CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, üniversite öğrencilerinin yurt sorununa ilişkin, “Biz ülke olarak devlet olarak çocuklarımızı okutamayacaksak, okuyan çocuklarımızın barınma ihtiyacını karşılayamayacaksak neyi karşılayacağız” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, üniversite öğrencilerinin yurt sorununa ilişkin bir video yayınladı. Kaya, çok sayıda öğrenci ve yakınının kendisini aradığını söyleyerek yurt sorununa tepki gösterdi. Kaya’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"ÖĞRENCİLER BİZLERİ ARAYIP ÇARE ARIYOR"

"Şu anda Meclis tatilde ama Ankara’ya dönmek zorunda kaldım. Niye Ankara’ya dönmek zorunda kaldım biliyor musunuz? Şu gördüğünüz yurt başvuruları, yurt talepleri, yurt isteklerine çözüm üretebilmek için. Yüzlerce öğrencinin yakını, annesi, babası, abisi, akrabası, eşi, dostu bizleri arayıp bizden çare arıyor.

Ama bu ülkeyi 19 yıldır yöneten iktidar ve iktidar mensupları çıkıyorlar utanmadan, sıkılmadan ‘Bu ülkede yurt sorunu yoktur. Modern yurtlar yaptık, otel kalitesinde yurtlar yaptık’ diye övünüyorlar. Öğrenci velileri bizi arayıp diyorlar ki ‘başımızı sokacak 3 metrekare yer olsun. Temizliği şuyu buyu hiç önemli değil. Sadece bize yurt bulun’ diye yalvarıyorlar.


"GENÇLERE YURT YAPIN"

Gerçekten üzülüyorum, kahroluyorum ben de bir babayım. Bizim de çocuklarımız var. 19 yıldır iktidardasınız bu sorunu çözmediniz ama çıkıp televizyonlarda yurt sorunu yok diyorsunuz. Yalan konuşuyorsunuz. Bunun birebir şahidi benim. Her gün yüzlerce öğrencinin yurt sorunuyla ilgileniyorum. Bütün milletvekili arkadaşlarım aynı sıkıntıdan muzdarip. Ayıptır kendinize gelin. 

Ortada çok ciddi bir sorun var, çözüm bekleyen çok ciddi bir sorun var. Biz ülke olarak devlet olarak çocuklarımızı okutamayacaksak, okuyan çocuklarımızın barınma ihtiyacını karşılayamayacaksak neyi karşılayacağız? Kanal İstanbul’u yapacağına bu ülkenin çocuklarının okuyabilmesi için bu gençlere yurt yapın yurt!

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Sayın Genel Başkanımız söyledi, 1 yılda yurt sorununu çözeceğiz. Çözülmeyecek bir sorun değil bu.Kendinize yazlık saraylar yapacağınıza, kışlık saraylar yapacağınıza uçan saraylar satın alacağınıza öğrencilerimize yurt yapın'

Kaynak: Anka Haber