CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Sevda Erdan Kılıç, TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyeliğine seçildi.

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir’in, AB Uyum Komisyonu’nda görev aldığı için TBMM Katip üyeliği görevinden istifa etmesi nedeniyle yerine getirilecek yeni isim için basına kapalı olarak gerçekleşen CHP Meclis Grubu’nda seçim yapıldı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay başkanlığında gerçekleşen toplantıda yapılan oylama sonucunda Kılıç; CHP TBMM Grup İç Yönetmeliği uyarınca, katip üyeliği görevine seçilebilmek için gerekli olan grup üye tamsayısının salt çoğunluğundan fazla oy alarak TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi oldu.


SEVDA ERDAN KILIÇ KİMDİR?

1980 yılında Eskişehir'de dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini Eskişehir'de tamamladıktan sonra 1998 yılında Dokuz Eylül Hukuk Fakültesini kazanıp İzmir'e yerleşti. 2002 yılında mezun olup stajını tamamladıktan sonra 2003 yılında serbest avukat olarak meslek hayatına başladı.

Üniversite öğrencisiyken 1999 seçimleriyle birlikte aktif olarak Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yapmaya başlayan Kılıç, İlçe gençlik kolu yöneticiliği, İl Gençlik Kolu Başkanlığı (İzmir ilk kadın gençlik kolu başkanı), İl Disiplin kurulu Üyeliği (İzmir'de en genç üye), Seçim ve Hukuktan Sorumlu ve Gençlik Kollarından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, 2 Dönem İzmir İl Sekreterliği (İzmir'in ilk kadın sekreteri) görevlerinde bulundu.

2004 yılından bu yana CHP İl ve İlçe Hukuk komisyonlarında yer alan ve İl Hukuk Komisyonu Başkanlığı görevinde bulunan Kılıç, 35 ve 36. Olağan Kurultaylarında Parti Meclisi Üyesi seçildi, partide kurulan Milletvekilleri Davaları İzleme Komisyonunda görev aldı. Birçok kez seçim koordinasyon kurulları ve seçim komitelerinde yer alıp, İzmir Valiliği İnsan Hakları Kurulunda partisini temsil etti.

Adayların önseçimle belirlendiği 2015 seçimlerinde İzmir 1. Bölge Milletvekili adayı oldu. 24 Haziran 2018 seçimlerinde ise İzmir 2. Bölgeden Milletvekili seçildi.

Birçok Sivil Toplum Örgütüne üye olup çalışmalarına katılan ve orta düzeyde İngilizce bilen Sevda Erdan Kılıç, evli olup Deniz adında bir erkek çocuk annesidir.

Kaynak Anka Haber