Asgari ücret ve emekli aylıklarıyla ilgili açıklamalarda bulunan AKP'li Vedat Demiröz, "Bu yıl şunu söyleyebilirim, asgari ücret geçinebilecek bir noktada yayınlanacak, ona getirilecek. En azından insani bir şekilde yaşama seviyesine getireceğiz" dedi. İfadeleriyle asgari ücretin 'insani' seviyede olmadığını kabul eden Demiröz, geçtiğimiz hafta katıldığı bir toplantıda ekonominin kötü olmadığını savunmuştu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, asgari ücret ve emekli aylıklarına ilişkin, "En azından insani bir şekilde yaşama seviyesine getireceğiz. Emeklilerle ilgili çalışma var, onların da emeklilik ücretleri yine yaşanabilecek noktaya gelecek" dedi.

AA’nın aktardığına göre, AKP Teşkilat Akademisi Gaziantep Eğitim Programı, 30 Ekim'de Demiröz'ün "AK Parti Demokrasi Yolculuğu ve Lider" konulu söyleşisiyle başladı. Demiröz, Şehitkamil Kongre Merkezi'ndeki program arasında gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine daha çok asgari ücretlinin, emeklilerin ve küçük esnafın durumunun ne olacağının sorulduğunu kaydetti.

İfadeleriyle asgari ücretin "insani" olmadığını" kabul etmiş olan Demiröz, "İnanın, bu aralar haftada birkaç kez toplantı yapıyoruz. Bütçe görüşmeleri de devam ediyor" dedi, şöyle devam etti:

"Bu yıl şunu söyleyebilirim, asgari ücret geçinebilecek bir noktada yayınlanacak, ona getirilecek. Artık işverenlerimizin bugüne kadar 'Maliyetler yükseliyor' demesine rağmen bu gemide hepimiz varız, onlar da kazanacak ama çalışanlar da kazanacak. En azından insani bir şekilde yaşama seviyesine getireceğiz. Emeklilerle ilgili çalışma var, onların da emeklilik ücretleri yine yaşanabilecek noktaya gelecek. Bunların hepsi, çalışmalar bittikten sonra Cumhurbaşkanı'na sunulacak, onun da onayıyla bu, hayata geçirilecek. Ayrıca gelir vergisinde bazı esnafımızı muaf tuttuk. 785 bin esnafımız yararlanıyor, 240 bin lira gelirin altındakilerden vergi de almayacağız.


'İHRACATIMIZ ÇOK İYİ DURUMDA'

İhracat rakamlarına ilişkin de konuşan Demiröz, Türkiye'nin ‘iyi yolda’ olduğunu savundu. Demiröz, şunları kaydetti:

"İhracatımız çok iyi durumda. İhracat alacaklarımızın Türkiye'ye gelmesiyle hem cari açığın kapanacağını hem de bundan sonra döviz bolluğu nedeniyle kurların daha da esneyeceğini ifade ettiler, ben de aynı şekilde ifade ediyorum."

Demiröz, sözlerini şöyle tamamladı: "İyi yoldayız, eksiklerimizi teşhis etmemiz, bu hastalıkta da öyle teşhis koyduktan sonra tedavi daha kolay. Biz onun teşhisini koymuşuz, yılbaşına doğru bütün kararlar alınacak. AK Parti, bu ülkeye 20 yıl nasıl hizmet etmişse yine çözüm AK Parti'de çünkü diğer partilerin hiçbir projesi yok ellerinde. Bugüne kadar sadece laf. Lafla da peynir gemisi yürümüyor. Yine bu problemleri çözecek olan AK Parti'dir. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde inşallah 2023 hedeflerimize ulaşacağız."


EKONOMİYE İLİŞİKİN AÇIKLAMALARI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası döviz kurları rekor kırarken AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz'den ilginç bir açıklama gelmişti. Demiröz, yüksek enflasyonun sonucunda ortaya çıkan hayat pahalılığı cep yakarken ekonominin kötü olmadığını savunmuştu.

Katıldığı toplantıda "Ekonomimiz çok mu kötü beyler?" diye soran Demiröz, "Allah aşkına, her evde 2-3 telefon var" ifadeleriyle tepki çekmişti.