Cumhuriyet’in ilanının 98. Yıl dönümü için Anıtkabir’de resmî tören düzenlendi.

Tören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanının, Aslanlı Yol’un başında yerini alması ile başladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, yüksek yargı organlarının başkanları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları Aslanlı Yol’dan yürüyerek, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mozoleye çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Erdoğan ve devlet erkanı, daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, Cumhuriyetimizin 98'inci yıl dönümüne kavuşmanın gururunu yaşadığımız bu müstesna günde zatıalinizi, silah arkadaşlarınızı ve kahraman şehitlerimizi bir kez daha şükranla yad ediyoruz. Şehitlerimizin canları pahasına bizlere emanet ettiği cumhuriyetimizi her alanda güçlendirmek, itibarını artırmak ve dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri yapmak için gece gündüz çalışıyoruz. Tüm insanlığın koronavirüs salgını sebebiyle ciddi krizlerle boğuştuğu bir dönemde, Türkiye ihracat, istihdam, üretim ve yatırım alanlarında elde ettiği başarılarla kalkınma yolculuğunu sürdürmektedir. Şanlı tarihi zaferlerle dolu kahraman bir milletin mensupları olarak, Cumhuriyetimizi 2023 hedefleriyle buluşturmakta kararlıyız. Ruhun şad olsun."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Misak-ı Milli Kulesi'nin önünde kısa bir süre sohbet etti. 

Erdoğan, Anıtkabir'den ayrılırken; resmi tören için Anıtkabir'e alınan ve kendisini alkışlayan vatandaşları selamladı. 

Anıtkabir, resmi törenin tamamlanmasının ardından, vatandaşların ziyaretine açıldı.


Kaynak: Anka Haber