CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, elektrikli ve hybrid teknolojili araçlar başta olmak üzere; sıfır araçlarda uygulanan yüksek vergi oranlarını Meclis gündemine taşıdı. Hakverdi, araçlarda uygulanan yüksek vergi oranlarını ve elektrikli-hybrid teknolojili araçların kullanımını teşvik etmek amacı ile yapılan bir çalışmanın olup olmadığını sordu.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türkiye, otomobil vergilerinde dünyada ilk sırada yer alıyor. 100 bin liraya ithal edilen bir aracın fiyatı, vergiler ve bankadan çekilen kredi faizi dikkate alındığında 400 bin lirayı geçiyor. Yani 1 araba kendinize, 2 araba devlete, 1 araba da bankaya alıyorsunuz. İnsanlarımızın sırtından bu yük alınmalı ve tüm araçlarda uygulanan yüksek vergiden vazgeçilmelidir.


"AB ÜLKELERİ YENİLENEBİLİR ENERJİ POLİTİKALARINA CİDDİ BÜTÇELER AYIRMAKTA"

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de fosil yakıtlı araç kullanımı oldukça yüksektir. Büyük oranda fosil yakıtlı araçların neden olduğu sera gazı emisyon oranındaki yükseklik, günümüz itibari ile yüzde 26 seviyesine ulaşmıştır. Yükselen sera gazının insan sağlığına, ekolojik sisteme ve küresel iklime vermiş olduğu zararlar da katlanarak artmaktadır. Hal böyleyken ülkeler fosil yakıt tüketiminden kaynaklanan etkileri azaltmak adına; fosil yakıtlı araçlardan, elektrikli veya hybrid teknolojili araçlara yönelmekte ve teşvik etmektedirler. Özellikle AB ülkeleri yenilenebilir enerji ve iklim politikaları doğrultusunda, henüz yeterli olmasa da bu konuda ciddi bütçeler ayırmakta ve yatırımlar yapmaktadırlar.

Fosil yakıtlar için yabancı ülkelere yıllardır ödenen ve ödenmeye devam eden ücretler ve araçların bakım onarım maliyetlerinin yüksekliği hesaba katıldığında; elektrikli ve hybrid teknolojili araçların kullanımının teşviki, ülkemizin ekonomik kaynaklarını korumak ve sağlıklı iklim koşullarını yaratmak adına gerekmektedir.”


"ELEKTRİKLİ VE HYBRİD ARAÇLARI TEŞVİK ETMEK İÇİN ÖTV ORANINDA İNDİRİM YAPILMASI ÇALIŞMASI VAR MI?"

Hakverdi, önergesinde şu sorulara yanıt aradı:

"Elektrikli ve hybrid teknolojili araçların kullanılmasını teşvik etmek için uygulanan ÖTV oranında indirim yapılması yönünde bir çalışma var mıdır? Elektrikli ve hybrid teknolojili araçların kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, bu teknolojiye sahip araçlarda MTV’de indirim yapılması yönünde bir çalışma var mıdır? Fosil yakıtlı araçların doğaya vermiş olduğu zararın etkilerini araştırmak ve azaltmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında koordineli bir çalışma bulunmakta mıdır?"

Kaynak: Anka Haber