CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan’ın; her türlü acil durum, afet ve salgın hastalık döneminde yardıma muhtaç durumda olan 0-6 yaş grubu çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasını öngören kanun teklifi, AKP ve MHP’lilerin oyları ile reddedildi.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, 0-6 yaş arası çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması ve ihtiyacı olan ailelere yardım verilmesini öngören kanun teklifi sundu.

Sunduğu teklif üzerine, dün Meclis Genel Kurulu'nda söz alan Aydoğan, "Hani, apartman merdivenlerini silen bir anne vardı, hatırlarsınız, değil mi? Otuz yıl çalıştıktan sonra hiçbir destek almaksızın apartman merdiveni siler hâle geldi ve demişti ki: ‘Ben bu devlete otuz yıl çalıştım. Şimdi çocuğum için apartman merdiveni siliyorum. Bu devlet bana bir yıl bile bakamadı.’ Çocuklar aç, çocuklar yoksul, çocuklar bir dünya savaşının yıkımını yaşar gibi salgın döneminde ihmal edilmiş bir dünyanın içerisinde yaşıyorlar ülkemizde. Bu kanun teklifi bu amaçla verilmiş bir kanun teklifidir. Arzu ediyorum ki siz de vicdanınızla dinleyin, bu kanun teklifini reddetmeyin, reddedecekseniz de çıkın burada ‘Aslında içeriği doğruydu, bir haftaya kadar biz getireceğiz.’ deyin, biz destekleyelim, siz geçirin" diye konuştu. 


“ÇOCUKLARIMIZ AÇ KALMASIN''

Aydoğan, “Teklifin içinde ne var? Diyor ki: ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu'nun 2'nci maddesine bir ek yaparak her türlü acil durum, afet ve salgın hastalık döneminde fakir, muhtaç durumda bulunan insanların 0-6 yaş grubu çocuklarının temel ihtiyaçlarının karşılanmasının fon kurulu ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıyla belirlenecek kriterler ve süreler içerisinde karşılanması.’ Yani çocuklarımız aç kalmasın, çocuklarımız, kendi kaderlerini tayin etme haklarının olmadığı bir dünyada, bir zulmü yaşar hâle gelmesinler. Eminim ki sizin de vicdanınız bu görüntülerden dolayı kanıyordur” dedi.


“EĞER SİZİN DE VİCDANINIZ SIZLIYOR İSE BUNA ÇÖZÜMÜ BURADA ÜRETMEMİZ GEREKİR”

Marketlerde bebek mamalarına takılan alarmları hatırlatan Aydoğan, "Mesela, son bir yıl içerisinde market raflarında alarmlar oluşmaya başladı, çocuk mamalarında alarm, çocuk bezlerinde alarm, çocukların zorunlu ihtiyaçlarıyla alakalı alarm; benim vicdanım çok sızlıyor biliyor musunuz, gördüğümde gözlerim doluyor, bunu burada laf olsun diye söylemiyorum, biliyorum ki siz de aynı duyguları yaşıyorsunuz. O zaman -yasama hakkı bu Meclis’tedir- eğer sizin de vicdanınız sızlıyor ise buna çözümü burada üretmemiz gerekir. Bu yasa teklifi ondan dolayı geldi, ya kabul edin ya benzerini getirin, tekrar ediyorum, biz bunu geçirelim" dedi.

Aydoğan’ın kanun teklifinin gündeme alınması için getirilen öneri AKP ve MHP'lilerin oylarıyla reddedildi.

Kaynak: Anka Haber