CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, İzmir'in 8 ilçesinde 30 milletvekilinden oluşan heyetle yaptıkları 190 köy ziyareti sonrası, "Erken seçim, derhal seçim. Halkın, sarayın tek adam rejimiyle kaybedecek bir günü daha yok" değerlendirmesini yaptı. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise "Ziyaretlerimizde hepimizin dikkatimizi çeken ilk husus, AKP iktidarına kimsenin tahammülünün kalmadığıdır" dedi.

Selin Sayek Böke başkanlığında CHP'li 30 milletvekilinden oluşan heyet, İzmir'in Kınık, Bergama, Aliağa, Menemen, Kiraz, Bayındır, Beydağ ve Tire ilçelerinde 190 köyü ziyaret ederek çiftçi ve yurttaşların dertlerini dinledi.

"İKTİDAR SORUNLARI GÖRMEZDEN GELİYOR"

Ziyaretler sonrası bir açıklama yapan Selin Sayek Böke, halktan aldıkları geri dönüşlere göre Türkiye'nin acilen erken seçime gitmesi gerektiğini vurguladı. Böke şöyle konuştu:

"Ülkemizi ve halkımızı bu çok yönlü krizin pençesinden kurtarmak için kuruluşun ve kurtuluşun partisi olarak tarihsel bir sorumluluk üstlenmiş durumdayız. Bu yaklaşımla İzmir’de 30 milletvekilimiz ve il-ilçe örgütlerimizle birlikte 2 gün boyunca sahada yoğun bir çalışma yaptık. 190’a yakın köyümüzde çiftçiyle, emekçiyle, üreticiyle, halkla bir araya geldik. Tarımda, üretimde nelere ihtiyaç var, bunları konuştuk. Halkımızın sorunlarını dinledik, onlarla birlikte çözümler ürettik. İktidarımızda yapacaklarımızı anlattık ve onların taleplerini dinledik. Çiftçinin, gencinden yaşlısına vatandaşın veryansın ettiği, acil çare talep ettiği vahim tablo, sorunun esasını ortaya koyuyor. Tek adam düzeninde iktidar, halkın, ülkenin yaşadığı sorunları görmezden geliyor. Bütün sorunların kaynağı, iktidarın siyasi ve ekonomik tercihleriyle şekillenmiş olan düzen. Sorunları bizzat yaratanlar, bu sorunları çözemez. Ama tercihi halktan yana olan bir siyasi iktidarla yani, rant değil üretim, yandaşlık değil halk, baskı değil demokrasi diyen bir yeni iktidarla, bizim iktidarımızla bu sorunlar çözülecek. Bu nedenle diyoruz ki: Erken seçim, derhal seçim. Halkın, sarayın tek adam rejimiyle kaybedecek bir günü daha yok. Gelecek ilk demokratik seçimlerde halkımızla birlikte bu düzene son vereceğiz. Türkiye’yi içinde bulunduğu bu çok yönlü krizden çıkarmak için kararlılıkla, yorulmadan, milyonlarla dayanışarak omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz."


"AKP'DEN KURTULMADAN DERTLER ÇÖZÜLMEZ"

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de halkın AKP iktidarından bıktığını öne sürdü. Vatandaşın dertli olduğunu vurgulayan Yücel, şunları söyledi:

"Bu çalışmada gördük ki artık saray iktidarına hiç tahammülleri kalmamış ve yıllarca AKP’ye oy vermiş vatandaşlarımızın bile tek umudu CHP olmuş. Köylümüzden gençlerimize, ev kadınlarımızdan tarlada, bahçede çalışan kadınlarımıza, işçilerimizden esnafımıza kadar herkes, Türkiye’deki en büyük sorunun ve tüm sıkıntıların kaynağının AKP iktidarı ve sarayın hukuk, adalet ve eşitlik tanımayan uygulamaları olduğunun farkında. Vekillerimizle yaptığımız değerlendirmelerde dikkatimizi çeken ilk husus, AKP iktidarına kimsenin tahammülü kalmadığıdır. Artık bizi görenler, kendi dertlerini anlatmadan önce bu dertlerin saray kafasından ve AKP iktidarından kurtulmadan çözülemeyeceğini anlatmaya başlıyor. Bu kurtuluş için de eskiden AKP’ye oy vermiş vatandaşlarımız bile umudunu CHP’ye bağlamış durumda. 30 milletvekilimizin saha çalışmasında açıkça ortaya çıktı ki gıdaya gelen fahiş zamlardan, üreticiden çok düşük fiyata alındığı halde marketlerde uçan ürün fiyatlarından, ekilemeyen tarlalardan, fahiş gübre zamlarından, süt ineğini kestiren yokluktan, tarlasına traktörüne gelen hacizden, artan mazot fiyatlarından sadece AKP iktidarını suçluyor. Artık bu krizlere iktidarın uydurduğu 'Dış güçler yapıyor, muhalefet suçlu, ekonomimiz uçacak' bahanelerine de kanmıyor."


30 MİLLETVEKİLİNE TEŞEKKÜR

Saha çalışmasında en büyük muhalefet grubunun halkın kendisi haline geldiğini gördüklerini söyleyen Yücel, sözlerini şöyle tamamladı:

"Vatandaşımız 'Biz üç-beş maaş almıyoruz, saraylarda oturmuyoruz, affedilip silinen vergilerimiz yok, kurutup saklayacak mango da yemiyor, kilosu 4 bin liralık beyaz çay da içmiyoruz. Bunları yiyip içenler iktidardakiler' diyor. Halkımız kararını çoktan vermiş ve 'Bu iktidardan kurtulmadan sorunlar çözülmez, ülke kurtulmaz' diyor. Bizler çok iyi biliyoruz ve 30 vekilimizle yaptığımız çalışmalarda bir kez daha ortaya çıktı ki Türkiye’nin bugün yaşadığı tüm sorunların çözümü var. Türkiye, bugün yaşanan tüm sorunların üstesinden gelecek zenginliğe ve insan kaynağına fazlasıyla sahip. Ancak bu bir tercih meselesi ve saray iktidarı halkın sorunlarını çözmeyi, ülkenin zenginliklerini halkla paylaşmayı tercih etmiyor. Halk bunun farkında ve onun içindir ki erken seçim istiyor. Çünkü biliyorlar ki bu zihniyetten kurtulmadan ülkenin refaha ve huzura kavuşması mümkün değil. 30 milletvekilimiz de 2 gün boyunca yorulmadan gece yarılarına kadar çalıştı. Bu çalışmalardan AKP’li vekillerin ve yöneticilerin rahatsızlık duyduğunu gördük. Onlara tavsiyemiz; CHP’nin halkla birlikte yürüttüğü çalışmalardan değil halkı içine soktuğunuz yokluktan, köylünün ve esnafın halinden, her gün gelen zamlardan, iktidarınızdakiler zenginleşirken ülkenin yoksullaşmasından rahatsızlık duyun. Belki o zaman halkın isyanını ve erken seçim isteğini anlarsınız.”

Kaynak: Anka Haber