Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmasında 14 amiral hakkında adli kontrolle serbest bırakılma kararı verdi.

104 emekli amiralin imza attığı Montrö bildirisi ile ilgili soruşturma kapsamında ifadeleri alınan Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat Ankara Adliyesi’nde savcılık ifadelerinin ardından sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Ankara Terör Suçları Soruşturma Bürosu Başsavcı Vekili Veysel'in yürüttüğü soruşturma kapsamında Emekli Amiral Ergun Mengi tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Savcılık, 13 emekli amiralden 3'ü için 'hastalık' gerekçesiyle il sınırları dışına çıkmaması' şeklinde 'adli kontrol', 9 şüpheli için ise 'ev hapsi' talep etti.  

Ankara 8. Sulh Ceza Hâkimliği; emekli amirallerin 'yaş ve sağlık durumları, salgın koşulları ve dosya kapsamını' dikkate alarak savcılığın 'konutlarını terk etmeme' şeklindeki adli kontrol talebini reddetti. Alaettin Sevim, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Mustafa Özbey, Ramazan Cem Gürdeniz, Turgay Erdağ, Türker Ertürk, Ali Sadi Ünsal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Engin Baykal ve Nadir Hakan Eraydın hakkında yurt dışına ve il dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol şartı uygulandı.

13 emekli amiral hakkındaki kararını dosya üzerinden veren hakimlik, savcılığın "Devletin güvenliğine veya Anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçlamasıyla tutuklanmasını talep ettiği emekli Tuğamiral Ergun Mengi'nin ifadesini aldıktan sonra, yurt dışına ve il dışına çıkış yasağı adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Mengi’nin bildiriye ilişkin Whatsapp grubundan yazıştığı başka bir emekli amiral üzerinde durulduğu ve savcılığın soruşturmayı genişletebileceği öğrenildi.

Kaynak: Anka Haber