifeyi yapma konusunda kararlı. İnşallah, 2021 çok iyi bir hazırlayıcı yılı olsun. Ama esas hedefi, mantıklı düşündüğümüzde 2022’ye koymalıyız. Ondan sonra hep ileriye giden, akılcı, bilimsel bir süreci bu ülkeye yaşatmalıyız” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İmamoğlu İmzaladı: İBB İle AFD Arasında 93 Milyon Avroluk Ön Protokol

İBB ile Fransız Kalkınma Bankası arasında, Eminönü- Alibeyköy Tramvay Hattı projesinde kullanılmak üzere, 93 milyon Euro’luk ön protokol imzalandı.

Devamını Oku

İmamoğlu'ndan Deprem Sonrası İlk Açıklama

Devamını Oku

İETT'de Yolculuk Azaldı, Seferler Artırıldı

Geçmiş yönetimin aldığı otobüslerin borç yükünü taşıyan İETT Genel Müdürlüğü, pandemi sürecinde yolcu sayısının yüzde 40 azalmasına rağmen seferlerini artırdı. Yıllardır konuşulan şehir içi toplu ulaşım devrimini de bu zaman diliminde hayata geçiren kurum, yeni otobüs alımı için de ihaleye çıktı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Bir Müjde Daha!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden bir müjde duyurdu.

Devamını Oku

Beltur Hastanelerdeki Hizmet Noktalarını Sözleşme Yenilenmediği İçin Kapattı

İBB iştiraki BELTUR’un pandemi döneminde aralıksız hizmet verdiği hastane şubelerinin sözleşmeleri yenilenmedi. Mevcut noktalardaki sözleşmelerin uzatılması için sözlü ve yazılı olarak iletilen talepler yanıtsız kaldı. BELTUR, kamu yararı nedeniyle sözlü mutabakat sağlanan noktalardaki faaliyetlerini bir süre daha sürdürürken, mukaveledeki cezai hükümler nedeniyle 55 hastanenin 42’sindeki kantinlerini tahliye etti.

Devamını Oku

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Hidayet Türkoğlu'na Gönderdiği Mektup!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hidayet Türkoğlu'na mektup gönderdi.

Devamını Oku

Sinan Erdem Spor Salonu'nun Basketbol Federasyonuna Tahsis Süresi Doldu

İBB, dört yıllık protokol süresi 29 Mayıs 2021’de dolmasına rağmen Sinan Erdem Spor Salonu’nu tahliye etmeyen Türkiye Basketbol Federasyonu’na ihtar yazısı gönderdi. Mülkiyeti Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde bulunan Sinan Erdem Spor Salonu’nun kullanımı 29 Ağustos 2009’daki sözleşmeyle 25 yıllığına İBB’ye bırakıldı. Salon, 29 Mayıs 2017’de hazırlanan protokolle de Türkiye Basketbol Federasyonu’nun kullanımına tahsis edildi. Protokol süresinin dolmasına rağmen Türkiye Basketbol Federasyonu’nun salonla ilgili adım atmaması üzerine İBB mevzuatın gerektirdiği işlemleri başlattı.

Devamını Oku

İBB'deki AKP Dönemi Yolsuzluk Dosyaları Açılıyor

Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesinin ardından 25 yıllık AKP dönemini inceleyen İBB Teftiş Kurulu, sayısız yolsuzluk, usulsüzlük ve milyonlarca kamu zararı tespit etti. Öte yandan yolsuzlukların pek çoğunda TÜGVA ismine rastlandığı kaydedildi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Halk Bakkal Projesini Hayata Geçirdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilk sıra seçim vaatlerinden birini daha hayata geçirdi. Artan işsizlik ve yoksulluğun en net ifadelerinden birinin mahalle bakkallarının veresiye defterlerinde görüldüğünü belirten İmamoğlu, İBB’ye başvuruda bulunan bin 200’den fazla “Halk Bakkal” ile bugün itibariyle yola çıktıklarını duyurdu. “Hedefimiz; İstanbul’un her ilçesinde, her semt ve mahallesinde Halk Bakkal ağını genişletmek ve yok olmakta olan mahalle bakkalı komşularımıza destek olmak” diyen İmamoğlu, bakkallara, “30 Haziran’a kadar, halkbakkal.ibb.istanbul adresine girerek, Halk Bakkal projesine başvurmaya, bu seferberliğin içinde yer almaya davet ediyorum” çağrısında bulundu. İstanbulluları da bakkallardan alışveriş yapmaya davet eden İmamoğlu, “Gelin; bakkalıyla, belediyesiyle, mahallelisiyle, sokağıyla, kadınıyla, erkeğiyle el ele verelim. Kim zordaysa, kim dardaysa, onun biraz rahat nefes almasını sağlayalım. Komşumuzdan alalım; komşumuz kazansın. Gelin; hep birlikte iyiliği organize edelim” ifadelerini kullandı. Halk Bakkal projesiyle, kent ekonomisinin işleyişine “etkili ve adaletli bir dokunuş” yaptıklarını vurgulayan İmamoğlu, “Çünkü biz, bir avuç çıkar grubu için değil, 16 milyon İstanbullu için çalışıyoruz. Ve ne yapıyorsak; akılla, bilimle, konuşarak, uzlaşarak, sevgi ve dayanışma halkasını büyüterek yapıyoruz” diye konuştu.

Devamını Oku

İmamoğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Hizmet” Yanıtı: Bizi İmrenerek Takip Ediyor; İzlemeye Devam Etsin

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nda bulunan spor tesislerinin yenilenerek açılması nedeniyle düzenlenen törende konuştu. Her alanda kente hizmet ettiklerini vurgulayan İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisi ve İstanbul hakkındaki olumsuz sözlerine yanıt verdi. “Sayın Cumhurbaşkanı’nın takip etmesi mutlu ediyor. İcraatlarımızı ve bizi takip etmeyi çok seviyor” diyen İmamoğlu, “Bizi imrenerek izlediğinin de farkındayım. Vardır ya; çok imrenirsen tırnaklarını yer gibi izlersin, sanki beni öyle izliyor Ankara’dan. Ne mutlu bana. Bundan mutluyum. Gerçekten sıkı bir takipçimiz olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız bir düşünürse, bir gün İstanbul turunu onla yapmak isterim. Yani şu İstanbul’u bir gezdirmek, ona, bilmediği hatta bazen yanlış anlatılan icraatlarımızı bizzat yerinde anlatmak isterim. İsterse halı sahada bir maç bile yaparız kendisiyle. Tenis de oynarız. Bu keyifli geziye kendilerini davet ediyorum. İlgisini lütfen kaybetmesin. İmrenerek izlemeye devam etsin” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İBB Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) ile 250 Bin Ailemizin Yanında

Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) kapsamında; ayni ve nakdi sosyal destek başvurularınızı daha hızlı ve kolay yapabilmeniz için online başvuru ve başvuru takip sistemini hayata geçirdik...

Devamını Oku

İBB Halk Bakkal Projesi Tanıtım Lansmanı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 11 Haziran Cuma günü saat 11.00’de, Kadir Topbaş Gösteri Merkezinde Halk Bakkal projesi lansmanını gerçekleştirecektir.

Devamını Oku

Yenilenen İBB Kortları Hizmete Açılıyor

İBB, yenileme çalışmasıyla kentin ihtiyacına yanıt verecek bir spor alanına dönüştürdüğü Maltepe Sahil Spor Tesisi'ndeki tenis kortlarının açılışını yapıyor. Ulusal ve uluslararası müsabakalar düzenlemeye elverişli hale getirilen kortlar, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ziyaretiyle hizmete açılacak. 10 Haziran 2021’de gerçekleşecek etkinlik bir de gösteri maçına ev sahipliği yapacak.

Devamını Oku

İmamoğlu Yakuplu Kent Ormanı’nı Açarken Uyardı: Beton Kanal’da Mesele Duygusal

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 50 bin metrekarelik Yakuplu Kent Ormanı’nı hizmete açtı. Amaçlarının yeşil ve yaşanabilir bir kent yaratmak olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, Beton Kanal gibi projelerin değil, yeşil projelerin “milli” olduğunun altını çizdi. “O ‘Kanal’ denilen meselenin içindeki, kanal değil; sağına soluna dikilecek şu binalar. Mesele o. Mesele yine duygusal” diyen İmamoğlu, “Bizim o işe tahammülümüz yok. İstanbul buraya kadar geldi. Buraya tahammülümüz yok. Elinizdeki yetkiyle, İstanbul kentinin geleceğini sıkıntıya sokamazsınız. Türkiye'nin geleceğini, tehdit altında bulunduramazsınız. Marmara Denizi'ni yok edemezsiniz” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İmamoğlu İBB Tarihinin İlk Hizmet Binası Önünde Konuştu: Başka Sürprizlerimiz De Var

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükada’da, şehit ailesi ziyaretinden depremde hasar gören cami incelemesine, esnafla bir araya gelmekten sergi gezmesine kadar bir dizi etkinlikte bulundu. Adalar ilçesi tarihinde ilk kez hizmete alınan ve açılışı geçtiğimiz günlerde yapılan, “İBB Adalar Koordinatörlük ve Ek Hizmet Binası” önünde konuşan İmamoğlu, “Burada, tarihinde ilk defa İBB’nin bir koordinasyon merkezi var. Bunu özellikle bazı ilçelerimizde uygulayacağız. Çünkü hizmetlerin rutin bir şekilde yürüyüp yürümediğine, kurumsal olarak bakacağız. Başka sürprizlerimiz de var. Yeni hizmet alanlarını da Adalar’a kazandıracağız” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu’ndan “İBB Metro Hattını Durdurdu” İddialarına Yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kimi çevrelerce “İBB, metro hattını durdurdu” şeklinde manipüle edilen Yenidoğan-Cumhuriyet-Emek metro hattı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu şantiyesinde konuşan İmamoğlu, hattın iptal edilmediğini vurguladı. İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Yatırım Programı’na alınmadığı için kredi kullanılamayan hattaki imalat nedeniyle kazılmış bazı noktaların, çevresel ve depremsel riskler nedeniyle doldurulmasının bir zorunluluk olduğuna dikkat çekti. Onay verilmesi ve kredi bulunmasından sonra hattaki çalışmaların yeniden başlayacağını duyuran İmamoğlu, “Deprem açısından oraların çevre ile ilgili oluşturduğu risk açısından burayı doldurmamız lazım. Dolduğumuz yerleri, yarın kredi bulduğumuzda açmamız 1 ay. Bizim proje onay çabalarımız devam edecek. Kredi bulma çabalarımız devam edecek; aynı diğer yerlerdeki gibi. Bugün feryat figan bağıranlar, siyasetin en çirkinini yapıyorlar. Bir de kendini ispat etmek isteyenler var; siyaseten seçilmiş arkadaşlar. Onlara da üzüntüyle bakıyorum” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Melen Barajı’na 3’ncü Ziyaret: DSİ’den “Bitiş Takvimi” İstedi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 3’ncü kez Melen Barajı’nı ziyaret etti. DSİ İstanbul 14. Bölge Müdürü’nden çalışmalarla ilgi bilgi alan İmamoğlu, “Bölge Müdürü’müzden şunu arzu ettik. Dedik ki; ‘Bu yaz içerisinde süreci net olarak kamuoyuyla paylaşırsanız, bu, bizim için ve İstanbul için değerli bir bilgi olacaktır.’ Barajın bitmesiyle beraber, İstanbul’a nakledilecek suyla ilgili, İBB’ye ve İSKİ kurumumuza da ait iş ve işlemler var. ‘Bu bağlamda da biz de kendi programımızı yaparız’ diye fikrimizi ilettik. Sanıyorum, DSİ’de bu konuda hem kurumumuzu hem kamuoyunu iş programı açısından en yakın zamanda bilgilendirecektir” dedi.

Devamını Oku

Mahir Polat'tan Topkapı Sarayı Darphane Binası'nın Boşaltılmasında 'Çamlıca Camisi' İddiası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Topkapı Sarayı Darphane binalarının Arkeoloji Müzesi'nin elinden alınıp havaalanı hangarlarına gönderilmesi için “Konu özeti; Topkapı Sarayı’ndan Çamlıca Cami Müzesi’ne padişahlara ait eserleri rahatça nakletmek” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sitem!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, uzun yıllardır kirliliği ve kokusuyla Kadıköylülere çile yaşatan, kendi döneminde ıslah edilerek eski günlerine kavuşturulan Kurbağalıdere kenarında önemli mesajlar verdi. Marmara Denizi’ndeki deniz salyası sorunundan tüm çevre sorunlarını olumsuz yönde tetikleyecek olan Beton Kanal’a kadar birçok konuda görüşlerini dile getiren İmamoğlu, “Bu şehir, şunu kaldırmıyor artık. Daha çok bina yapalım, daha çok beton yapalım. Yani Kalamış’ın şu hali bize yetmiyor; buraya binalar yapalım, başka başka tesisler kuralım… Bu şehir bunu kaldırmıyor arkadaş; kaldırmıyor. Kal-dır-mı-yor. Bakın; bu hataların her birimiz bir parçası olmuş olabiliriz geçmişte. Her birimiz, bir eksik yapmış olabiliriz. Çevreye kötü davranmış olabiliriz. Sıkıntılı birtakım hareketleri, her birimiz küçücük de olsa, büyük de olsa yapmış olabiliriz. Ama pişman olma zamanı be! Pişman ol yahu! Ya bir defa da bu şehri içten sev ya” ifadelerini kulandı.

Devamını Oku

İBB'nin Askıda Fatura Uygulamasına Bir Ödül Daha

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen “15. eTürkiye (eTR) Ödülleri” çevrimiçi törenle sahiplerini buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) tüm dünyaya örnek olan iyilik hareketi, “Askıda Fatura”, “Büyük Ölçekli Belediye” kategorisinde ödüle değer görüldü.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Doğum Gününü Olimpiyat Sporcularıyla Kutladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, doğum gününde İBB Spor Kulübü’nü ve Türkiye’yi Tokyo Olimpiyatları’nda temsil edecek sporcularla bir araya geldi. Doğum günü pastasını sporcularla birlikte kesen İmamoğlu, İBB bünyesinde “Spor Kurulu” kurdukları bilgisini paylaştı. Kurulu, “yenilikçi bir model” sözleriyle tanımlayan İmamoğlu, “Her konuda uzmanlaşmak ve bazı hususları kendi içinde bir mekanizmayla tartışmak adına, bazı kurullar oluşturuyoruz bünyemizde. Bunlardan biri de Spor Kurulu. Bu kurulda; kent sporunu, kent yaşamının içindeki sporun yerini tartıştığımız, olgunlaştırdığımız ve güçlendirdiğimiz bir çalışma modelini geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İmamoğlu’nun Sözünü Ettiği ‘Uyanık’ Şirket İle İlgili Detaylar Ortaya Çıktı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, “Arsayı bir uyanık 11 milyon dolara alıyor. Ertesi gün KİPTAŞ 47 milyon dolara bu arsayı o uyanıktan satın alıyor” diyerek anlattığı arsa satış skandalının aktörlerinden olan ‘uyanık’ şirketin Atmaca Gayrimenkul olduğu ortaya çıktı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Uydurma Sözlerle Beton Kanal'ı Savunan İnsanların Aklından Allah Bu Şehri Korusun

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul'un hafriyatının dökülmesinin planlandığı Karaburun'daki sahil düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceledi. İmamoğlu, “Uydurma sözlerle, uydurma gerekçelerle, -yüzlerce sayfaymış- bana bir sayfa bile bilimsel açıklama gelmemiş olan bu Beton Kanal’ı savunan insanların aklından Allah bu şehri korusun. Tabii sadece dua ile yetinmiyoruz. Şu güzelliği korumak adına, buraları sevdirmek adına, buraların vatandaşlarımıza ait olduğunu Sağır Sultan’a bile duyurmak adına sonsuz mücadelemizi vereceğiz. Bu hizmetleri arttırarak, bu şehrin İstanbullulara ait olduğunu, herkese göstereceğiz” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Film Gibi Bir Yolsuzluğu Açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ Tuzla Meydan Evleri Temel Atma töreninde konuştu.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Bizi Güldüren Çabalara Rağmen Yılmayacağız!

Ataköy-İkitelli Olimpiyat metro hattının, Bahariye ve Masko İstasyonlarının açılışı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Güzel bir hattın açılışını yaptıklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, “Sayın Başkan, sizi ve ekibinizi yürekten kutluyorum. Biliyorum bunu yaptığınızda, yine diyecekler, ‘Vay elini arkaya attın; soruşturma. Vay efendim şunu yaptın; soruşturma. Vay efendim neden şu kadar gün bedava yaptın’ yine soruşturma olacak. Bunların hepsi, vız gelir tırıs gider; inandığın yolda devam et Sayın Başkan, inandığın yolda devam et. Ölçümüz nedir? Ölçümüz şudur arkadaşlar: Boğazdan aşağı haram lokma inmeyecek; bitti. Temel ölçümüz budur. Gerisinin hiçbir önemi yok” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Ve Oğlu Semih Fatih Sultan Mehmet'in Türbesinde Dua Okudu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Fethi münasebetiyle küçük oğlu Semih ile birlikte Fatih Sultan Mehmet'in türbesinde dualar okudu.

Devamını Oku

AKP Dönemine Ait 12 Milyon Dolarlık Vurgun!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, AKP'nin yönetimde olduğu dönemde belediyenin, Başakşehir’de ulaşımı askeriyenin içinden geçen ve hiçbir fonksiyonu olmayan 22 bin 251 metrekarelik bir araziyi bir vatandaştan 13 milyon 396 bin dolara satın aldığını belirterek,

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: İsraf Düzenini Kaldırıp Attık; İstanbul’un Atılım Yıllarını Başlattık

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “2020 yılı faaliyet raporu” gündemiyle toplanan İBB Meclisi’nde konuştu. Yeni İBB yönetimi olarak, 2 yılda ‘israf düzeninin’ belini kırdıklarını vurgulayan İmamoğlu, “Kamu kaynaklarını çarçur eden, fırsat eşitliğini, kentsel adaleti ve çevreyi umursamadan, betona, ranta ve kayırmacılığa dayalı iş yapma anlayışını kaldırıp attık ve 2 yılda, İstanbul’da, yepyeni bir düzen kurduk. İsraf düzeninin İstanbul’da yıllardır çöreklendiği alanları dağıtıyor ve kamu kaynaklarının yönünü halkımızın yararına çeviriyoruz” dedi. Adalete, liyakate, kent yoksulluğuyla mücadeleye ve insana özene dayalı olarak kurdukları yeni düzen sayesinde, İstanbul’un atılım yıllarını başlattıklarının altını çizen İmamoğlu, “En önemlisi kul hakkı yememeyi; israfı engellemeyi, israf düzeninin belini kırmayı; bir de memleket sevgisini; devlet ciddiyetini ve hesap verebilme onurunu; biz, bu temel değerlerin yeniden kamu yönetiminin özü olmasını sağlamak için çalışıyoruz… Halka hizmetin, kurumsal ve kamusal bir görev olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İBB'nin Acı Günü: 21 Haftalık Hamileyken Covid-19'a Yenik Düştü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yuvam İstanbul Sultangazi Çocuk Etkinlik Merkezi’nde birim asistanı olarak görev yapan 21 haftalık hamile 30 yaşındaki Özgün Öztürk Covid-19 hastalığına yenik düştü. Öztürk, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığı Gazi Cemevi'nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Devamını Oku

İBB'nin MHP'li Belediyeye Hibe Ettiği 50 At Kayboldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Adalar'dan toplayıp MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 50 at, üzerlerindeki çiplere rağmen kayboldu.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'a 26 Km Yürüyüş Yolu Kazandırıyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin “kanayan yaralarından” Ayamama Deresi çevresindeki çalışmaları, adım adım yerinde inceledi. TEM’den Ataköy sahiline kadar olan 13 kilometrelik hattaki çalışmaların 2022 Haziran’ında tamamlanacağının müjdesini veren İmamoğlu, “Burası; sadece bir gezi yolu, yürüyüş yolu değil, aynı zamanda yürüyerek metrobüse ulaşma yolu, Ataköy-İkitelli Metro Hattı’na ulaşma yolu, Marmaray’a ulaşma yolu olacak. Çevresiyle beraber herkes, bu vadiye iyi davranacak. Ayamama’ya bugüne kadar hor davranıldı. Hor görüldü burası. Bundan sonra Ayamama’ya, İstanbul, kurumlarıyla beraber iyi davranacak. O da bize iyi davranacak” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Tiyatroculara Destek İçin Yeni Bir Kampanya Başlattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sanatla ve sanatçıyla olan dayanışmasını büyütüyor. Müzisyenlerin İstanbullularla buluşmasını sağlayacak projenin ardından bir destek de tiyatro emekçileri için başlatıldı. ‘İstanbul’da Perdeler Kapanmasın’ ilkesiyle başlatılan projenin kentte çalışmalarını sürdüren tiyatrolara güç vermesi amaçlanıyor. Projeyi duyuran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tiyatro sanatçılarına seslenerek herkesi projede yer almaya davet etti.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Mayıs Ayında 3 İstasyonumuz Hizmete Giriyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB); tamamlandığında Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinden geçecek, 12 duraklı Ataköy-İkitelli hattının, 3 istasyonluk bölümünü hizmete açmaya hazırlanıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve beraberindeki heyet; Bahariye, Masko, İkitelli Sanayi istasyonlarını kapsayan test sürüşüne katıldı. Test sürüşünde İmamoğlu’na Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, CHP Grupbaşkanvekili Doğan Subaşı, İYİ Parti Grupbaşkenvekili İbrahim Özkan ve İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar eşlik etti. Hattın İkitelli Sanayi İstasyonu’ndan başlatılan test sürüşünde; İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin ve Metro A.Ş. Genel Müdürü Özgür Soy, İmamoğlu ve beraberindeki heyeti bilgilendirdi.

Devamını Oku

İBB Medya AŞ Genel Müdürlüğü'ne Pınar Türker Fadıllıoğlu Atandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Medya AŞ’de görev değişimi yaşandı.

Devamını Oku

İBB Yardım Elini Adana'ya Uzattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Adıyaman’da muhalefetin yönetimde olduğu belediyelere yardım gönderdi. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, iktidarın muhalefet partilerinin yönetimde olduğu belediyelere yardım etmediğini söyleyerek, “Kamu kaynaklarının belediyelerimize eşit ve adil bir şekilde dağıtılmasını istiyor, bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Küçükçekmece'de ESPOR Merkezi Açılışına Katıldı

Küçükçekmece Belediyesi, eSporda kendini geliştirmek isteyen gençlerin teknolojik yeteneklerine yatırım yaparak, Küçükçekmece Espor Merkezi’ni hayata geçirdi. Halkalı Merkez Mahallesi'ndeki tesisin, pandemi tedbirleri alınarak gerçekleştirilen açılışına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, siyasi parti temsilcileri ve sporseverler katıldı.

Devamını Oku

İBB İftar İçin Her Gün 20 Bin Kişilik Sıcak Yemek Dağıtacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ramazan ayında şehir genelinde iftar için her gün 20 bin kişilik sıcak yemek dağıtacak. İftara yetişemeyen yolcular için ise transfer noktalarında 20 bin kişilik kumanya ikram edilecek. Ramazan ayının kültürel lezzetlerini yansıtan konserler, Hacivat'lı Karagöz’lü çocuk etkinlikleri ve sohbet programları da sosyal medyadan İstanbullularla buluşacak.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Halkla İnatlaşarak Proje Geliştirilmez!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İktisat Haftası” kapsamında düzenlenen, “Yerel Yönetimler ve Demokrasi” başlıklı çevrimiçi toplantıda konuştu. “İstanbul kentinin, hiçbir konusunun vatandaştan uzak olmasına asla tahammülümüz yok” diyen İmamoğlu, “İstanbul'un en çok neyine güveniyorsunuz, diye sorsanız, ‘Ben, İstanbul'un 16 milyon insan kaynağına güvenirim’ derim. Hiçbir şeyi halka sormayan, birçok şeyde bazen tek bir insanın karar almaya çalıştığı modellerin ötesinde ve hatta daha da ötesi, hakla inatlaşarak proje geliştirmeye dönüp hamleler yapmaya çalışan anlayışın tam tersine, zengin insan kaynağından faydalanan bir modelle, demokrasinin o katılımcılık modelini en üst seviyeye taşıma anlayışı içinde yol yürüyoruz” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Beton Kanal Açıklaması: Bedeli Ağır Olur

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığı'na gerçekleştirdiği ziyaretin gündemi Kanal İstanbul oldu. İmamoğlu, Kanal İstanbul’u 'Beton Kanal' olarak tanımladı ve "Bedeli çok ağırdır" dedi. İmamoğlu, Türkiye ekonomik sorunlar ve işsizlik ile boğuşurken Kanal İstanbul'u “İnadına yapacağız” demenin toplum tarafından psikolojik olarak sorgulanması gerektiğine de vurgu yaptı.

Devamını Oku

Divanhane Kapısı Karakolu'nun Gece Yarısı Operasyonuyla Yıkılması Yargıya Taşındı

CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu, "Doğaya, kente, kültüre ve birçok değere ihanet" diye nitelendirdiği, Kasımpaşa’da bulunan tarihi Divanhane Kapısı Karakolu’nun bir gece yarısı yıkılmasını yargıya taşıyarak Çağlayan Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu "Ramazan Pidesi" Fiyatını Açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ramazan Ayı'nda satışa sunulacak Ramazan Pidesinin fiyatını sosyal medya hesabından paylaştı.

Devamını Oku

Kanal İstanbul Projesi İmar Planlarına İtiraz Süreci Başladı

Kanal İstanbul imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylanarak askıya çıkarıldı. İstanbullular, 24 Nisan'a kadar planlara itiraz hakkını kullanabilecek. İtiraz dilekçelerine www.kanal.istanbul web sitesinden da ulaşmak mümkün.

Devamını Oku

İBB 2020'de 148 Bin Sokak Hayvanını Muayene Ve Tedavi Etti

Sokak hayvanlarına en iyi koşullarda bakmak için yedi gün 24 saat esasıyla çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2020’de 148 bin 106 hayvana muayene ve tedavi hizmeti verdi.

Devamını Oku

Akp’nin İBB Yolsuzluklarından Bir Yenisi Daha Ortaya Çıktı

İBB’nin 2017’de 429 milyon liraya eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın FETÖ davasında yargılanan damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın ortak iş yaptığı Metal Yapı Konut’tan satın aldığı Fatih’teki arazinin güncel değeri 73.2 milyon lira olarak belirlendi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu’ndan Ahmed Arif Şiiriyle Dayanışma Mesajı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sultangazi’de Ahmed Arif Halk Kütüphanesi’ni, çocuklarla birlikte açtı. Konuşmasında Türk şiirinin duayen ismi Ahmed Arif’in, “dayan kitap ile / dayan iş ile / tırnak ile, diş ile / umut ile, sevda ile, düş ile” dizelerine yer veren İmamoğlu, “Biz de bu zor dönemi, böyle aşacağız. Hep birlikte aşacağız. Dayanışma içinde aşacağız. Birbirimize moral vereceğiz. Sakın umudunuzu kaybetmeyin. Çok güzel günlerin bizi beklediğini sakın unutmayın. Zor günleri hep birlikte aşmanın yegâne unsuru vardır: Dayanışma, birbirine olan inanç, omuz omuza yol yürümektir.”

Devamını Oku

Mahir Polat: Çok Değerli Koleksiyon Ait Olduğu Topraklarda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), müzayede evi Sotheby's’in “İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları” başlıklı koleksiyonu arasında yer alan 9 adet Kur'an-ı Kerim sayfaları ve el yazmaları satın aldı. 1.200 yıllık Zuhruf Suresi'nin ve 1.100 yıllık Maide Suresi'nin yer aldığı el yazmaları ile 700 yıllık Kur'an-ı Kerim sayfaları, Mesnevi ve Bahaeddin Veled'in İbtidâ-Nâme’si artık İstanbul’un oldu. Eserler, önce Saraçhane Sergi Salonu’nda sonra da yapımı devam eden Feshane Tasavvuf Müzesi’nde sergilenecek.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Beton Kanal'a Karşı Durmak Sorumluluğumuzdur!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un doğasını tehdit eden birçok unsurun bulunduğunu ifade ederken, "kentte büyük bir tahribata yol açacak 'Kanal İstanbul' adındaki 'Beton Kanal'a karşı durmanın sorumlulukları olduğunu" söyledi. “İstanbul’un mega projesi, sağlıklı, yaşanabilir bir kent var edebilmektir” diyen İmamoğlu, “Bu, uzun soluklu bir mücadele olacaktır. Önümüzde varsa bazı engeller, tehditler, önümüze dikilen ‘mega proje’ adı altında İstanbul’un geleceğini tehdit edecek unsurlar; bunlara akılla, bilimle, hukukla, kanunla karşı durmak da sorumluluğumuzdur” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Yeni Etkinliği Duyurdu: 39 İlçede 100'den Fazla Noktada Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle zorluk yaşayan sanatçılara yönelik hazırlanan yeni bir etkinliği duyurdu.

Devamını Oku

İBB'nin Taksi Dönüşüm Projesi Hükümet Temsilcileri Tarafından Yine Reddedildi!

UKOME toplantısı sonrası olay çıktı. İstanbul'da hatları kapanmış 1000 adet minibüs ve dolmuşun taksiye dönüştürülmesi talebi, Hükümet temsilcilerinin çoğunlukta olduğu UKOME’de reddedilerek tekrar alt komisyona havale edildi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Cinsiyet Eşitliğinin Sağlandığı Bir Kurum Olmalıyız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yetenekli gençlere fırsat eşitliği sağlanması gerektiğini belirtirken, “Özellikle, kadın-erkek ayrımı yapmaksızın, cinsiyet eşitliğinin eşitlikçi bir ortamda yer bulduğu bir kurum olmayı sağlamalıyız” dedi.

Devamını Oku

Şişli Etfal de Gezi’yi Devralan Vakfa 1014 Taşınmaz Devredildi!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gezi Parkı'nın İBB'nin mülkiyetinden alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na devredilmesine gelen tepkiler üzerine yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada, sadece Gezi Parkı'nın değil, bin 14 taşınmazın ait oldukları vakıflar adına tescil edildiği belirtildi.

Devamını Oku

İBB'den Gezi Parkı Açıklaması: Keyfi Biçimde El Konularak Taksim Meydanı Projesi Engelleniyor

İBB, kendi mülkiyetindeki Taksim Gezi Parkı'nın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmesine tepki gösterdi. İBB'den yapılan açıklamada, "Gezi Parkı arazisine keyfi biçimde el konularak Taksim Meydanı projesi engelleniyor. Taksim Meydanı’nı milletimize kazandırma ve hak ettiği görünümüne kavuşturma mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Mevcut gasp girişimi 16 milyon için sadece zaman kaybı olacaktır" denildi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Toplu İş Sözleşmesini İmzaladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan 45 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmeleri düzenlenen törenle imzalandı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Büyükçekmecelilere Müjdeyi Verdi!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 25 yıldır Büyükşehir Belediyesi tarafından ihmal edilen Büyükçekmece'ye el attı. Uzun yıllardır ilçe halkının şikayetçi olduğu sahil şeridindeki İBB’nin yürüttüğü çalışmaları inceleyen İmamoğlu, projenin ilk meyveleri için Temmuz ayını işaret etti. İmamoğlu müjdeyi, “İnşallah, Temmuz ayında sahillerde oluşturmak istediğimiz kimliğin ilk verisini burada göreceğiz. Büyükçekmece, yıllardır ihmal edilmiş alt ve üst yapısıyla pırıl pırıl bir sahile, kordona kavuşacak. Hem Büyükçekmece halkı kazanacak hem yakın plandaki Çatalca'dan Esenyurt'ta, Beylikdüzü'nden Avcılar'a, hatta Başakşehir'e kadar insanlar için bir cazibe merkezi haline gelecek” sözleriyle verdi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Dünyaca Ünlü Sanatçımız Refik Anadol'u Ağırladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünyaca ünlü sanatçı Refik Anadol ile bir araya geldi. Anadol’un sergisini duyunca çok heyecanlandığını belirten İmamoğlu, “İstanbul’un yaratıcı tarafı sanki sıkışmış gibi, sanki kapağı açınca ‘pıt’ diye dışarı fırlayacakmış gibi. İyi yönetmemiz gereken bir an, diye düşünüyorum. Sizin gibi sanatçılar da İstanbul’daki gençlere hem ilham hem de enerji sağlar” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Gençlerle Birlikte: İyi Ki Gençliğimiz Var!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Genç Yetenek Gelişim Programı”nı başarıyla tamamlayan İSPER’li 64 genç çalışana ödüllerini verdi. Association for Talent Development (ATD) tarafından “The BEST” ödülüne layık görülen “Genç Yetenek Gelişim Programı”nın ödül töreninde konuşan İmamoğlu, “Ben herkese eşit bakan bir yöneticiyim. Tam da başarı böyle. Bizi bir araya getiren, bizi buluşturan, bizi birbirine yakınlaştıran, bu ülkeye, bu şehre ve bu millete hizmet aşkı olmalıdır. Birine değil, sadece bir anlayışa değil. Milletine devlerine ülkesine hizmet anlayışı. Bunu yeşertecek olan sizlersiniz” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Akıl Ve Bilim Bizi Hiç Yanıltmadı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde yaptığı konuşmada, Covid-19 pandemisinin başlangıcında, "felaket tellallığı" yapmakla suçlanmalarına karşın halkı bilinçlendirmeye çalıştıklarını, ancak ürktükleri, endişe ettiklerinden daha yüksek boyutta bir süreç yaşadıklarını belirterek, "Sağlıkla ilgili mücadeleyi ilk andan itibaren gündemimize aldık. Nasıl aldık? Bilimsel Danışma Kurulumuz marifetiyle aldık. Sırtımızı onlara yasladık. İyi ki yaslamışız. Bilim ve akıl bizi hiç yanıltmadı. Kurulun bize aktardıkları hiç yanıltmadı” dedi.

Devamını Oku

İBB Meclisi’nde ‘Uyduruk Protokol’ Tartışması

Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılan ikinci pist için Tuzla Orhanlı’da yol düzenlemesi yapmak üzere İBB ile DHMİ arasında protokol imzalandı. İYİ Partili İBB Meclis Üyesi Ali Kıdık, protokolde sürenin belirsiz olduğunu belirterek 'uyduruk bir protokol' yorumunda bulundu. AKP’li Muhammet Kaynar da protokolün İBB Başkanlığı’ndan meclise gönderildiğini hatırlatarak “Kime uyduruk diyor, neye uyduruk diyor onu da anlamış değil” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Kadın Personele Anlamlı Hediye

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınları unutmadı. Başkan İmamoğlu adına, Kartal Belediyesi’ni ziyaret eden İBB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı çalışanları, kadın personelin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, Başkan İmamoğlu’nun kadınlar günü dolayısıyla kaleme aldığı bir mektup ve gül fidanı hediye etti.

Devamını Oku

İmamoğlu İYİ Partililerin Tepkisini Çeken Paylaşımı İle İlgili Konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı birlikte etiketleyerek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamasına gelen tepkilerle ilgili

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Duyduğumda Beni Derinden Üzdü Ve Şok Olmuştum

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen, “Yerel Eşitlik Eylem Planı Protokolü” ile “Osmanlı İstanbul’unda Kadın” ve “Cumhuriyet İstanbul’unda Kadın” kitapları için düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı. İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Genel Sekreter Yardımcıları Şengül Altan Arslan, Mahir Polat, İBB Sözcüsü Murat Ongun’un hazır bulunduğu etkinliğe, İstanbul milletvekilleri, STK temsilcileri ile medya ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Devamını Oku

Kadınlar İçin Hatıra Ormanı Oluşturan İBB, Yarın Yerel Eşitlik Eylem Planı'nı Açıklayacak

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için politika belgesi niteliğindeki Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı açıklamaya ve kente hatıra ormanı kazandırmaya hazırlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kadın mücadelesi ve dayanışmasına destek olmak için çevrimiçi etkinlikler düzenleyecek.

Devamını Oku

İBB Divanhane’yi Yaşatmanın Peşinde

Kasımpaşa'da bulunan Divanhane Eski Karakol Binası, Koruma Kurulu’nun ön gördüğü gerekçelerin ortadan kalkmasına rağmen yok ediliyor. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, iş makineli yıkımın gerçekleştirildiği çalışmanın, ortada artık hiçbir neden olmamasına rağmen devam ettirildiğini söyledi. Yargı sürecinin başlattıklarını kaydeden Polat, “Karakol Binasına kefen mi biçtiniz, tabuta mı aldınız? Bu görüntü neyin nesidir. Saygın ve uygun bir iş yapıyorsanız, bu kadar bekleyerek, gizleyerek, her denetlemede yetkili birimlerimizi engelleyerek neyi gizliyorsunuz”diye sordu.

Devamını Oku

İmamoğlu Harekete Geçti: Suç Duyurusunda Bulunacağız

İstanbul’un önemli bir tarihi mirası, Koruma Kurulu onaylı yol genişletme çalışması nedeniyle yok oluyor. Kasımpaşa'da bulunan Divanhane Eski Karakolu’nun yıkımına, İBB’nin itirazları, iptal başvurusu ve projeye gerekçe gösterilen yol güzergahını değiştirmesine rağmen devam ediliyor. İBB, gelecek kuşaklara aktarılması gerekirken iş makineli yıkımın gerçekleştirildiği çalışma için yargı sürecini başlatıyor.

Devamını Oku

İstanbul'da Toplu Taşımadaki Yaş Sınırlaması Kaldırıldı

İstanbul Valiliği koronavirüs önlemleri kapsamında 65 yaş üstü ve 20 yaş altına toplu taşıma kısıtlamasını kaldırdı. Mart ayında uygulanacak tedbirler kapsamında İstanbul Valiliği, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma sürelerini 3 saatten 4 saate çıkardı. Buna göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ile 14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı ise 14.00 ile 18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: İyi Ki Hep Birlikte Gençliğimiz Var!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünyanın en önde gelen insan kaynakları kurumu olan Association for Talent Development (ATD) tarafından “The BEST” ödülüne layık görülen “Genç Yetenek Gelişim Programı”nı başarıyla tamamlayan 70 genç İBB çalışanına ödüllerini verdi. Genç çalışma arkadaşlarına “cesur bireyler” olmaları yönünde tavsiyede bulunan İmamoğlu, “Sadece bir kişinin emrini yerine getirme alışkanlığını ya da alıştırılmak istenen o ruh halini, bu ülkenin üzerinden söküp atmak adına, her kamu çalışanının güçlü bireyler haline gelmesi gerekir

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu’ndan Savcılık Mütalaasına Yanıt!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dönemin Ordu Valisi’nin suç duyurusu üzerine hakkında açılan “hakaret” davasında açıklanan savcılık mütalaasını soran gazetecilere, “Gündemi alabora etmek için çabalar bunlar” yanıtını verdi. “Bu ülkenin gerçekten kronik, kritik sorunları var; en büyüğü yoksulluk” diyen İmamoğlu, “Ona çare bulmak istiyoruz. İnsanların umutlarını büyütmek istiyoruz. Genç insanların, liyakatli bir şekilde işe girmelerini sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Genç Yetenek Ödül Töreninde

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Büyük Değişimin Aktif Parçası Olmak İstiyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kovid-19 sonrası ekonomik iyileşme süreci ve iklim değişikliği eylemlerinin ele alındığı, “C40 Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu”nun (C40 Cities) düzenlediği çevrimiçi toplantıda, metro imalatından aktif yeşil alan miktarını artırmaya, akıllı şehir uygulamalarından atık maddelerden enerji üretimine kadar 10 farklı alanda atılan stratejik adımları anlattı ve “İBB olarak; C40’ın misyonunu, küresel değişimdeki rolünü önemsiyor ve bu büyük değişimin aktif bir parçası olmak istiyoruz” dedi.

Devamını Oku

İşçilerin Grevde Olduğu Maltepe'de Biriken Çöpleri İBB Topladı

Maltepe Belediyesi’nde yaşanan grev nedeniyle biriken çöpleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) görevlileri toplamaya baladı. İBB'den yapılan açıklamada, "Halk sağlığının ve dengeli bir çevrede yaşamanın anayasal bir hak olduğu" belirtildi. Bazı mahallelerde ise kadınlar, çöpleri toplayarak belediyeye destek verdi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Erdoğan'a 'İnat' Mesajı!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Kanal İstanbul’u inadına yapacağız” sözleriyle ilgili , “İstanbul’la inatlaşmayı hala kendisine marifet görenlere, ben, 23 Haziran’ı hatırlatıyorum. İstanbul’la inatlaşılmaz. ‘İlla inatlaşacağım’ diyenlere de açıkçası ben, ‘İstanbul, burada’ diyorum. Ama unutulmasın, İstanbul, bir şeyi kanıtlamıştır; İstanbul, '1’den büyüktür. Nokta” yanıtını verdi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Gürültünün Arkasında Başka Şeyler Hissediyorum

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'un en karakteristik anıtsal yapılarından Kara Surları'nı restorasyon çalışmalarını inceledi. İnceleme sonrası basın mensuplarına Yedikule Kara Surları önünde açıklama yapan İmamoğlu, gündeme dair soruları da yanıtladı. Bir gazetecinin, Ekmek Üreticileri Derneği'nin Halk Ekmek büfeleri ile ilgili valiliğe gönderdiği şikayet dilekçesi ile ilgili sorusu üzerine, “Herkesin hukuki hakkı vardır. Halk ekmek konusunun bu şekilde mevzu edilmesinden üzüntü duyduğumuzu her ortamda dile getirdik. Çünkü günün sonunda yaşanan yoksulluğun izlerini bize hissettiriyor. Ama şunu bilsinler İstanbul'da üretilen ekmeğin yüzde 6'sı Halk Ekmek tarafından üretiliyor. Benim dileğim nedir? Umarım sıfıra insin. Hiç kimse 1 liralık ekmeğe ihtiyaç duymasın, sıfıra insin. Sıfır adet ekmek üretelim. Yüzde 6 için bu kadar gürültü kopartmanın arkasında ne yazık ki başka şeyler hissediyorum” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Daha Çok Dayanışma İçinde Olmalıyız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından düzenlenen “2020 İnsani Gelişme Endeksi Büyükşehirler” araştırmasının ödül törenine katıldı. Törende konuşan İmamoğlu, “İstanbul yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da yakın takip ettiği ve dönüştürücü gücü yüksek bir belediye, bir yerleşim alanı. 21. Yüzyıl belediyecilik anlayışında ortak aklı, katılımcılığı ve şeffaflığı önemsiyoruz” dedi.

Devamını Oku

İBB'den Bir İlk: İstanbul'da İmar Planı Değişiklikleri Sms İle Öğrenilebilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Türkiye’de bir ilk olacak uygulamaya geçti. İstanbul’da imar plan değişiklikleri vatandaşlar anında SMS ile öğrenebilecek. İBB Başkanı İmamoğlu “Artık gizli saklı imar planı değişikliği yok; her şey şeffaf, her şey erişilebilir" dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Haziran Müjdesi!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve geldikten sonra yapımına hız verdirdiği Başıbüyük-Samandıra arasındaki otoyol inşaatında incelemelerde bulundu. Değerli bir güzergah üzerinde çalışıldığını belirten İmamoğlu, “5,6 kilometrelik bir hat; 2 gidiş, 2 geliş. Asfaltlamasından aydınlatmasına, bütün eksikleriyle inşallah Haziran ayı itibariyle vatandaşımızın hizmetine sunacağız. 30-40 dakika yerine, 10 dakikalık bir yolculukla E-5’ten, Maltepe’den hemen Sancaktepe-Sultanbeyli hattına TEM yoluyla buluşma imkanı sağlayacak” dedi.

Devamını Oku

Taylan Yıldız'dan “İnternetsiz Köy Kalmasın” Projesi

Kamuoyunda “İnternetçi Abi” lakabıyla tanınan İBB Meclisi'nin İYİ Parti'li Üyesi Taylan Yıldız, “metroda internet”in hayata geçirilmesi konusundaki çabalarının ardından yeni bir projeye daha imza attı. Taylan, “İnternetsiz Köy Kalmasın” adıyla başlattığı proje kapsamında ilk olarak Düzce’nin Hasan Çavuş Köyü'nün internet erişimini sağladı, ardından da 40 çocuğa tablet dağıttı.

Devamını Oku

İSKİ Açıkladı: İstanbul Barajlarındaki Son Durum

İstanbul'da bir ay önce yüzde 19.16 seviyelerine kadar gerileyen barajlardaki su seviyesi, son yağışlarla yüzde 50'nin üzerine çıktı. İSKİ'nin son verilerine göre barajlardaki doluluk oranı 50.03 olarak ölçüldü.

Devamını Oku

İmamoğlu İle Erdoğan Arasında Sürpriz Görüşme

Gazeteci İsmail Küçükkaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ile Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan arasında Topbaş’ın cenazesinde bir görüşme gerçekleştiğini belirtti. Küçükkaya, “İmamoğlu, Erdoğan’dan iki talepte bulunmuş” diye ifade etti.

Devamını Oku

İstanbul Metro İstasyonlarına 'Bisiklet Parkları' Kurulacak

Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistem işletmecisi İBB, İstanbul’un metrolarında Bisiklet Parkı uygulaması başlattı. M5 Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun Altunizade İstasyonu’nda pilot uygulaması başlayan çevre dostu projenin, bütün yoğun istasyonları kapsaması hedefleniyor.

Devamını Oku

İstanbul'un Baraj Doluluk Oranlarında Son Durum

İstanbul'da cuma gününden bu yana devam eden kar yağışı, kente su sağlayan barajlara yaradı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, barajlardaki yüzde 19.16'ya kadar inen doluluk oranı yüzde 48.67'ye çıktı. Bugünden itibaren başlayacak yağmurlar ve eriyen kar suyunun yer altına çekilmesiyle barajların doluluk oranının önemli miktarda artması daha bekleniyor.

Devamını Oku

İstanbul'da Olası Bir Deprem 3 Milyon İnsanı Etkileyecek

AKP Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu başkanlığında toplanan TBMM Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu İstanbul’un deprem önlemlerini dinledi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İstanbul’da olası bir depremde 200 bin binanın orta ve ağır hasar almasının beklendiğini, bunun da 3 milyon insanı etkileyebileceğini söyledi.

Devamını Oku

İmamoğlu Kenter Tiyatrosu'nun Pandemiden Sonra Perdelerini Açacağını Söyledi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 Ekim 2020’de alınan kararla Şehir Tiyatroları’na devredilen Şişli’deki Kenter Tiyatrosu’nda incelemelerde bulundu. “Artık Kenter Tiyatrosu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin” diyen İmamoğlu, Türk tiyatrosunun duayen sanatçıları Yıldız-Müşfik Kenter kardeşlerin adının bu şekilde yaşatılacağını söyledi. İmamoğlu, pandeminin hemen ardından Kenter Tiyatrosu'nun perdelerini açacağını bildirdi.

Devamını Oku

İBB'den Kartal Belediyesi'ne Proje Ziyareti

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ve yardımcılarını Kartal Belediyesi ana hizmet binasındaki makamında ağırladı. Başkan Gökhan Yüksel, "Büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği içinde yürüteceğimiz çalışmalarla Kartal’a yepyeni tesisler kazandıracağız. İlçemize yakışır projeleri bir bir hayata geçireceğiz" dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbullulara Çağrı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hava tahminine göre kar yağışının yarın da devam edeceğini belirterek vatandaşlara çağrıda bulundu.

Devamını Oku

İmamoğlu: Metro İstasyonlarını Artık Kadınlar Yönetecek

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Her gün yüz binlerce İstanbullunun kullandığı istasyonları artık kadınlar yönetecek. Liyakatle alımları yapılan metro istasyon amirlerimiz eğitimlerden sonra göreve başlayacaklar" dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu Kar Yağışı Öncesi Hazırlıkları Yerinde İnceledi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte yaklaşık 1 hafta süreyle etkili olması beklenen kar yağışı öncesinde, hazırlıkları ve çalışmaları yerinde inceledi. Bu süreçte 7 bini aşkın personelin bin 351 araç ve iş makinesiyle, 4 bin kilometrelik yol ağında 7/24 hizmet vereceğini ifade eden İmamoğlu, “Bugünlerin sonunda, inşallah şöyle yüzde 70-80’leri bulan baraj doluluklarıyla, kuraklığın hemen sonrasındaki mevsimin bereketi ile beraber güzel günleri hep beraber kucaklayalım istiyorum” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Öğrencilere Ücretsiz Tablet Dağıtımını Başlattı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, pandemi döneminin eğitim alanında yarattığı eşitsizlikleri gidermeye katkıda bulunmak ve öğrencilerin yanında olmak amacıyla organize ettikleri “40 bin tablet dağıtımını” başlattı. İlk tablet kolilerini kendi elleriyle araçlara yükleyen İmamoğlu, eğitim gören çocuk sayısı 3’e kadar olan ailelere 1, fazla olan ailelere ise 2 tablet dağıtılacağını söyledi. Dağıtımların Mart sonu, Nisan başı itibariyle bitirilmesinin planlandığını kaydeden İmamoğlu, “Bu zor günleri, hep beraber, büyük bir dayanışmayla, özveriyle, şeffaflıkla, doğru bir sistemle, en doğru bir biçimde atlatırız, diye umut ediyorum” dedi.

Devamını Oku

İBB Meclisinde Akp-Mhp Koalisyonundan Yine Engel!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘150 mahalleye 150 kreş’ sloganıyla başlattığı "Yuvamız İstanbul" projesi kapsamında Bahçelievler ve Büyükçekmece’de yapılması planlanan iki alandaki plan değişikliğine AKP- MHP grubunun çoğunlukta olduğu komisyonlardan ret çıktı.

Devamını Oku

İBB Meclisi'ne Boğaziçi Üniversitesi Ve Öğrenci Protestoları Damga Vurdu

İstanul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi toplantısına, Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanması ve öğrenci protestoları damga vurdu. CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, rektörün seçimle belirlenmesini isteyen, bu nedenle isyan eden öğrencilerin demokratik haklarını kullandığını, ancak karşılarına keskin nişancıların çıkarıldığını ifade etti. İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, Melih Bulu'nun AKP'nin aday yapmaya dahi tenezzül etmediği bir intihalci olduğunu söyledi. AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ise meselenin rektör ataması olmadığını savundu.

Devamını Oku

İBB'den Köylülere Ücretsiz İnternet Hizmeti

Kırsal mahallelerde internete erişim konusunda sorun yaşayan öğrenci ve vatandaşlara destek olmayı hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) köy meydanı, muhtarlık ve bilgi evlerine İBB WiFi noktaları kuruyor. Proje kapsamında 9 köyün internet kurulumu tamamlandı.

Devamını Oku

İmamoğlu'ndan İBB Meclisi'nin 8 Kararına Veto

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, çoğunluğun AKP Grubu'nda olduğu İBB Meclisi’nin, İBB'ye ait bazı taşınmazların AKP'li ilçe belediyelerine tahsisine ilişkin kararların arasında bulunduğu 8 kararını veto etti. İmamoğlu, söz konusu kararları yeniden görüşülmek üzere Meclis’e iade etti.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Balıkçılara Destek!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, esnafın sorunlarını dinlemeye devam ediyor. Başkan İmamoğlu'nun bugün ki durağı Kartal Balıkçılar Çarşısı esnafı oldu. Balıkçı esnafı AKP döneminde yapılan uygulamadan memnun olmadıklarını belirtti. Öte yandan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Twitter hesabından balıkçılara müjdeyi verdi.

Devamını Oku

İBB’den Fatura Müjdesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İGDAŞ, fatura borcunu ödeme güçlüğü çeken aboneleri için yeni bir kampanya başlattığını açıkladı. Açıklamaya göre, gecikmiş fatura borçları, kredi kartıyla, vade farkı, ilave ücret, komisyon olmaksızın 10 taksitte ödeme imkanı sunuldu. Kampanyadan faydalanmak için, 31 Mart 2021 tarihine kadar başvuruda bulunulabilecek.

Devamını Oku

İstanbul'da Son Üç Yılda 20 Bölge Riskli Alan İlan Edildi

İstanbul'un farklı ilçelerinde 1 Ocak 2018'den bu yana 20 bölge “riskli alan” ilan edildi. Son ilan edilen riskli alan Zeytinburnu’ndaki İstanbul'un en büyük mezarlıklarından biri olan Kozlu Mezarlığı'nın bitişiğinde yer alan, büyük bir bölümünde 3-4 katlı binaların bulunduğu mahalle oldu.

Devamını Oku

AKP'nin İBB'deki 'Yolsuzluk Dosyaları' Danıştay'dan Da Döndü!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eski başkanları Kadir Topbaş ve Mevlüt Uysal’ın metro ihalelerinde tahmini 1 milyar liralık kamu zararına yol açtıkları gerekçesiyle yapılan suç duyurusu Danıştay’dan da döndü. Danıştay, belediye başkanları hakkında soruşturmaya İçişleri Bakanlığı’nın izin vermesi gerektiğini belirtti. CHP’li Başkan Ekrem İmamoğlu’nun başlattığı soruşturmaya da İçişleri Bakanlığı’nın el koyduğu öğrenildi.

Devamını Oku

İBB İle DHMİ Arasındaki Protokol Yenilendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi arasındaki, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılmakta olan ikinci pistle ilgili protokol yenilendi. Yeni pist için, İBB’nin kontrolündeki bazı trafik yollarının kaydırılması gerekiyor.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Bakkal Ziyareti: Bir Dokundu Bin Ah İşitti!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mahalle bakkallarını ziyaret etti, bir dokundu bin ah işitti. Gaziosmanpaşa'da bakkal dükkanı işleten Özlem-Ercan Özer çifti, iki veresiye defteriyle çalıştıklarını belirterek, “Adam gelip, ‘Çocuğum evde aç’ deyince, ne diyebilirsiniz? Kendi çocuğum evde aç kaldığı zaman benim hoşuma gitmez. Başkasının da çocuğu evde aç kalmasın. Bu yüzden, elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Ama tabi bizim gücümüz de bir yere kadar” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu İş Alımını Açıkladı: AKP-MHP-HDP-SP'li Vatandaşımız Var

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı'nın işe alım süreciyle ilgili sözleri konusunda, uzun yıllardır ilk defa, adil bir insan kaynağı edinim sürecini başlattıklarını belirterek, “İyi biliyorum ki malum siyasal parti iktidar iken burada o partiye üye olmadan hiç kimsenin işe giremediğini duymayan kalmadı. Bu kadar acı bir süreç yaşattılar. Biz bunu tersine çevirmeye geldik. Bizim aldıklarımız içerisinde CHP'li var, İYİ Partili var, Saadet Partili var, HDP’li de var, MHP’li de var. Bir şey söyleyeyim mi size, bizim aldıklarımız içerisinde AK Partili de var” dedi.

Devamını Oku

İBB Açıkladı: Veresiyenin İlk Üçü Ekmek, Yumurta Ve Sigara

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul İstatistik Ofisi, “İstanbul Bakkalları ve Veresiye Alışveriş Pratikleri Araştırması”nı yayımladı. Bakkalların yüzde 71’i veresiye defter tutuyor. Veresiye talebinin en yüksek olduğu ilk üç ürün; ekmek, yumurta ve sigara oldu.

Devamını Oku

Türkiye'de Bir İlk Gerçekleşti: Artık İstanbul Metrosunda İnternet Full Çekiyor!

Kamuoyunda “İnternetçi arkadaş” olarak tanınan İBB Meclis üyesi Dr. Taylan Yıldız, İsttelkom AŞ yöneticileriyle gece saat 01.00’de Yenikapı – Hacıosman metro hattında, yerin 40 metre altında internet testi yaptı. Yıldız, İstanbul metrosundan yapılan ilk sosyal medya canlı yayınını gerçekleştirerek bin gençle buluştu.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan 'Beşik Desteği' Müjdesi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ihtiyaç sahibi yüzbinlerce insana ulaşılan yardım kampanyasıyla şimdi de yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına bez, mama ve giysi gibi temel ürünler içeren

Devamını Oku

İBB'ye Akp Grubundan Yine Engel!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP Grubu, yönetimin bir kararını daha engelledi. Ekrem İmamoğlu'nun başında bulunduğu İBB Yönetimi, atıl durumdaki 52, 56 ve 172 metrekare büyüklüklerindeki arsaların satılarak değerlendirilmesini önerdi. İBB Meclisi'ne getirilen 3 küçük parsel arsanın satılması önerisi AKP Grubu'nun oylarıyla reddedildi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Bahçelievler'de Vatandaşların Sorunlarını Dinledi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ziyaret ettiği pazarda "Burada iki şey öne çıkıyor; pahalılık ve işsizlik. Pahalılıkla ilgili süreç, uzun zamandır bekleyen bir süreç. Ekonomi, bugün kötü olmadı. Hatırlarsanız seçim döneminde de insanların canını yakan birinci unsurdu. Neredeyse iki sene oldu; bu düzeltilemedi. Düzeltilemediği gibi, daha kötüye gitti." dedi.

Devamını Oku

İBB'nin Taksi Dolmuşun Taksiye Dönüştürülmesi Teklifi Alt Komisyona Geri Çekildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında 1000 adet minibüs ve dolmuşun taksiye dönüşme teklifi, alt komisyona geri çekildi. Talep, bir sonraki UKOME toplantısında gündeme alınacak.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu ve Gökhan Yüksel'den Değerlendirme Toplantısı

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde Kartal’da devam eden ve başlatılacak çalışmaları değerlendirmek üzere düzenlenen toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya geldi.

Devamını Oku

İGDAŞ’tan Geciken Doğalgaz Faturalarına 10 Taksitle Ödeme Fırsatı

İGDAŞ, fatura borçlarını ödeme güçlüğü çeken aboneleri için yeni bir kampanya başlattı. Gecikmiş fatura borçları, kredi kartıyla, vade farkı, ilave ücret, komisyon olmaksızın 10 taksitte ödenebilecek. Nakit ödeme yapmak isteyenler de gecikme bedelini peşinatla birlikte ödemek kaydıyla, yine vade farkı olmaksızın, 4 taksitte ödeme yapabilecek. Kampanyadan faydalanmak için, 31 Mart 2021 tarihine kadar başvuruda bulunulabilecek.

Devamını Oku

İmamoğlu: İklim Değişikliğine Hazır Bir İstanbul Tasarlıyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünyanın farklı ülkelerinden 14 büyük şehrin belediye başkanının katıldığı 2021 İklim Uyum Zirvesi’nde konuştu. İmamoğlu, “İstanbul olarak bu mücadelede, gençliğimize ve kolektif enerjimize güveniyoruz. Dirençli bir şehir olmak için, geleceğin sorunlarına bugünden kapsayıcı ve sürdürülebilir çözümler buluyoruz. Akıllı şehir çözümlerine dayalı, çevre dostu, ulaşım altyapısı, gıda ve tarım politikaları ile atık ve uzun vadeli su yönetimi alanlarında sürdürülebilir çözümlere öncelik tanıyan İstanbul 2.0’ı tasarlıyoruz” dedi.

Devamını Oku

İstanbul'da Baraj Doluluk Oranlarında Son Durum

İSKİ verilerine göre, İstanbul’da baraj doluluk oranlarında 9 Ocak’taki yüzde 19,16’nın görülmesinin ardından yüzde 13 artış görüldü.

Devamını Oku

İBB Şampiyonlar Ligi Finali Hazırlıklarına Kaldığı Yerden Devam Ediyor

İstanbul’da geçen yıl oynanması planlanırken Covid-19 nedeniyle format değişikliğine gidilen UEFA Şampiyonlar Ligi’nin bu yılki finali, 29 Mayıs’ta İstanbul’da oynanacak. Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından birisi olan, on binlerce kişinin tribünlerden, 225 ülkede 300 milyondan fazla seyircinin de televizyonlardan canlı izlediği karşılaşma 16 yıl aradan sonra yeniden İstanbul’a yapılacak.

Devamını Oku

İBB’den Üniversite Öğrencilerine ASKIDA DESTEK Kampanyası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) pandemi döneminde ihtiyaç sahipleri için başlattığı sosyal destek kampanyasına üniversite öğrencileri de dahil edildi. Yardımsever vatandaşlar, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen üniversite öğrencilerine 250 TL’lik yardımda bulunuyor. Sosyal destek, öğrencilerin İstanbulkart’larına yatırılıyor.

Devamını Oku

Bağcılar’daki Hasarlı Site Kiptaş’la Yerinde Dönüşecek

İBB iştiraki KİPTAŞ, 2017’de “riskli bölge” ilan edilen Bağcılar Kirazlı Mahallesi’ndeki 7 blok, 190 konuttan oluşan “As Fatih Kent Sitesi”nin depreme karşı kentsel dönüşümünü gerçekleştirecek. “Yerinde dönüşüm modeli”yle yeniden inşa edilecek sitede ikamet eden hak sahipleri, KİPTAŞ ile sözleşme imzalamaya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun tanıklığında başladı. KİPTAŞ ile görüşmelerde etkin rol oynayan site sakini Hatice Döğer ile bir araya gelen İmamoğlu, İstanbul’a örnek bir iş yapma hedefinde olduklarını vurguladı.

Devamını Oku

İBB Halk Ekmek Aş Başkanvekili Namal'dan 'Halk Ekmek' Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağılı İstanbul Halk Ekmek AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Namal, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, önceki gece yayınladığı "seyyar araçlarda ekmek satışını yasaklayan" genelgeden tepkiler üzerine geri adım attığını savunarak, "Biz her halükarda mobil büfelerde ekmek satışını yapacaktık. Bizi hiçbir şekilde, halka sağlıklı ve ucuz ekmek götürme konusunda engelleyemeyecekler. Çünkü bu bir ekmek davasıdır. Temel besin maddesidir. Yoksulun olmazsa olmazıdır. Biz bu ekmeği İstanbul’un yoksullarına götürme konusunda çok kararlıyız. Buradan asla geri adım atmayacağız" dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu ve Fatma Kaplan Hürriyet Talihlileri Açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İzmit Belediyesi’nin iş birliğiyle temeli atılan KİPTAŞ İzmit Çınar Evleri Konutları için kura çekilişi gerçekleştirildi. Kamuda kayıtsız şartsız iş birliğinin şart olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Herkes kamu görevi yaptığının farkında olmalıdır. Hiç kimse burada, kişisel egoizm ya da kişisel birtakım ve beklentiler üzerinden süreç tanımlamamalıdır. Bu manada, bizim İzmit'te yaptığımız bu iş birliği tam da buna örnektir" dedi.

Devamını Oku

İstanbul'da Metrobüs Tabelasında Kod Değil Son İstasyon Yazacak

Metrobüs hattında, hat numaralarından kaynaklı karışıklığı önlemek için otobüslerin tabelasında kodlar yerine, artık gidilecek son istasyonun ismi yazacak. Hattaki aktarmalar da azalacak. Uygulama 26 Ocak Salı günü başlayacak.

Devamını Oku

İmamoğlu: Tarım Bakanlığı’nın Yeni Açıklaması Sorunu Şimdilik Çözmüştür

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mobil büfelerde halk ekmek satışıyla ilgili yaşanan tartışmayla ilgili, “Tarım Bakanlığı’nın bu süreci ifade etmediğini açıklaması, sorunu şimdilik çözmüştür. Ama ekmek davası, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacağımızı da tüm İstanbul halkına duyuralım” dedi.

Devamını Oku

Bakanlığın Mobil Ekmek Büfelerinin Satış Yapması Yasak Genelgesine İBB’den Yanıt

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeyle mobil ekmek büfelerinin ekmek satışı yapması yasaklandı. Kararla ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun,

Devamını Oku

İmamoğlu: Hiçbir Vatandaşımızın Sokakta Yatmasını Kaldıramayız

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, evsiz vatandaşların yerleştirildiği Florya’daki kampı ziyaret etti. İmamoğlu, bir kamp sakininin, “İnşallah sizi, ileride Cumhurbaşkanı olarak da görmeyi isteriz” sözlerini, “Benim umudum ne biliyor musun şu anda. Bir; burada sağlıklı olmanız. İki; size kalıcı bir çözüm bulmamız. Çalışacağız; siz de çaba göstereceksiniz. Biz, hiçbir vatandaşımızın sokakta kalmasını, sokakta yatmasını kaldıramayız” diye yanıtladı.

Devamını Oku

İBB’den 30 Bin Öğrencinin Evine Kırtasiye Seti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), her eğitim öğretim yılı başında yaptığı pandemi nedeniyle okullara ulaştıramadığı kırtasiye seti desteğini, öğrencilerin evlerine ulaştırıyor. Yeni yılın ilk günleri ile birlikte dağıtımına başlanan setler defter çeşitleri, kalem, silgi, boya ve öğrencilerin derslerinde ihtiyaç duyacakları çeşitli malzemeden oluşuyor. Dayanışma kapsamında 30 bin ilköğretim ve lise öğrencisinin evine kırtasiye gereçlerinin ulaştırılması hedefleniyor.

Devamını Oku

İmamoğlu: Olimpiyat Deyince Tüylerimiz Diken Diken Oluyor

Uluslararası Cimnastik Federasyonu Başkanı Morinari Watanabe ile görüşen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Açıkçası olimpiyat deyince tüylerimiz diken diken oluyor, çok heyecan duyuyoruz. Japonları seven biri olarak söylüyorum; bu heyecanı yaşayacak olan Tokyo’nun inşallah sorunsuz ve noksansız bu süreci tamamlar” dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu: Çağrımız Sayesinde Yüzde 4 Su Tasarrufu Sağlandı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kar ve yağmura rağmen tasarrufun elden bırakılmamasının önemine dikkat çekerek, “Aralık’ta, eski yılların oranına göre, ancak 5’te bir yağış aldık. Bu bizi ürkütmüştü, ürkmeye devam etmeliyiz. Bir ay önce tasarruf çağrısı yapmıştık. Bu kadar zaman içerisinde yüzde 4’lük bir su tasarrufu sağladık” dedi. İmamoğlu, Su Tasarrufu Kurulu oluşturduklarını ve çok su kullanan şirketlerin de bu kurul tarafından takip edileceğini bildirdi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Kuraklığa Karşı Acil Çağrı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Raif Mermutlu, İSKOM açılışında konuştu.

Devamını Oku

İBB’nin 2 Mobil Halk Ekmek Büfesi Esenyurt’ta Hizmet Veriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, (İBB) talep fazlalığı nedeniyle 40 mobil İstanbul Halk Ekmek (İHE) büfesini hizmete aldı. İBB yönetiminin yeni büfe talepleri İBB meclisi tarafından kabul edilmeyince devreye sokulan 40 mobil İHE büfesinden 2'si Esenyurt'ta hizmete devam ediyor.

Devamını Oku

İstanbul'daki Baraj Havzalarından 40 Ton Atık Çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kuraklık yüzünden suları çekilen baraj havzalarındaki atıkları temizledi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Bir Müjde Daha!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy - Sancaktepe - Sultanbeyli Metro Hattı kazıları için ikinci TBM çalışmasını başlattı.

Devamını Oku

İyi Partili Yıldız: Türkiye’de 9 Milyon Çocuk İnternete Erişemiyor

Kamuoyunda ‘internetçi arkadaş’ olarak bilinen İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclis Üyesi Taylan Yıldız, Türkiye genelinde 9 milyon çocuğun internet erişiminin bulunmadığını söyledi. 961 mahallesi bulunan İstanbul’da 151 kırsal mahallede uzaktan eğitimi destekleyecek altyapının olmadığını ifade eden Yıldız, bu mahallelerde internet yeterlilik çalışması yapılıp yapılmadığını sordu.

Devamını Oku

İmamoğlu: AB İle İlişkilerde Lokomotif Bir Kurum Olmak İstiyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile görüştü. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede, İBB-AB arasındaki potansiyel iş birliğinin önemine vurgu yapıldı. İmamoğlu,

Devamını Oku

İBB Kar Hazırlıklarını Tamamladı

İBB Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) verilerine göre, İstanbul’da bu geceden itibaren karla karışık yağmur yağacak. Yağışların, Cuma sabah saatlerinden itibaren ise il genelinde kar şeklinde etkili olması bekleniyor. Kar yağışının önümüzdeki Çarşamba’ya kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Bir Engeli Daha Aştı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yakuplu’nun çehresini değiştirecek projenin temel açılışında açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu İYİ Partili Belediye Başkanlarını Ağırladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) davetlisi olarak İstanbul’a gelen İYİ Parti'li 16 belediye başkanı, 2 gün boyunca kenti deneyimledi.

Devamını Oku

İBB Meclisi'nde Gerginlik: AKP'li Üye'den İmamoğlu'na Hakaret!

İBB Meclisi’nin 2021 yılının ilk oturumu gergin başladı. İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, Şeb-i Arus töreninde Türkçe Kur'an okunması tartışmasına değinerek CHP grubuna “Ezan sesi, Allahu Ekber, Bismillahirrahmanirrahim sizi niye rahatsız ediyor” diye sordu. CHP’li meclis üyeleri Göksu’ya tepki göstererek konuşması devam ederken oturumu terk etti.

Devamını Oku

İstanbul'da Toplu Taşıma Araçlarına Yaş Kısıtlaması

İstanbul'da Covid-19 önlemleri kapsamında, 15 Ocak'tan itibaren HES kodu eşleşmesi yapılmamış İstanbulkartlar toplu taşımada kullanılamayacak. Bu çerçevede, İstanbul Valiliği Hıfzıssıhha kararınca belirli saatlerde dışarı çıkan 20 yaş altı gençler ile 65 yaş üstü vatandaşlar, bu kart eşleştirmesini yapamayacağı için toplu taşıma araçlarına binemeyecek.

Devamını Oku

İstanbul Halk Ekmek Mobil Büfeleri Hizmete Girdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), uzayan Halk Ekmek kuyruklarını azaltmak için 142 yeni büfe açılması talebi AKP ve MHP oylarıyla reddedilince, "Mobil Halk Ekmek Büfeleri"ni devreye soktu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla 40 yeni "Mobil halk Ekmek Büfesi" kentin yoksul bölgelerinde hizmet vermeye başladı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Akp Ve Mhp'nin Halk Ekmek Engelini Aştı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ucuz ve kaliteli ekmeğe erişimini kolaylaştıracak İstanbul Halk Ekmek Mobil büfelerinin 8 Ocak'tan itibaren hizmet vermeye başlayacağını duyurdu.

Devamını Oku

İBB'den Kartal'daki Proje Alanlarına Ziyaret

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan’ı makamında ağırladı.

Devamını Oku

İmamoğlu: İBB’de Asgari Ücret Net 3100 TL Olacaktır!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işveren ve hükümetin oylarıyla 2021 yılı asgari ücretini net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmesinin ardından, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İBB ve iştirak şirketlerinde çalışan personel için asgari ücretin net 3100 lira olacağını açıkladı.

Devamını Oku

İBB'de Eski Dönem Usulsüzlük İddiaları İçin 3 Müfettiş Görevlendirildi

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) eski dönemine ait bazı iş ve işlemlerde usulsüzlük yapıldığı iddialarını araştırmak üzere 3 mülkiye müfettişi görevlendirdi.

Devamını Oku

UKOME'de İBB'ye Yine Engel!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) bin adet minibüs ve dolmuş taksinin ticari taksiye dönüştürülmesi talebi 4’üncü kez Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, idari temsilcilerin oylarıyla reddedildi.

Devamını Oku

İmamoğlu: Bu Şehrin Hiçbir Topluluğunun Adı ‘Azınlık’ Değildir!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB), Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte yaşayan sayıca az farklı inanç gruplarını anlatan “İstanbul’un Renkleri” kitabını tanıttı.

Devamını Oku

İmamoğlu Yönetimine Akp Döneminde Ödenmeyen 269 Milyon Liralık Borç!

Sayıştay’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2019 Yılı Denetim Raporu’na göre İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan önceki AKP yönetimi Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu’na aktarması gereken 269 milyon lirayı ödemedi. AKP yönetiminin 2016-2019 arasında ödemediği borç İmamoğlu yönetimine kaldı.

Devamını Oku

İmamoğlu: Anne, Çocuk Ve Öğrencilere Hizmetimiz Kesinlikle Sona Ermeyecek

İmamoğlu, ülke genelinde yaşanan kuraklığın İstanbul’a etkilerinin masaya yatırılacağı toplantı öncesinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Devamını Oku

İBB’nin Genç Yetenekleri İstanbul İçin Proje Üretti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 30 yaş altı genç çalışanlarına kapsayan “Genç Yetenek Gelişim Kampı’’ 14-17 Aralık tarihleri arasında dijital ortamda yapıldı.

Devamını Oku

İBB'den Kısıtlamalar Süresince Yeni Destekler!

İBB'den pandemi koşullarında kısıtlamalar süresince yeni kararlar alındı.

Devamını Oku

İBB Meclisi'nde Akp Grubu Bir Hizmeti Daha Engelledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bir kreş projesi daha, İBB Meclisi’ndeki AKP Grubu tarafından engellendi. Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AKP Grubu, İBB’nin Tuzla’da yapacağı kreş için hazırlanan plan değişikliği teklifini, “Uygun görülmemiştir” diyerek oy çokluğu ile reddetti.

Devamını Oku

İBB’nin Yüzde 39’luk Zam Teklifi Reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) yüzde 39’luk zam teklifini reddeden İBB Meclisi, yüzde 6.84’lük zamma onay verdi.

Devamını Oku

İmamoğlu Meclisin Çatı Kararını Veto Etti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’nin çoğunluğu elinde bulundurduğu İBB Meclisi’nin, depreme karşı önlemler çerçevesinde kentsel dönüşümü hızlandırmak adına çatıların kat olarak kabul edilmesine yönelik düzenlemeyi engelleyen kararını veto etti. İmamoğlu, kararı, bir kez daha görüşülmek üzere İBB Meclisi’ne geri gönderdi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul'a Büyük Bir Müjde Daha!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1 Ocak 2021’de hizmete alınacak hatta yapılan test sürüşüne katıldı. İmamoğlu, test sürüşü öncesinde, kurmaylarıyla birlikte Alibeyköy Durağı’ndaki Kontrol Merkezi’ni ziyaret etti. Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin ve Metro A.Ş. Genel Müdürü Özgür Soy’dan bilgiler alan İmamoğlu’na, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken de eşlik etti.

Devamını Oku

İstanbul’un Başkanları Covid-19 Gündemiyle Toplandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte görev yapan ilçe belediye başkanlarıyla Covid-19 konulu bir toplantı gerçekleştirdi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Yeni Destek Paketi Açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, pandemi sürecinin uzaması, yeni kısıtlamalarla mağdur olan kesimlerle dayanışyma amacıyla yeni bir paket açıkladı.

Devamını Oku

İBB Yeni Mezarlık Alanı Talep Etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, Orman ve Çevre ve Şehircilik bakanlıklarından yeni mezar alanı talebinde bulunduklarını belirterek, "Olumlu bir cevap geldiği takdirde yakın zamanda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak yeni yer hazırlanmazsa 15 ya da 20 yıl sonra İstanbul’da defin yapamamak gibi bir tehlike var. Şimdiden bazı önlemler aldık. Her gün 100-110 cenazeyi memleketlerine gönderiyoruz” dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu: "Yalvarıyorum; Lütfen Tedbir Alsınlar"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren 30 yıllık çalışanı Doktor Ümit Erdem için, görev yaptığı Şehzadebaşı Tıp Merkezi’nde anma töreni düzenlendi. Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, vefat sayılarının yaklaşık 1 aydır düşmediğini belirterek “Yapmasınlar, tedbir alsınlar. Yalvarıyorum; lütfen tedbir alsınlar. 2-3 hafta her şeyimizle mücadele edelim" dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu'ndan Yerel Yönetim Konulu Açıklamalar

Mansur Yavaş: 3 Katrilyonluk 40’a Yakın Dosyayı Savcılığa Verdik!

Devamını Oku

İmamoğlu Müjdeyi 'Başardık' Diyerek Duyurdu!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 33 yılda Türkiye'deki bir belediye tarafından gerçekleştirilen en büyük euroband ihracının tanıtımını gerçekleştirdi.

Devamını Oku

İmamoğlu: Engelli Bireylerin Sıkıntılarını 365 Gün Dert Edineceğiz!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Başakşehir Kayabaşı’nda yaptırılan Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Merkezi (ÖZGM) 3 Aralık Dünya Engelller Günü'nde hizmete açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Engelli bireylerin sıkıntılarını, dertlerini ve çözümlerini sadece bugün değil, yıl boyu, her masada dert edinen ve çözüm üreten bir kurum olacağız” dedi.

Devamını Oku

İmamoğlu'ndan Adalar'da Sorunsuz Dönem Yaşatma Vurgusu!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar’da, 25-30 yıl genel sorunların konuşulmayacağı bir dönem yaşatmak istediklerini belirterek, "Geçmişte, siyasi tutumlar üzerinden mağduriyet yaşatılmış birtakım ortamlar oldu. Ben, buna şahidim ne yazık ki. Adalar Belediyesi ve Büyükşehir olarak, birbirinin ayağına basmadan, ayaklar birbirine dolanmadan ya da şahsın kişisel kararlarına değil, kurumsal birtakım tutarlılığı olan hizmet mutabakatı yapacağız” dedi.

Devamını Oku

İBB Beyaz Masaya Yapılan Şikayet Başvuruları Yüzde 23.8 Azaldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, 2020 yılı Ekim ayında, İBB Beyaz Masa'ya yapılan başvuruları değerlendirdi.

Devamını Oku

İBB’nin 'Askıda Fatura' Uygulamasına 'Sürdürülebilir İş' Ödülü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde geliştirdiği sosyal yardımlaşma uygulaması 'Askıda Fatura', 'Sosyal Etkik' dalında 'Sürdürülebilir İş Ödülü'nü kazandı.

Devamını Oku

İBB Kadına Destek Hattı'nı Hizmete Açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde, 444 80 86 numarası üzerinden 7/24 hizmet verecek 'Kadına Destek Hattı'nı hizmete açtı.

Devamını Oku

İmamoğlu: İstanbul 2032 Olimpiyatları İçin Çok İyi Bir Aday Olacak

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile yaptığı sanal toplantıda, İstanbul’un 2032 için çok iyi bir aday olacağını mesajını verdi. İstanbul’un, olimpiyat için yeterli bir kent olduğunu belirten Bach da “İstanbul için her zaman iş birliğine açığız; kapılarımız da açık, kalplerimiz de açık" dedi.

Devamını Oku

İBB’nden Bakırköylüleri Sevinderecek Karar!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), Bakırköy Kaymakamlığı ile arsa takası yaparak Bakırköy Meydanı’nı büyütecek. İBB, Bakırköy Meydanı’ndaki araziye karşılık, Bakırköy Adliyesi’nin yanındaki meydanı verecek. Takasla ilgili karar İBB Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Devamını Oku

İmamoğlu: Mecburum Konuşmaya

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bulaşıcı hastalıklar nedeniyle dün İstanbul'da 186 kişinin öldüğünü, geçen yıllarda 180'lerde olan kasım ayı günlük ortalama ölüm sayısının ise 450'ye çıktığını belirterek, çok zor durumda olduklarını ve definlere yetişemediklerini söyledi.

Devamını Oku

İmamoğlu Çiftinden Çocuklara Özel Proje

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek Kaya İmamoğlu, 'Dünya Çocuk Hakları Günü'nde, 'Yuvamız I·stanbul Online Oyun Grupları Projesi' öğrencisi miniklerle bir araya geldi.

Devamını Oku

İmamoğlu: Yatırım Bütçemiz 18 Milyar Lira Olacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, '2021 yılı İstanbul Büyükşehir Belediye Bütçesi'ni, Meclis oturumunda sundu. İmamoğlu, iştiraklerle birlikte toplam bütçenin 75,5 milyar liraya olacağını, toplam yatırım bütçesinin de 18 milyar liraya ulaşacağını açıkladı.

Devamını Oku

Marmara Belediyeler Birliği'nden İBB'ye İki Ödül!

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen, belediyelerin sürdürülebilir şehirler ve yüksek yaşam kalitesine katkıda bulunan uygulamalarının değerlendirildiği Altın Karınca Ödülleri 2020 sahiplerini buldu.

Devamını Oku

İBB Salgının Önlenmesi İçin Kapatma Kararları Aldı

Covid 19 salgınının en yoğun yaşandığı İstanbul’da, yaygınlığın artmasını önlemek amacıyla 19 Kasım Perşembe gününden itibaren uygulanacak birtakım tedbirler aldı.

Devamını Oku

İmamoğlu: İstanbul Depreminde Kaç Canı Kaybedeceğimizi Hesaplamaktan Korkuyorum!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, depreme karşı hazırlıklar bakımında ciddi bir kaos yaşandığını, 17-18 ayrı yönetmelik ve kanunun adeta birbirinin ayağına basan düzenlemeler içerdiğini belirterek, bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Devamını Oku

İmamoğlu: Kanal İstanbul Benim İçin Devlet Projesi Değil!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın, 'Kanal İstanbul' ile ilgili eleştirileri nedeniyle, "Devlet projesine karşı çıktığı" gerekçesiyle inceleme başlatmasına tepki gösterdi. İmamoğlu, Kanal İstanbul'un kendisi için bir devlet projesi olmadığını söyledi.

Devamını Oku

‘Bir Başkadır’ Atışması

Son günlerin en çok konuşulan dizisi ‘Bir Başkadır’daki 24 numaralı otobüs hattı ile ilgili İsatanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Devamını Oku

İmamoğlu’na ‘Kanal İstanbul’ Soruşturması!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Kanal İstanbul projesine karşı açıklamaları nedeniyle soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

Devamını Oku

İmamoğlu: İstanbul’da 2-3 Haftalık Kapanma Şart!

Ekrem İmamoğlu, Türkiye’deki Covid-19 vakalarının yüzde 50’sinin İstanbul’da yaşandığını, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine bakılarak İstanbul’da 2-3 haftalık kapanmanın şart olduğunu söyledi.

Devamını Oku

İSTANBULLU TAKSİM İÇİN TERCİHİNİ YAPTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, kentin çehresini değiştirecek olan kent meydanlarını düzenleme projesi kapsamında Taksim ve Bakırköy Meydanı ile Salacak kıyı bandı düzenlemelerini 19 Ekim – 13 Kasım tarihleri arasında İstanbulluların onayına sundu. 352 bin 784 kişinin katıldığı oylama ile en beğenilen projeler seçildi.

Devamını Oku

İSTANBULLUNUN YÜZDE 72’SİNİN DEPREM ÇANTASI YOK!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’un en önemli sorunlarından biri olan depreme yönelik halkın algısını ve hazırlıklarını ölçmek için bir araştırma yaptı.

Devamını Oku

İMAMOĞLU: İŞ BULMA KONUSU ‘AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİSİ’ DEĞİL, LİYAKAT MESELESİ!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 'Bölgesel İstihdam Ofisleri'nin 8’incisini Tuzla’da açtı.

Devamını Oku

İBB’NİN KENTSEL DÖNÜŞÜM TEKLİFİ AKP ENGELİNE TAKILDI!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Müdürlüğü’nün, depreme dayanıksız binaların kentsel dönüşümüne katkı sağlayacak teklifi, İBB Meclisi’nde AKP engeline takıldı.

Devamını Oku

İMAMOĞLU: BİREYLERİN DEĞİL, TOPLUMUN ÇIKARLARINI KORUYAN BİR YÖNETİMİZ!

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Üsküdar Meydanı ve sahilinde yaşanan su baskınlarını sona erdirecek, 'Bülbüldere Yağmur Suyu Tüneli'nin son delme işlemini gerçekleştiren TBM cihazının yeryüzüne çıkarılması nedeniyle düzenlenen törende konuştu.

Devamını Oku

İMAMOĞLU: DEPREM TÜRKİYE'NİN BAĞIMSIZLIK SORUNU!

İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu, bakanlık öncülüğünde bir Deprem Konseyi kurulması talebini yineledi.

Devamını Oku

İBB MECLİSİ, İMAMOĞLU'NUN VETO ETTİĞİ TÜGVA KARARINDA ISRAR ETTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Ekrem İmamoğlu’nun veto ettiği, Türkiye Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nin bulunduğu araziyle ilgili imar planı değişikliğinde ısrar etti.

Devamını Oku

İMAMOĞLU: “FATMA ANA CEMEVİ 2021’DE BİTECEK,TÜM YÖNETİMİ KADINLARDAN OLUŞACAK!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendi ilçe belediye başkanlığı döneminde yapımına başlanan ve bitme aşamasına gelen “Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi”nde incelemelerde bulundu.

Devamını Oku

İSTANBUL’DA SU FİYATI HALA 2018’DEN DAHA DÜŞÜK!

İSKİ’nin bugün İBB Meclisi’nde görüşülecek 2021 yılı bütçe tasarısında, İstanbul’daki su fiyatında yüzde 25 oranında artış yapılması öngörülüyor.

Devamını Oku

İSTANBUL BELEDİYESİNDE İKİ YENİ ATAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde iki yeni atama yapıldı. Koronavirüs nedeniyle vefat eden Mustafa Canlı’dan boşalan İSTAÇ Genel Müdürlüğü’ne Mehmet Aslan Değirmenci atandı.

Devamını Oku

İMAMOĞLU: DEPREM KONSEYİ'NİN OLUŞMASINI İSTİYORUZ!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu hafta İBB Meclisi’ne depremle ilgili dört önemli gündem maddesi sunulduğunu söyledi.

Devamını Oku

ATATÜRK İÇİN DOLMABAHÇE CAMİİ'NDE MEVLİT OKUTULDU

İBB, Atatürk’ün aziz hatırası için, cami çıkışında vatandaşlara, lokma ve şerbet dağıttı.

Devamını Oku

İBB MECLİSİ DEPREMİ KONUŞTU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kasım Ayı Meclis Toplantısı'nın 1. Oturumunda olası İstanbul depremi görüşüldü.

Devamını Oku

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Metro Hattı İncelemesi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Covid-19 tedavisi nedeniyle 28 Ekim’deki açılışına katılamadığı Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nda incelemelerde bulundu

Devamını Oku

Maltepe'nin Minik Yürekleri, Depremzede Kardeşlerine Umut Oluyor

Maltepe’nin kreşlerinde eğitim gören minikler, 30 Ekim’de meydana gelen İzmir depremi sonrası bölgedeki depremzede çocuklar için yardım kampanyası gerçekleştirdi.

Devamını Oku

Kadıköy Belediyesi'nden 10 Kasım'da 'Sosyal Mesafeli' ATA'ya Saygı Zinciri

Kadıköy’de Cumhuriyet’in kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82’inci yılında ‘sosyal mesafe’ kurallarına uygun olarak “Ata’ya Saygı Zinciri” oluşturulacak.

Devamını Oku

Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı Açılıyor. İşte M7 Metro Hattının Güzergahları

Devamını Oku

İBB'den 39 İlçdeki 1000 Amatör Kulübe 273 Bin Spor Malzemesi Desteği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türk sporuna önemli bir altyapı desteği sunmak için 1000’e yakın kulübe müsabakalarda kullanacakları ekipmanları sağlamaya başladı. İstanbul’un tüm ilçelerindeki amatör spor kulüplerini kapsayan destek, bugün Yenikapı Spor Tesisi’nde düzenlenen törenle dağıtılmaya başlandı.

Devamını Oku

İstanbul'da 100 Bin Anne Artık Ücretsiz Seyahat Ediyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatlerinden olan, 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ücretsiz seyahat kartı verilmesi uygulaması, 2.5 ayda 100 bin sınırına dayandı. Anneler internet üzerinden veya 39 noktadan kolayca başvuru yaparak ücretsiz İstanbulkart’a sahip olabiliyor.

Devamını Oku

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dört Yeni Spor Tesisi Kullanıma Açıyor

Kentlinin spor yapma ihtiyacına çözüm üretme yolunda adımlar atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu ihtiyacı gidermek için Kağıthane, Okmeydanı, Yenikapı ve Büyükçekmece’de yeni spor tesislerinin açılışını gerçekleştirecek. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katılacağı açılış töreni, yarın saat 11.00’de Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nde yapılacak.

Devamını Oku

Başkan İmamoğlu, Fatih’in Tablosunu Osmanlı Hanedanı Fertleriyle Buluşturdu

Devamını Oku

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Atamalar Gerçekleşti

İBB’de boşalan iki genel sekreter yardımcılığı görevlerine, Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat ile Satın Alma Daire Başkanı Arif Gürkan Alpay atandı. Polat’tın yerine Kültür Varlıkları Projeler Müdürü Oktay Özel, Alpay’ın yerine ise İhale İşleri Müdürü Mustafa Sökmen getirildi.

Devamını Oku

İBB HİZMETLERİNE BİR ENGELLEME DAHA

Devamını Oku

İmamoğlu ve Türkmen, Haçı Koparılan Kiliseyi Ziyaret Etti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, geçtiğimiz günlerde kapısının önündeki haçın koparılmasıyla gündeme gelen Kuzguncuk’taki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ne ziyarette bulıundu.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Demokrasi Arenası'nda Soruları Yanıtlıyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TELE 1 ekranlarında usta gazeteci Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil'in sorularını yanıtlıyor.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Gördüklerine İnanamadı ve UTANIYORUM Dedi

Başkan İmamoğlu’ndan “tarihi surlar” yorumu: “Surların yıllardır gezilmemesinden utanıyorum”

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Birlik ve Beraberlik Mesajı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kazlıçeşme’deki Erikli Baba Türbesi’ni ziyaret etti. İmamoğlu, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat ve Erikli Baba Kültür ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Metin’den türbeyle ilgili tarihsel bilgiler aldı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Engelli Ailelere Destek Devam Ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, inşası devam eden Başakşehir Kayabaşı Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Devamını Oku

İSTANBULLUYA SOĞAN VE PATATES ADANA’DAN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ülkedeki tarım üreticisini desteklerken, ürününü ihtiyaç sahibi İstanbullu ile buluşturmaya devam ediyor. Daha önce Mersinli üreticiden limon satın alan İBB, bu kez de Adanalı üreticiden patates ve soğan satın aldı.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Gençlerle Birlikte Yürüdü, Atatürk Kent Ormanı'nı Açtı

İBB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, Başkan Ekrem İmamoğlu’nun 12 Ekim 2019’daki ziyaretinde, “19 Mayıs’ta açacağız” sözünü verdiği Hacıosman’daki Atatürk Kent Ormanı’nı zamanında kullanıma hazır hale getirdi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Metro İstasyonunda İncelemelerde Bulundu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın Nurtepe İstasyonu’nda incelemelerde bulundu. Hattı, 19 Mayıs’ta hizmete almayı planladıklarını, ancak pandemi sürecinin buna izin vermediğini belirten İmamoğlu, “Hattın sinyalizasyon sistemi için yabancı bir firmayla anlaşılmış. Ne yazık ki bu firmanın da o işi yapan buradaki çalışanları, büyük oranda İspanyol kökenli ve İspanya’daki bir merkezden yönetiliyor. Maalesef Covid süreciyle, 3 Mart itibariyle bu hizmeti yapamaz duruma geldiler” bilgilerini paylaştı. Sürecin bu tür aksaklıkları yaşattığı başka şantiyeler de olduğunu belirten İmamoğlu, “Bu aksaklıktan dolayı üzgünüz ama çözümsüz bir iş değil; hızlıca çözeceğiz” dedi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Turistlere 5 Öneri

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünya çapında milyonlarca ziyaretçisi olan sosyal tartışma platformu Reddit'te içerik paylaştı

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan ATATÜRK KENT ORMANI Müjdesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapılan düzenleme çalışmalarından sonra adı, “Atatürk Kent Ormanı” olarak değiştirilen Hacıosman Korusu’nda incelemelerde bulundu.

Devamını Oku

EKREM İMAMOĞLU, İBB MECLİSİ’Nİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRIYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Meclisi’ni salgın gündemiyle toplantıya çağırıyor.

Devamını Oku

Başkan İmamoğlu, Alibeyköy–Eminönü Tramvay Hattı Açılış Tarihini Verdi

Başkan İmamoğlu, Alibeyköy–Eminönü Tramvay Hattı’nda incelemelerde bulundu

Devamını Oku

Murat Ongun: Göreviniz troll'lük değil, halka hizmet etmek

İBB sözcüsü Murat Ongun,

Devamını Oku

Başkan İmamoğlu’ndan Tuzla’ya “koku”, Pendik’e “kreş”, Kartal’a “meydan” müjdesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu; Tuzla, Pendik ve Kartal’da saha incelemelerinde bulundu.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu 5 İlçedeki Çevre ve Altyapı Çalışmalarını Kontrol Etti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şantiyeleri gezdi ve çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Devamını Oku

Yardım Hizmetlerimiz Hız Kesmeden Devam Edecek

İBB Başkanı İmamoğlu, İBB çalışanlarına moral ziyaretinde bulundu

Devamını Oku

İmamoğlu Açıkladı: 24 Saatte 6,5 Milyon TL Bağış Toplandı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, FOX TV Çalar Saat programında İBB'nin yürüttüğü Kampanyayının detaylarını açıkladı ve müjdeyi verdi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu Krize Rağmen Müjdeyi Verdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, salgın nedeniyle zor günler geçiren şehir içi toplu taşıma sektörünün temsilcileriyle, telekonferans yoluyla sanal toplantı gerçekleştirdi

Devamını Oku

İmamoğlu : 9 bin 500 Aileye Yardım Göndermeye Başladık

Başkan İmamoğlu Duyurdu: 9 bin 500 Aileye Yardım Göndermeye Başladık

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sözlerine Flaş Çıkış

İmamoğlu: İBB devletin ta kendisidir, yardım için kimsenin fetvasına ihtiyacı yok

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu'ndan RET Kararına Tepki: Kamu Adına Utanç Duyuyorum

İBB'nin tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci Garı ihalesine açtığı davada çıkan ret kararına tepki gösteren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kamu adına utanç duyduğunu söyledi.

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu’ndan Vakıfbank’a Çok Sert BLOKE Tepkisi

İmamoğlu, dayanışma kampanyasında biriken paranın nasıl kullanılacağını açıkladı: “9 bin ailemize, 300 ve 600 TL’lik 2 aylık alışveriş desteğine başlıyoruz”

Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu’ndan “Başakşehir Hastanesi Yolu” Açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kamuoyunda bir süredir tartışılan Başakşehir Şehir Hastanesi’nin çevre bağlantı yollarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Devamını Oku