CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Genel Kurul’da HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi konusunda, "Meclisi yeniden ikinci bir ofsayta düşürmenin âlemi yoktur" diye tepki gösterdi.

Altay, Gergerlioğlu kararı okunmadan önce TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

MAHKEMELER ADALETİN TESİSİ İÇİN VARDIR

Mahkemeler şunun için vardır: Adaletin tesisi için vardır. Dolayısıyla, adaletsizlik, ihlal ya da saldırı, tecavüz, taciz adına ne derseniz deyin. Nasıl olur? Bir, kişiden kişiye olur. Nasıl olur? Kişiden devlete yönelik olur. Nasıl olur? Kişiden topluma yönelik olur. Nasıl olur? Devletten bireye, kişiye yönelik olur. Her durumda da kişiden devlete de olsa devletten kişiye de olsa hepimizin sığınacağı yegâne merci şu elimde tuttuğum beğenelim, beğenmeyelim orta yerde duran Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'dır.


DÜŞÜNCENİN ÖNÜNE BARİYER KOYARAK DÜŞÜNCEYİ BİTİREMEZSİNİZ

Sayın Erdoğan düşüncesinden dolayı cezaevine girdi, Erdoğan'ın düşüncesinin önüne bir bariyer koyuldu, Erdoğan'ın düşüncesi bitmedi. Dolayısıyla terörün önüne bir bariyer ve güç koyarsanız terörü bitirebilirsiniz ama düşüncenin önüne bariyer koyarsanız düşünceyi bitiremezsiniz. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama herkesin düşüncesini ifade etme özgürlüğünü savunuyorsanız, bu Parlamento çatısı altında görev yapan bir milletvekili saygınlığını kazanmış oluruz.


NEREDE ADALET BAKANI MÜSTEŞARI

  Anayasa 84/2'ye göre bir işlem yapacaksınız. Anayasa 159'daki bir garabetle bu işlemi yapmamamız gerektiğini söyleyeceğim. Efendim, her şeyi Anayasa'ya göre yapıyoruz ya biz şimdi, Anayasa 159'dan hemen okuyorum. "Kurulun Başkanı Adalet Bakanıdır. Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kurulun tabiî üyesidir."  Nerede Adalet Bakanı müsteşarı? Burada var, burada yazıyor ama HSK'de müsteşar falan yok Sayın Başkan. Yok.

Dolayısıyla 84'ün ikinci fıkrasına göre yaptığınız bir işlem için, yapacağınız bir işlem için size ve yüce heyete şunu hatırlatmak isterim. Lütfen herkes Anayasa'mızın 148. maddesinin efendim birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci fıkralarını bu işlemi okumadan önce gerçekleştirelim. Bunu şunun için söylüyorum. Bu işleme göre 84'ün ikinci fıkrası yok hükmündedir. Mahkemeler nasıl sıralanır? İlk derece mahkemeleri, sonra istinaf, sonra Yargıtay, yüksek mahkemeler ve hepsinin tepesinde bu.


MECLİSİ İKİNCİ BİR OFSAYTA DÜŞÜRMENİN ALEMİ YOKTUR

Anayasa'nın 148. maddesine derç edilmiş olan, bireylere Anayasa Mahkemesine yani orta yerdeki mahkemelerin en büyüğüne bireysel başvuru gibi verilmiş bir hak var. Bu hak, biraz sonra işlem yapılacak sayın milletvekili bakımından kullanılmış. Sayın Başkan Ömer Faruk Gergerlioğlu, Enis Berberoğlu gibi başvurusunu yapmış iken ve Meclis bu konuda daha önce bir ofsayta düşmüş iken. Meclisi bugün yeniden ikinci bir ofsayta düşürmenin bizce âlemi yoktur.


ANAYASA UYMAK GİBİ BİR GÖREVİNİZ VAR

148. madde orta yerde dururken sizin 184'e göre bir işlem yapmanız; bir, genel hukuk kurallarına; iki, Anayasa'nın 148. maddesine; üç, Anayasa'nın 6.  maddesine aykırıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi en kutsal çatının Başkanı da olsanız an itibariyle zatıalinizin de Anayasa'nın 6. maddesine uymak gibi bir göreviniz vardır.

Kaynak: Anka Haber