CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek ve Gülizar Biçer Karaca’nın da aralarında olduğu CHP Heyeti; “Cumhurbaşkanı'na hakaret” suçlamasıyla 29 Eylül’de tutuklanan CHP Denizli Gençlik Kolları Başkanı Tugay Odabaşıoğlu’nu cezaevinde ziyaret etti. Erkek, “Bu adaletsiz düzeni ilk seçimde mutlaka değiştireceğiz. Devleti yönetenler eleştirileri göğüsleyemeyecekse, siyasi ağır eleştirileri kaldıramayacaksa o görevleri yapmayacak” dedi.

>CHP Denizli Gençlik Kolları Başkanı Tugay Odabaşıoğlu, 29 Eylül’de “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla tutuklanmıştı. CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek ve Gülizar Biçer Karaca, CHP milletvekilleri Burcu Köksal, Suat Özcan, Süleyman Girgin, Mehmet Göker, Süleyman Bülbül, Rafet Zeybek ile CHP Parti Meclisi üyesi Gizem Özcan, CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu; bugün Odabaşoğlu’nu tutuklu olduğu Denizli D Tipi Cezaevi’nde ziyaret etti. CHP heyetinin ziyaretine, Odabaşoğlu’nun eşi Nilay Aslan Odabaşıoğlu da katıldı.

CHP Heyeti, ziyaret sonrasında, cezaevi önünde açıklama yaptı. Heyet, açıklama sırasında; “Asla Yalnız Değilsin Tugay Başkan” pankartı açtı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, şunları söyledi:

“Bugün yine bir cezaevimizin önünden bir basın toplantısı yapmak zorunda kalıyoruz. Çünkü tutuklu bir genç arkadaşımız olan Tugay Odabaşıoğlu bu cezaevinde yatıyor. Hepimiz burada dayanışma için kendisini ziyaret ettik. Bu adaletsiz düzeni ilk seçimde mutlaka değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine hepimizin ihtiyacı var.

Dün Ankara Çubuk ilçesinde, Çubuk’ta Genel Başkanımıza linç davasının duruşması vardı. 50'nin üzerinde sanık yargılanıyor, linç girişimi davasında. Bir siyasi partinin genel başkanına linç girişimi davasında dahi bir tek tek kişi bile tutuklanmaya sevk edilmedi. Bırakın tutuklanmayı, sevk dahi edilmedi. Yaptığı siyasi bir eleştiri nedeniyle, bir arkadaşımız tutuklandı.

Parti genel başkanlığı yoluyla devleti yönetirseniz, adaletsizliklere sebebiyet verirsiniz. Bir Cumhurbaşkanı, partisinin de genel başkanı olunca, işler çok karışıyor. Başka bir genel başkana söylenen söz, soruşturma konusu dahi olmuyor. Aynı söz Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı'na söylendiği zaman ‘Cumhurbaşkanı'na hakaret’ suçu oluyor. Böyle bir adalet, böyle bir hukuk sistemi olamaz. Bunu kesinlikle reddediyoruz.

Herkesin düşüncelerini ve kanaatlerini sözle, yazıyla her şekilde ifade etme hakkı vardır. 'Gezi olaylarında ölen gençlerin katili Erdoğan'dır' demek de suç değildir. Dönemin Başbakanı'nın, birini öldürdüğü anlamı çıkartılamaz ondan. Hükümete bir eleştiridir bu. Yaşanan olaylardan hükümeti sorumlu tutmaktır. Devleti yönetenler eleştirileri göğüsleyemeyecekse, siyasi ağır eleştirileri kaldıramayacaksa o görevleri yapmayacak.


"HER TÜRLÜ BEDELİ ÖDEMEYE HAZIRIZ"

Bugüne kadar Cumhurbaşkanı'na Hakaretten açılan dava sayısı 40 bine yaklaştı. 40 bin. Aslında ülkemizin itibarı zedeleniyor. Biz bedel öderiz, bizim arkadaşlarımız tutuklanır. En sade üyemizden genel başkanımıza kadar, bu demokrasi mücadelesinde, hak hukuk adalet mücadelesinde, her türlü bedeli ödemeye hazırız. Bu davanın sonucunda da beraat çıkacak, çünkü Anayasa Mahkemesi kararları var. Tutuklu genç arkadaşımız Tugay Odabaşıoğlu, sonuçta bu davadan haklı çıkacak.


"ADALET ER GEÇ TECELLİ EDER"

Herkes dosya içeriğine, hukuka ve vicdani kanaatine göre hareket etsin. Hiç kimse talimatla, baskıyla hareket etmesin. Adalet er geç tecelli eder ve hukuksuzluk yapanlar bir gün, yargı önünde mutlaka hesap verir. En mükemmel adalet, vicdanlardaki adalettir. Tugay Odabaşıoğlu suçsuzdur. İnsanlar eleştirileri sebebiyle, düşünceleri sebebiyle yargılanamazlar, tutuklayamazlar."

Kaynak: Anka Haber