Mersin’de sosyal medya hesabından ‘128 milyar dolar nerede?’ diye soran vatandaşa soruşturma açılmasına, CHP’li Ali Mahir Başrır tepki gösterdi. Soruşturmaya dair belgeleri de paylaşan Başarır, “Devlet-Mafya-Siyaset ilişkisini soruşturma, ‘tek adam’ eleştirisini soruştur!” diyerek savcılara tepki gösterdi.

Mersin’de bir vatandaşa, sosyal medya hesabından 128 milyar dolar nerede konulu yaptığı paylaşım nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Vatandaşın soruşturmaya konu olan Instagram paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“128 milyar dolar nerede? Ucube sistemle devletin kurum ve kurulları yerle bir edildi. Tek adam düzeninde ‘devlet aklı’ yok edildi. Merkez Bankası’nın istikrarı da yok edildi; 3 yılda 4 bakan değiştirildi. Paramız pul oldu! 128 milyar dolarımız buhran oldu! #12MilyarDolarNerede TEKEL, Türk Telekom, Petkim, Şeker Fabrikaları, Tüpraş, binlerce arazi, yüzlerce işletme, elektrik santradan vs. vs. 2003’ten 2020’nin sonuna kadar yapılan tüm özelleştirmelerden Hazine’nin kasasına giren para 62 milyar 348 milyon dolar… Bunun iki katı #128MilyarDolarNerede-

Süleyman Soylu: ‘Erdoğan’ın ülkesinde bugün herkes kendisini ifade ediyor, kimse korkmuyor, kimse çekinmiyor’. CHP’nin afişlerine Erdoğan’a hakaret soruşturması açıldı. #128MilyarDolarNerede”

Olayı duyuran CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, soruşturma başlatılmasına tepki gösterdi.

Başarır, “Günlerdir, kamuoyunda devlet-siyaset-mafya-medya bağlantılarıyla ilgili ciddi iddialar ortadayken hiçbir savcının görev ve sorumluluk bilinciyle harekete geçmeyip, sade bir vatandaşın; sosyal medya hesabından Merkez Bankası’nın kasasındaki 128 milyar doların nereye gittiğini merak edip sormasına ise anında soruşturma başlatılması, ülkemizdeki yargının ‘saray’laştığının açık bir göstergesidir” dedi.

‘Vatandaşın hakkını, hukukunu korumayı kendilerine görev edinmeyip sadece sarayı korumayı hedef bilen hakim ve savcıların ödüllendirildiği bir yargı sistemi oluşturulduğunu’ ifade eden CHP’li Başarır, “Soruşturmaya konu olan Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunun oluştuğu sosyal medya paylaşımı; kararın içerisinde var. Her vatandaş, Merkez Bankası’ndaki parayı sorma hürriyetine sahiptir. Her vatandaş, ülkemizdeki mevcut ‘Tek Adam’ rejimini eleştirme hakkına sahiptir. Yeter artık! Saray’ın savcısı olmayı bir kenara bırakıp, halkın savcısı olun. Devleti yönetenler, eleştiriye açık olmalıdır. Burada bir küfür, bir alenen hakaret yok. Fakat, AKP Genel Başkanı o kadar tahammülsüz ki bu durumu da Cumhurbaşkanlığı görevine başladığından bu zamana kadar ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu’ kapsamında açılan soruşturma sayılarından anlamaktayız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haberiniz