CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP’nin Bolu Abant’taki kampında yaptığı basın toplantısında; “CHP, bin 907 adet kanun teklifi verdi. Bir tanesi bile, bırakın TBMM Genel Kurulu’na inmeyi, komisyonlarda görüşülmedi. 83 kanun teklifi, kanun haline geldi. Biz maalesef bunun 62 tanesini Anayasa’ya aykırılıktan dolayı yüksek mahkemeye taşımak zorunda kaldık. Muhalefetin haklarının verimli kullanılması noktasında değerlendirmeler yapıyoruz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Bolu Abant’ta; yapılan “CHP TBMM Grubu Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı” ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Engin Altay, şöyle konuştu:

“PARLAMENTER SİSTEM, EKONOMİK BUHRAN VE ROTASIZ DIŞ POLİTİKA TEMEL ÇALIŞMAMIZ

Çalışmalarımız bizim her yasama yılı başında yaptığımız hazırlık, değerlendirme toplantısı olarak planlandı. Bu çalışma ve değerlendirme toplantısını, ‘İkinci Yüzyıla Doğru, Doğru Strateji’ temasıyla yapıyoruz. Çünkü cumhuriyetimiz, bir yüz yılı devirecek ve ikinci yüz yıla adım atacak. Demokrasiyle taçlandıramamış olmamız hepimizin ve Türkiye’nin en büyük eksikliğidir. CHP’nin öncelikli hedefi, cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak ve aziz milletimizin huzur, refah ve mutluluğunu temin ve tesis etmektir. Kampta; güçlendirilmiş parlamenter sistem, ekonomik buhran ve rotasız dış politika temel çalışma alanlarımızdır. İlgili arkadaşlarımız sunumlar yapıyor, yapmaktalar. Ayrıca, 27. dönemin bizce son yasama yılına girerken, 5. yasama yılına girerken; TBMM’deki planlamalarımızı da değerlendirme imkânı bulacağız. Sayın milletvekillerimiz Anadolu’yu karış karış gezdiler, geziyorlar, gezecekler. İzlenimleri, yaptıkları tespitleri, vatandaşlarımızın taleplerini bugün ve yarın hem Sayın Genel Başkan’ımıza hem MYK’ya, hem de bize nakledecek. Milletimizin sorunlarının çözümü noktasında, TBMM Genel Kurulu’nda çaba ve gayretlerimizi daha yoğun bir şekilde sürdüreceğiz.


KANUNLAŞAN 83 TEKLİFİN 62’SİNİ YÜKSEK MAHKEMEYE TAŞIMAK ZORUNDA KALDIK

Şu ayıbın da altını çizmek isterim. 27. dönemde CHP, bin 907 adet kanun teklifi verdi, 2018’den 2021’in eylülüne kadar. Bir tanesi bile, bırakın TBMM Genel Kurulu’na inmeyi, komisyonlarda görüşülmedi. CHP’li milletvekilleri, 33 bin soru önergesi verdiler. Yine bir ayıp, 27 bini süresi içinde cevaplanmadı. Uluslararası anlaşmaları kenara koyuyorum. 83 kanun teklifi, kanun haline geldi. Biz maalesef bunun 62 tanesini Anayasa’ya aykırılıktan dolayı yüksek mahkemeye taşımak zorunda kaldık. Bunun için yasama kalitesini, hem muhalefetin haklarının verimli kullanılması ve sonuç alınması konusunda değerlendirmeler yapıyoruz. 5. yasama yılında CHP yine sokakta, mutfakta ne yaşanıyorsa; bütün sorunları TBMM Genel Kurulu’nda gündem yapmaya ve sonuç almak için azami gayret göstermeye devam edeceğiz.


CHP’NİN TEK GAYESİ MİLLETİMİZİN GAYESİ

Sonuç olarak milletvekillerimiz; dolu dolu çıkacaklar, 84 milyonun derdine dermen olmak için TBMM’de bugüne kadar olduğu gibi yeni dönemde de azami gayreti gösterecekler. Kimsenin şüphesi olmasın. CHP’nin tek gayesi var, ülkemizin iç barışının tesisi, aziz milletimizin huzurunun, refahının tesisidir.


Kaynak: Anka Haber