TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçesinin görüşmelerinde tansiyon yükseldi. Soylu, "Sedat Peker'den 10 bin dolar maaş alan siyasetçi var" açıklaması hatırlatılınca, "Ben 10 bin doları alan siyasetçiyi söylerim siz de başka şeyler söylemek zorunda kalırsınız” yanıtını verdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin görüşmeleri tartışma ile başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu salona çok sayıda koruma polisi ile gelince tepki çekti. Muhalefet milletvekilleri ile tartışan Bakan Soylu salonu terk etti.


BURASI HESAP VERİLEN YER

2022 yılı bütçesine ilişkin bilgilerin paylaşıldığı komisyonda ilk tartışma HDP'li Garo Paylan'ın usul hakkındaki konuşması sırasında çıktı. Paylan ‘'Bakan bey Hrant Dink cinayetinde parmağı olanları ve 10 bin dolar alan siyasetçiyi açıklasın'' dedi. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz ise ‘'Suiistimal etmeyin, usul hakkında söz istediniz'' dedi. Paylan da ‘'Burası hesap verilen yer'' cevabını verdi.

CHP’li vekiller komisyonda “10 bin dolar alan siyasetçi kim?” yazılı pankart açtı.


SOYLU KOMİSYONU TERK ETTİ

Daha sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu terörle mücadele kapsamındaki faaliyetleri anlatırken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a dönerek, “Ben konuşurken gülme” dedi.

Soylu’nun sözlerinin ardından tansiyon yükseldi. CHP’li, İYİ Partili ve HDP’li vekiller ayağa kalkarak Soylu'yu protesto etti. Bakan Soylu komisyonu terk ederken Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz ara vermek zorunda kaldı.


10 BİN DOLAR ALAN SİYASETÇİ POLEMİĞİ

Aranın ardından başlayan ikinci oturumda da tartışma yaşandı. Soylu, “Sedat Peker’den 10 bin dolar maaş alan siyasetçi var” açıklaması hatırlatılınca, “Ben 10 bin doları alan siyasetçiyi söylerim siz de başka şeyler söylemek zorunda kalırsınız. Kılıçdaroğlu, Bylock kullanan vekilleri açıklasın, ben de 10 bin dolar alan siyasetçiyi açıklarım” yanıtını verdi.


SİLAHLARIN GÖLGESİNDE GÖRÜŞME OLMAZ

Daha sonra CHP'li Abdüllatif Şener, ‘'Bu kadar koruma olmaz, burası koruma görevlileri ile doldu, silahların gölgesinde görüşme olmaz, burası ayrı bir erktir. Bu salona girme yetkisi olanların dışındaki herkesi dışarı çıkarın'' dedi.

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz da tüm bakanlıklara bilgi verip, salonda abartılı bir görüntü olmamasını istediklerini belirtti.


TÜRKİYE 40 YILDIR TERÖRLE SINANMAKTA

Bakan Soylu 116 milyar 559 milyonluk 2022 bütçesini sunarken, ‘'2008 global krizinden göç krizine kadar hiçbir küresel sorunda Batı'da şaşkınlıktan başka bir tavır göremedik. 40 yılda kurulan Avrupa Birliği bugün 10 yıllık göç sorunu yüzünden dağılmayı konuşuyor'' dedi.

Soylu Maide Aktaş adlı bir kızın görüntülerini de göstererek ‘'Maide Aktaş bir gerçektir. Daha da kötüsü, bu acı hikâyelerden binlerce var. Bu anne, Berlin'de evladının peşinde olan, terör örgütünden koparmaya çalışan bir annedir. Türkiye tam 40 yıldır terörle sınanmaktadır. ETA terör örgütünün 43 yıllık eylemlerinde 829 kişi hayatını kaybetti. PKK'nın sebep olduğu olaylarda ise 40 bin…'' dedi.