CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Korgan Belediyesi’nden 53 kişinin "çevre bilincini arttırmak çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek" için Almanya’ya kadar gitmesine gerek olmadığını söyledi. Adıgüzel, “Burada köylüler aylardır HES’le mücadele ediyorlar. Korgan Belediye Başkanı’nın bir kere bile gelip köylülerin yanında mücadeleye katıldığını görmedik. Başkanın çevre hassasiyetinden feyz alması için taa Almanya’ya kadar gitmesine gerek yok” dedi.

CHP’li Adıgüzel bugün yaptığı açıklamada AKP’li Korgan Belediyesi’nin de yurt dışına insan kaçırma olaylarına dahil olduğunu, yurtdışına giden 53 kişiden 49'nun Ordulu bile olmadığını söyledi. “Çevreye duyarlı bireyler” yetiştirmek amacıyla bu yurt dışı organizasyonun yapıldığını belirten Adıgüzel, “Korgan Belediye Başkanı’nın çevre bilincini arttırmak için Almanyalara kadar gitmesine gerek yok. Hemen Korgan sınırları içerisinde Çamlı ve Çiftlik beldeleri var. Burada köylüler aylardır HES’le mücadele ediyorlar” diye konuştu. Adıgüzel tepkisini şöyle dile getirdi:

“Tüm Türkiye’deki AKP’li belediyelerde patlayan yurtdışına organize insan kaçakçılığı ile ilgili Ordu Korgan Belediyesi’nin de dahil olduğunu öğrendik. Belediye Meclisi karar almış, neymiş. 53 kişi yurtdışına çevre bilincini arttırmak çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek için gönderiliyor. Bu 53 kişiden 49’u Ordulu bile değil. Korgan Belediye Başkanı’nın çevre bilincini arttırmak için Almanyalara kadar gitmesine gerek yok. Hemen Korgan sınırları içerisinde Çamlı ve Çiftlik beldeleri var. Burada köylüler aylardır HES’le mücadele ediyorlar. Çamur çorak içerisinde su haklarını savunuyorlar. Korgan Belediye Başkanı’nın bir kere bile gelip köylülerin yanında mücadeleye katıldığını görmedik. Tam tersine HES şirketine her türlü imkanı tanıdığını, belediye binasını konaklamak için bunlara açtığını hatta ‘Belediye başkanlığıma mal olsa bile bu HES’i buraya yaptıracağım’ dediğini biliyoruz. Korgan Belediye Başkanı’nın çevre hassasiyetinden feyz alması için ta Almanya’ya kadar gitmesine gerek yok.”


NE OLMUŞTU?

Ordu Korgan Belediyesi de 25 Temmuz-15 Ağustos 2020 tarihleri arasında Almanya'nın Hannover şehrine Korgan Muhtarlar Derneği aracılığıyla 53 kişide oluşan heyet göndermişti.


Kaynak: Anka Haber