Geçtiğimiz mecliste gündeme gelen ama AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedilen Cemevlerinin ibadethane statüsüne alınması talebi, meclisteki Alevi vatandaşların derin üzüntüsü içinde Cumhur İttifakı üyelerince bir kez daha reddedildi

İzmit Belediyesi Temmuzayı meclisinde görüşülen Cemevlerinin ibadethane sayılması ile ilgili gündemmaddesi, AKP ve MHP grupları tarafından geçtiğimiz ay olduğu gibi bu ay dareddedildi. Türkiye’de 200’den fazla belediye tarafından kabul edilen karar,İzmit Belediye Meclisinde AKP ve MHP’li meclis üyelerinin tavrıyla yinereddedildi. Karar için meclis salonunu dolduran Alevi vatandaşlar, kararsonrası büyük hayal kırıklığı yaşadı. Konuyla ilgili mecliste konuşan, ÇetinSarıca, “Türkiye Cumhuriyeti’nin her inanç gurubunun konuştuğumuz mikrofondan,içtiğimiz suya kadar her şeyde hakkı var. Bir ibadethanenin yapılmasınabelediye başkanının yaptığı katkı lütuf değildir. Sizin bu tavrınız hak değil”dedi.

 

CEMEVLERİ İBADETHANE DEĞİLMİ?

“İbadethanelerle ilgilibelediyenin yaptığı çalışmalar bir lütuf değil haktır. Burada eşit yurttaşlıkilkesinin temelini konuşmaya çalışıyoruz” diyen Sarıca, “Türkiye Cumhuriyetisınırları içerisinde farklı siyaseti partilerden birçok belediyemiz meclistenbu kararı geçirmişler. Biz de bu kararı geçirdiğimizde memleket mi yıkılacak?Hayır. Bu karar meclisten geçse ne kaybederiz? İmar planında ibadethane alanıolarak geçen bir yeri Cemevi yapamıyoruz. Cemevlerimiz elektrik faturasınıticariden ödüyor. Camilerimiz ibadethane olarak ödüyor. Peki bu hak mı?

 

BU ÜLKE İÇİN HİZMETEDİYORLAR

“Benle beraber aynıvergiyi ödüyor, askerlik yapıyor. Ailelerinden şehitler var. Bu ülke içinhizmet veren kardeşlerimiz var. Birlikte hayatımızı paylaştığımız canlarlailgili bu karar diğer belediyelerinden de geçmiş ve çok güzel olmuş. Bugüzelliği İzmit Belediyesinde neden yaşamayalım? Değerli meclis üyelerimizdenbu kararın geçmesi yönünde oy kullanmalarını arzu ediyorum” dedi”