CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, AKP iktidarının, seçim vaatleri arasında yer almasına rağmen öğretmen, polis, sağlık ve din görevlilerine 3600 ek gösterge vermemesine ilişkin, "AKP'nin yalnızca lafta taahhüt ettiği ek gösterge ile ilgili hiçbir düzenleme yapılmadı. Yıllardır hakkını bekleyen memurlarımız için soruyoruz: 5’li çete milyonlarca memurumuzdan daha mı büyüktür" dedi.

Ali Hikmet Akıllı, Ankara Ulus'ta kamu çalışanları, emekliler ve partililer ile birlikte bugün yaptığı basın açıklamasında, "Bu yılın sadece ilk 8 ayında ballı müteahhitlere 20 milyar TL’ye yakın garanti ödemesi yapan iktidar, 3600 ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuza mı kaynak bulamıyor" dedi. Akıllı, şunları söyledi:


MEMUR EZİLDİKÇE EZİLDİ

“24 Haziran seçimleri öncesi AKP Genel Başkanı, 'Polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Polislerimizin, öğretmenlerimizin, hemşirelerimizin, din görevlilerimizin ve diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız" demişti.  Peki, ne oldu? AKP’nin seçim beyannamesinde bile yer almayan, yalnızca lafla taahhüt ettiği 3600 ek gösterge ile ilgili genel seçimlerin üzerinden tam 39 ay geçmesine rağmen hiçbir düzenleme yapılmadı. Milyonlarca memur, artan enflasyonun, dövizin, borçların, ekonomik krizin, mutfak yangınlarının altında 39 ayda ezildikçe ezildi.


5'Lİ ÇETEYE 131 KEZ VERGİ İNDİRİMİ YAPTILAR

3600 ek gösterge, çalıştıkça yoksullaşan, emekli olduğunda da açlık sınırı altında yaşamını sürdürmeye çalışan milyonlarca memurumuz için hayati önem taşıyor. Memurlar geçinemiyor. İktidara defalarca bu sorunun çözümü için yaptığımız çağrılar, iktidar tarafından hep kulak ardı edildi. AKP Genel Başkanı her defasında 'dünya 5’ten büyüktür' derken 5’li çeteye bugüne kadar 131 kez vergi indirimi yaptı. Yıllardır 3600 ek gösterge hakkını bekleyen memurlarımız için soruyoruz: 5’li çete milyonlarca memurumuzdan daha mı büyüktür?


İKTİDAR MEMURLARA MI KAYNAK BULAMIYOR

İktidar, lüks uçaklara, milyonlarca liralık makam araçlarına, yazlık ve kışlık saraylara, her türlü israfa ve şatafata harcayacak kaynağı bulurken 3600 ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuz için mi kaynağı bulamıyor? Kendi döneminde Londra’daki bir avuç tefeciye 191 milyar dolar faiz ödeyen iktidar, 3600 ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuza mı kaynak bulamıyor? Bu yılın sadece ilk 8 ayında ballı müteahhitlere 20 milyar TL’ye yakın garanti ödemesi yapan iktidar, 3600 ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuza mı kaynak bulamıyor? Biliyoruz ki ülkemizin kaynakları, memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkının karşılanması için fazlasıyla yeterli. Bu kaynakların halka aktarılmaması ise bilinçli bir tercihtir.


MEMURLAR İKTİDARIN SAMİMİYETİNE GÜVENMİYOR

Her zaman olduğu gibi yine 3600 ek gösterge hakkı, milyonlarca memura verilen bir vaat olarak kaldı. Milyonlarca öğretmen, sağlık çalışanı, polis, din görevlisi ve infaz koruma memurları, artık iktidarın sözde vaatlerine inanmıyor. Her yıl 3600 ek gösterge hakkı için oyalanan, hayalleri suya düşürülen memurlarımız, iktidarın samimiyetine güvenmiyor. Milyonlarca memur, 3600 ek gösterge hakkı için Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarını bekliyor. Öğretmenlerimizin, tüm sağlık çalışanlarımızın, polislerimizin, din görevlilerimizin, infaz koruma memurlarımızın, 3600 ek gösterge talebini derhal hayata geçireceğiz. İktidarın yıllardır yaptığı umut tacirliğine, CHP iktidarında son vereceğiz.”

Kaynak: Anka Haber