İBB’ye ait “500İG gezici kütüphane eğlenerek öğreniyoruz” adlı etkinlik otobüsü, Zeytinburnu Belediyesi ekiplerince engellendi. Çocukları etkinlik alanından kovan AKP’li belediyenin konuya ilişkin açıklamasında, ‘izinsiz etkinlik’ savunması yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) ait “500İG gezici kütüphane eğlenerek öğreniyoruz” adlı etkinlik otobüsü, AKP'li Zeytinburnu Belediyesi personelleri tarafından engellendi.

İBB otobüsünün etkinlikleri çerçevesinde bir araya gelen çocukları alandan çıkaran personeller, etkinliğe ait malzemeleri yerinden kaldırdı.

Zeytinburnu Belediyesi konuya ilişkin açıklamasında ‘izinsiz etkinlik’ savunması yaptı. Açıklamada çocukların üzülmesinin sebebinin İBB’nin ‘iş bilmezliği’ olduğu ileri sürülerek şu ifadeler kullanıldı:

“Belediyemize ait alanlardaki etkinlikler için izin alınması gerekmektedir.

Bütün kurumlar için geçerli olan bu durum çok iyi bilindiği hâlde, daha önce araç girmemiş bir yeşil alana otobüs çekilmesinde iyi niyet göremiyoruz.

Çocuklarımızın üzülmesinin sebebi bu iş bilmezliktir.”


KAFTANCIOĞLU’NDAN TEPKİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sosyal medyada yaptığı paylaşımda AKP’li Belediyenin uygulamasına tepki gösterdi.

Kaftancıoğlu, “Sebep? Siyasi hırs uğruna bari çocuklara kıymayın diyeceğim ama nafile.. Vatandaşı görmeyen, şuradaki çocukların mutluluğunu hissedemeyen bir anlayışın tezahürü bu davranış Bu anlayıştan hep birlikte kurtulacağız hem de çok yakında” ifadelerini kullandı.

AKP’li belediyenin müdahalesini tepki gösteren bir diğer isim de CHP Zeytinburnu İlçe Başkan Yardımcısı Süleyman Dağ oldu. Dağ şu tweeti attı: “AKP’li Belediyelerin yaptığı ayrımcı ve ötekileştirici uygulamalarına bu kez çocuklar maruz kaldı. İlçemize gelen İBB’ye ait “500İG gezici kütüphane eğlenerek öğreniyoruz” adlı etkinlik otobüsü belediye ekiplerince kaldırıldı. Zeytinburnu Belediyesi’nin yaptığı bu ayıbı kınıyoruz.”