CHP Bağlar İlçe Başkanı Recep Yavuz, Bağlar Belediyesi'ne ait bir aracın içinde 850 bin TL bulunduğunu, paranın gayrı resmi yollardan belediye çalışanlarına teslim edildiğini, bu paranın Bağlar Belediye Başkanı AKP’li Hüseyin Beyoğlu ve belediye yetkilileri tarafından paylaşıldığını iddia etti. Bağlar Belediyesi’nden ise “Araçlar bize ait değil, yapılan suçlamalar tamamıyla iftira" açıklaması yapıldı.

Diyarbakır'ın Bağlar Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiasını, CHP Bağlar İlçe Başkanı Recep Yavuz gündeme getirdi. Belediye’ye ait olduğunu belirttiği bir aracın içinde 850 bin TL olan iki torbanın fotoğraflarını paylaşan ve bu paranın belediye yetkilileri tarafından bölüşüldüğünü iddia eden Yavuz, söz konusu kişileri kamuoyuna açıklama yapmaya davet etti.

Yavuz'un konuyla ilgili olarak ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklama şöyle:

"850 BİN TL TUTARINDAKİ PARA TESLİM EDİLİYOR"

"13 Ocak 2020 tarihinde, eski Bağlar Belediye Başkanı'nın (Ahmet Yağmur) yakını olduğu iddia edilen Mustafa Yağmur’un kullandığı Bağlar Belediyesi Gıda Denetim Departmanı'na ait 21 DK 529 plakalı araçla Bağlar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nde ve Bağlar Belediyesi Makine İkmal Dairesi Müdürlüğü'nde görevli olduğu iddia edilen Remzi Ükelge ile beraber Diyarbakır Havalimanı yolu üzerinde bulunan protokol caddesindeki kadayıfçıların yer aldığı köşeye gidip aracı park ettikleri iddia ediliyor. Saat 13:00 civarı Abdülvahit Tapan adlı kişi, Remzi Ükelge’ye 850 bin TL tutarında para teslim ediyor. Remzi Ükelge ve Mustafa Yağmur, parayı aldıktan sonra Bağlar Belediyesi'ne ait 21 DK 529 plakalı gıda denetim aracıyla Bağlar Belediyesi makine ikmal şantiyesine gidiyorlar.


"25. DÖNEM DİYARBAKIR AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI OLAN DÜRDANE BEYOĞLU'NUN OFİSİNDE..."

Daha sonra farklı bir araç ile bu parayı, Remzi Ükelge ve Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı olduğu iddia edilen Recep Ergün ile birlikte saat 16:30 civarında makine ikmal şantiyesinden çıkıp, yaklaşık olarak 16:50 civarında Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun eşi ve 25. Dönem Diyarbakır AK Parti milletvekili adayı olan Dürdane Beyoğlu’nun ofisinde Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’na teslim edildiği iddia ediliyor. Dürdane Beyoğlu’nun ofis olarak kullandığı bu yerin, Hüseyin Beyoğlu’nun Elbey soyadlı baldızının üzerine yapıldığı ve tamamen kendilerine ait olduğu da iddialar arasındadır.

Abdülvahit Tapan adlı şahsın, Kızıltepe’de bulunan Anka Otomotiv adında bir şirketin sahibi olduğu ve Bağlar Belediyesi Makine İkmal birimine araç hizmeti ve oto yedek parça hizmeti sunan kişi olduğu iddia edilmektedir. Halen Abdülvahit Tapan isimli şahsın, Bağlar Belediyesi'nin araç bakım ve onarım hizmetleri ve yedek parça alımını aynı kişiye bağlı olan şirketler üzerinden temin ettiği iddia edilmektedir.


"BÜYÜK KISMI HÜSEYİN BEYOĞLU'NA..."

Hüseyin Beyoğlu belediye başkanı olana kadar, yıllık gideri yaklaşık 700 bin TL olduğu iddia edilen söz konusu hizmet alımının, 11 taksit ve 11 adet çek vasıtası ile Abdülvahit Tapan'a 1 milyon TL'ye satıldığı iddia ediliyor. Araçta görülen ve 850 bin TL olduğu iddia edilen paranın büyük bir kısmının Hüseyin Beyoğlu’na, diğer geri kalanının Bağlar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nde ve Bağlar Belediyesi Makine İkmal Dairesi Müdürlüğü'nde görevli Remzi Ükelge’ye teslim edildiği iddia edilmektedir. Recep Ergün adlı belediye başkan yardımcısına her ay düzenli olarak Abdülvahit Tapan'ın şirketinden gayrı resmi yollardan aktarıldığı iddia edilmektedir. En son düzenlenen araç ve yedek parça hizmet alımının aylık olarak yapıldığı ve bu paranın büyük bir payının Hüseyin Beyoğlu’na, geri kalanın yüzde 40’nın da Bağlar Belediyespor'un yöneticisi olduğu iddia edilen Ferit Tutşi ve Remzi Ükelge'ye verildiği iddia edilmektedir.


"AHLAKLI BİR YÖNETİM ANLAYIŞI İÇİN HER TÜRLÜ SORUMLULUĞU ALACAĞIZ"

Bahse konu olan kişilerin bu iddialara, kamuoyunun vicdanının rahatlatılması amacıyla bir an önce açıklama yapması beklentisi içerisinde olacağız. CHP olarak, bu tip yolsuzluk iddialarının üzerine giderek temiz bir toplumun ve ahlaklı bir yönetim anlayışının inşası için her türlü sorumluluğu alacağımızı tüm yurttaşlarımıza beyan ederiz."


BELEDİYE BAŞKANI ÖZEL KALEMİ: "SÖZ KONUSU İDDİALAR İFTİRA"

ANKA Haber Ajansı, söz konusu iddialarla ilgili görüşünü almak için Bağlar Belediyesi’ni aradı, ancak Belediye Başkanı’nın meclis toplantısında olduğu belirtildi. Konuyla ilgili olarak Özel Kalem'den "Araçlar bize ait değil, haberin kaynağı tamamıyla iftira, yapılan suçlamalar tamamıyla iftira" açıklaması yapıldı. 

Kaynak: Anka Haber