CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 12 şehir hastanesinde doğalgazdan elektrik enerjisi üreten trijenerasyon tesisinin zamanında teslim edilmemesi nedeniyle kamu zararının oluştuğunu açıkladı. Bulut, “Sayıştay raporlarında da açıkça görülüyor ki Sağlık Bakanlığı, zararı şirketlerden tazmin etmek için kılını bile kıpırdatmamış. Üzerine şirketlere olmayan tesisin bakım ve onarımı için usulsüz ödemeler yapmış” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yaptığı yazılı açıklamada; Sayıştay’ın kamu-özel iş birliğiyle yapılan şehir hastanelerinde belirlediği usulsüzlükleri değerlendirdi.

Bulut, Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı raporunda; İstanbul Çam ve Sakura, Konya, Adana, Elâzığ, Eskişehir, Isparta, Kayseri, Manisa, Mersin, Ankara Bilkent ve Bursa Şehir Hastaneleri için doğalgazdan elektrik enerjisi üreten trijenerasyon tesisinin fiili tamamlama tarihinde teslim edilmediğinin belirlendiğini aktardı.

Bulut'un yazılı açıklaması şöyle:


"BAKANLIK, ZARARI TAZMİN ETMEK İÇİN KILINI KIPIRDATMAMIŞ"

“Tesisler devreye girseydi şehir hastanelerinin elektrik giderlerinde yaklaşık yüzde 25-30 tasarruf sağlanacaktı. Ancak Sayıştay hem Sağlık Bakanlığı’nı hem de şehir hastanelerini işleten şirketleri geçen yıl da uyarmasına rağmen tesisler tamamlanmadı. Sayıştay raporlarında da açıkça görülüyor ki Sağlık Bakanlığı, zararı şirketlerden tazmin etmek için kılını bile kıpırdatmamış. Üzerine şirketlere olmayan tesisin bakım ve onarımı için usulsüz ödemeler yapmış.


"ÇALIŞMAYAN TESİSE YAPILAN ÖDEME NEYİN NESİ?"

Sağlık Bakanlığı’nın henüz işletmeye bile alınmayan, kullanılmayan trijenerasyon tesislerinin bakım ve onarımı için şirkete ödeme yaptığını görüyoruz. Henüz çalışmayan tesise yapılan ödeme neyin nesi? Kaldı ki bu sistemlerin bakımından ve onarımından sözleşme gereği, şirketler sorumlu. Sayıştay’ın geçen yılki raporuna rağmen, zararın tespitine veya şirketlerden tahsiline ilişkin sonuçlanmış bir çalışma yapılmadı. Sağlık Bakanlığı şirketlerden tahsil etmesi gereken bedelleri almadığı gibi devletin kasasından fazla ödeme yaptı. Burada da kamu zarar uğratıldı.”

Kaynak: Anka Haber