Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde inşa edilip, çürümeye terk edilerek; kamunun yaklaşık 7 milyar lira zarara uğratıldığı tartışmalarına konu olan Ankapark, CHP tarafından Meclis gündemine taşındı. CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil tarafından, 26 milletvekilinin imzası ile TBMM Başkanlığı’na Araştırma Önergesi verilerek, Ankapark’taki zararın daha da büyümesinin önüne geçilmesi için Meclis Komisyonu kurulması istendi.

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil tarafından, 26 milletvekilinin imzası ile TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verilerek, Ankapark’taki zararın daha da büyümesinin önüne geçilmesi için Meclis Komisyonu kurulması istendi.

Meclis’e sunulan araştırma önergesinde, açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 20 Mart 2019'da yapılan Ankapark’ın sadece 8 ay çalıştıktan sonra kapatıldığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi bütçesinden park için 801 milyon dolar, bugünkü kurla 6 milyar 683 milyon TL harcandığı belirtildi.


“ZARARIN BÜYÜMESİNİ ÖNLEMEK MECLİS’İN GÖREV ALANINA GİRİYOR”

Ankapark'ın çürümeye terk edilerek kamunun büyük zarara uğratıldığını kaydeden Nihat Yeşil, “Bu zararın oluşmasına sebebiyet verenler, kast ve ihmali bulunanlar günü geldiğinde yargı önünde hesabını verecektir” vurgusu ile şu değerlendirmeleri yaptı:

“Zararın daha da büyümesini önlemek ve gerekli önlemlerin Parlamento tarafından alınabilmesini sağlamak da bir yönüyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin görev alanına girmektedir.


“PARKIN BELEDİYEYE DEVRİNİ ENGELLEYENLER YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER”

Bu bir suçtur. Milli servet çürürken sadece izliyorlar. Üstelik belediyemiz sözleşmeyi haklı nedenle feshedip parkı yeniden devralmak istediğinde de türlü oyunlarla engelliyorlar. Buradan çok açıkça uyarıyorum; bu işin ucu nereye giderse gitsin, devlet malının ve milli servetin çürümesine sebebiyet veren, parkın belediyeye devrini engelleyerek çürümesini izleyen bütün sorumlular yargı önünde günü geldiğinde hesap verecektir."


GÖKÇEK’İN YARATTIĞI REZİLLİĞİ İZLEMEKLE YETİNDİLER

Ekonomik kriz her geçen gün şiddetini arttırırken, işsizlik akıl almaz düzeylerde yükselirken, toplumsal sorunların göz ardı edilip ucube projelerin kamu kaynaklarını hızla erittiğini öne süren Yeşil; "Pandemi sürecinde kamu kaynaklarından tüm topluma 8 Milyar TL harcayan devlet, yaklaşık 7 Milyar TL'yi Ankapark'a tek kalemde rant için havaya saçan belediye başkanının yarattığı rezilliği izlemekle yetindi" değerlendirmesini yaptı.


BİLİRKİŞİ TESPİTLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Meclis’e sunulan araştırma önergesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 20 Mart 2019'da açılışı gerçekleştirilen Ankapark’ın sadece 8 ay çalıştıktan sonra kapatıldığına dikkat çeken Nihat Yeşil, bilirkişiler tarafından yapılan hasar tespit raporlarının da doğruyu yansıtmadığını öne sürdü.


ELEKTRİKLER KESİKKEN HASAR TESPİTİ YAPTILAR İDDİASI

Yeşil; "Bilirkişi heyeti oraya gidip elektrik olmadan parkı incelemiş. Elektrik olmadan makinaları çalıştıramayınca hangisi bozuk, hangisi çalışıyor nasıl tespit edeceksiniz? Toplam hasarın 112 Milyon TL'den çok daha yüksek olma ihtimali var. Üstelik makinaların yıpranma payını tahmini düşündüğümüzde, yaklaşık 7 Milyar TL harcanan parkın yüzde 10 oranında yıprandığını kabul etsek, 700 Milyon TL'lik yıpranma var. Ankapark resmen makina mezarlığına dönüşmeden önce acil olarak önlem alınması gerekiyor” değerlendirmesi ile bilirkişi raporlarına tepki gösterdi.


“HUKUK GARABETİNİN HESABINI KİM VERECEK?”

Mahkemenin adil ve tarafsız bir şekilde karar vererek milli servet niteliğindeki Ankapark'ın çürümesinin önlenmesi ve büyüyen kamu zararının önüne geçmesi gerektiğine işaret eden Nihat Yeşil, mahkeme tarafından alınan parkın Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin durdurulması kararını eleştirdi.

Yeşil, “Bu hukuk garabetinin hesabını kim verecek? Bilirkişi heyetinin hesapladığı rakamdan gitsek bile günlük 170 Bin TL'lik zarar oluşmuş demektir. Bu rezilliğin bir an önce durdurulması için parkın işletmesinin sözleşmeyi ihlal eden ve o milli servet çürürken kılını dahi kıpırdatmayan işletmecilerden alınıp belediyeye devrinin sağlanması gerekiyor” dedi.


UCUBE PARK KURULURKEN, ATATÜRK’ÜN MİRASINI TALAN ETTİLER

Ankapark’ın kurulmaması için yetkilileri zamanında defalarca uyardıklarını belirten Nihat Yeşil, gelinen noktada yetkililerin suç işlediğini iddia ederek şu açıklamayı yaptı:

“Bu Ankapark denen ucube park kurulurken Atatürk'ün şartlı mirası olan Atatürk Orman Çiftliği arazilerini talan ettiler. Biz o zaman da yapmayın dedik, dinlemediler. O verimli tarım arazilerini hiç ettiler. Ankara'nın tescilli trolü olan Belediye Başkanı o dönemde çıktı ve bu projeyi kimseye sormadan sanki kendi cebinden harcıyormuş gibi başlattı. Birçok makina ve teçhizat yurtdışından ithal edildi. Bugün ise işletmeci şirket parkı ne işletiyor ne de içerideki makinaların ve parkın genel bakımlarını yapıyor. Bu bir suçtur.”

Kaynak: Anka Haber