Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 15 Temmuz darbe girişimde şehit olanların yakınları ve gaziler için 84 milyon lira harcandığını açıkladı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Yanık’ın açıkladığı miktarda 15 milyon liralık fazlalık olduğunu kaydederek, “Şu ana kadar 69 milyon liralık bir ödeme yapılmış olması gerekiyor. Peki bu 84 milyon lira nereden çıkıyor, bu 15 milyon lira nereye harcandı” diye sordu.

Murat Emir, yaptığı açıklamada, 15 Temmuz şehitlerinin yakınları ve gaziler için toplanan paraya ilişkin verdiği soru önergesine Derya Yanık’ın “Bugüne kadarki maaş ödemesi 84 milyon lira” diye yanıt verdiğini söyledi.

Emir, “Son olarak vakfın şehit yakınları ve gazilere ne kadar para ödediğini sorduğumuzda, 84 milyon lira ödediklerini söylediler. Oysa hesap ettiğimizde, -ayda 1500 lira ödeme yapıyorlar, her bayramda da bir ikramiye veriyorlar- şu ana kadar 69 milyon liralık bir ödeme yapılmış olması gerekiyor. Peki bu 84 milyon lira nereden çıkıyor, bu 15 milyon lira nereye harcandı” diye sordu.

“15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için toplanan paranın üstüne yattılar” diyen Emir, 800 milyon lira civarındaki paranın faize yatırılarak işletildiğini belirterek, “Faizinin yarısını bile hak sahiplerine dağıtmadılar. Paranın üstüne tam anlamıyla çöktüler. Şimdi de hesap karıştırıyorlar. Hesabı tam olarak veremiyorlar. 15 milyon liralık fazlalık nereye harcandı? Açıkça söylemek zorundalar. Vakfın başkanının kısa süre önce Amerika’ya gittiğini ve orada kaldığını, ziyaretlerde bulunduğunu biliyoruz. Bu ziyaretlerde de vakfın parası mı harcanıyor” diye konuştu.

Emir, 15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için toplanan paranın hak sahiplerine verilmesi gerektiğini kaydederek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu paranın üstüne çökme ayıbından vazgeçmesi lazım. Özellikle de kime, ne kadar para verildiğinin hesabının kamuoyuyla açık biçimde paylaşılması lazım” dedi.

kaynak: Anka Haber