CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan "Yeni Ekonomi Reform Paketi'nde" tarımla ilgili söylemlerin tekrardan ibaret olduğunu belirti. Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara 180 milyara yakın borcu nedeniyle ekim yapamadığını ifade eden Gürer, " Yapılan açıklamalar eski tas eski hamam. Eski düzenlemeler yeniden yapılıyormuş gibi çiftçinin besicinin umutları bu defa da gündem olmadı" dedi.

"YAPILAN AÇIKLAMADAKİ HUSUSLAR 7 YIL ÖNCE DE SÖYLENMİŞTİ" 

CHP'li Gürer Ekonomi Reform Paketi'ne yönelik yaptığı değerlendirmelerde şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı açıkladığı Ekonomi Reform Paketi'nde çiftçiler yine unutuldu. Çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları 180 milyar civarında. Bu borçlar çiftçilerin yeni ekim yapması önünde engel oluyor. Bu konuda da açıklama gelmedi. Yapılan açıklamada yer alan hususlar ise tekrardan ibaret. Tarım Ürünleri Piyasasını İzleme Komitesi 2014 yılında kurulmuş. Orada yer alan hususlar Cumhurbaşkanı tarafından 7 yıl sonra tekrarlanmış oldu. Hal Yasası'nın 2018 yılında çıkacağı söyleniyordu. Aradan 3 yıl geçti. Hal Yasasının tekrar meclise geleceği ifade ediliyor. Ama meclise bu konuda bir kanun gelmedi.

Dijital tarım düzenlemesi ile ilgili yapılan çalışma bir yıldır devam ediyor. O da üretici sorunlarını çözmedi çünkü patates ve soğan şu anda depolarda çürüyor. Bunun için de iktidar bir şey yapmadı. Ayrıca gıda israfı konusunda Cumhurbaşkanı yıllık 10 milyara yakın tasarrufun yapılabileceğini ifade etti. 19 yıllık AKP döneminde tasarruf gerçekleştirilmeyerek 190 milyar liralık da bir kayıp oluşturuldu. Yani yapılan açıklamalar 'eski tas eski hamam' çiftçinin, besicinin beklentisi karşılanmadı. Eski düzenlemeler yeniden yapılıyormuş gibi çiftçinin besicinin umutları bu defa da gündem olmadı."

Kaynak: Anka Haber