AKP'nin '128 milyar dolar nerede?' tartışmasına verdiği çelişkili yanıtlara bir yenisi eklendi. AKP'li Mustafa Elitaş, 128 milyar dolarlık Merkez Bankası rezervlerinin "pandemi krizi çerçevesinde bu ülkenin insanlarının menfaatine harcandığını" iddia etti.

'128 milyar dolar nerede?' sorusuna AKP cephesinden bir çelişkili yanıt daha geldi. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "2019 yılının başından 2021 yılının ilk yarısına kadar süreyle dünyanın yaşadığı pandemi krizi çerçevesinde bu ülkenin insanlarının menfaatine harcanmıştır" açıklamasını yaptı.

2020 Yılı Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Raporu hakkında Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon’un hazırladığı raporun TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında 128 milyar sorusu yeniden gündeme geldi.

AKP'li Mustafa Elitaş, Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarlık rezervine ilişkin, "128 milyar dolar, 2019 yılının başından 2021 yılının ilk yarısına kadar süreyle dünyanın yaşadığı pandemi krizi çerçevesinde, ülkemizde evlerine kapanan, işyerleri kapanan, faaliyetlerine devam etmeyen, işsiz kalan işçilere destek olmak üzere bu ülkenin insanlarının menfaatine harcanmıştır" ifadelerini kullandı.


CHP'DEN TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "AKP GBV Mustafa Elitaş, Merkez Bankası'ndaki 128 milyar doların pandemi nedeniyle vatandaş için harcandığını söylemiş. MB rezervini bütçeye nasıl aktarıp harcadınız?" dedi.

Özkoç, "Devletin vatandaşa verdiği destek resmi rakamla 5,5 milyar dolar. 128 milyar dolar nerede?" diye sordu.