CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, şekere ve yağa her hafta zam geldiğini belirterek, “Şeker fabrikaları piyasaya şeker vermiyor, fiyatlar her gün artıyor, şeker karaborsada satılıyor. Şeker fabrikalarını satanlar yaptıklarıyla gurur duysunlar” dedi.

Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, şeker fabrikalarından piyasaya şeker satışının durdurulduğu veya azaltıldığı yönünde çok sayıda şikayet telefonu aldığını açıkladı. Şekere ve yağa her hafta zam geldiğini belirten Ağbaba, açıklamasında şunları kaydetti:

“Kısa süre önce 210 lira olan 1 torba şeker, 290-300 liraya satılıyor; onu da sadece imalatçılara veriyorlar. Büyük marketlere 1 haftalığına verilen şeker ise 1-2 günde tükeniyor. 5-10 kg şeker isteyen vatandaşların talepleri bile karşılanmamaya başladı. Vatandaş ile toptancılar, esnaf karşı karşıya getiriliyor. Şeker fabrikaları piyasaya şeker vermiyor, fiyatlar her gün artıyor, şeker karaborsada satılıyor. Şeker fabrikalarını satanlar yaptıklarıyla gurur duysunlar.


"MÜDAHALE EDİLMEZSE ŞEKER KARABORSAYA DÜŞEBİLİR"

Türkşeker’e ait şeker fabrikaları satılırken fabrikaları teker teker gezerek ‘Şeker vatandır, vatan satılmaz’ demiştik. Özelleştirmenin yaratacağı sonuçları halkımıza anlatmıştık. Aradan kısa süre geçtikten sonra özelleştirmenin can yakıcı sonuçlarını yaşamaya başladık. Fabrikayı özelleştirenler yaptıklarıyla gurur duyabilirler. Şeker piyasasının yüzde 64’ünü özel sektör, yüzde 36’sını Türkşeker’de kalan fabrikalar elinde bulunduruyor. Dolayısıyla piyasanın büyük bölümünü elinde tutan özelleştirilen fabrikalar stok yapıyor, istedikleri şekilde şeker fiyatlarıyla oynuyor. Bu şekilde devam ederse ve müdahale edilmezse şeker fiyatları çok daha fazla yükselecek. Şekerin fiyatının yükselmesi, çok sayıda gıda ürününün de zamlanmasına sebep olacak; hatta binlerce ton pancar üretilen ülkede şeker karaborsaya düşecek."