CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Atila Sertel, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’a, 2020 yılında bitirileceği açıklanan Ankara- İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin akıbetini sordu. Uygun’dan projenin henüz yüzde 43'ünün tamamlandığı bilgisini alan Sertel, "2020 yılında biteceği açıklandı ama öğreniyoruz ki şimdiye kadar ancak yüzde 43,44’ü bitirilebilmiş. Ömür bitiyor, yol bitmiyor ama bu yol hiç bitmeyecek gibi duruyor” dedi.

Temeli 2013 yılında atılan Ankara-İzmir YHT projesinin üzerinden 8 yıl geçti. Bu süreçte 7 bakan değişti. Ama projenin yarısı dahi bitmedi. Atila Sertel, KİT Komisyonu'nda TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’a, Ankara-İzmir YHT projesinin son durumunu ve bitiş tarihini sordu.

Sertel’in sorusunu yanıtlayan Ali İhsan Uygun, şu bilgileri verdi:

“Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinde; Banaz-Eşme, Uşak (Eşme)-Manisa (Salihli), Salihli-Manisa kesimlerinde altyapı yapım çalışmaları devam etmektedir. Altyapı yapım çalışmalarında yüzde 43,44 fiziksel ilerleme sağlanmıştır. Kalan altyapı ve elektromekanik yapım işleri Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) yatırım programında yer almakta olup, dış finansmanla yürütülmesi için 6 Ekim 2020 tarihinde AYGM’ce ihalesi yapılmış ve sözleşme imzalanmıştır.

Projenin 74 kilometrelik Eşme-Salihli kesimi altyapı yapım işinde yüzde 44,83 fiziksel ilerleme sağlanmıştır. Bu kesimde toplam uzunluğu 22,7 km olan 25 adet tünel ve toplam uzunluğu 4,6 km olan 21 adet viyadük yapılacaktır. Toplam 25 adet tünelde, yüzde 23,9 oranında fiziki ilerleme sağlanmıştır. 5 adet tünelde yüzde 100 oranında imalatlar tamamlanmış; 7 adet tünelde imalat çalışmaları devam etmekle birlikte toplam 5 bin 248 metre tünel imalatı gerçekleştirilmiştir.”


“YAPILACAK- EDİLECEK...”

TCDD Genel Müdürü’nün projenin bitiş tarihini veremediğini belirten Atila Sertel, şöyle konuştu:

“Projenin temeli 2013 yılında atıldı. 2020 yılında biteceği açıklandı ama öğreniyoruz ki şimdiye kadar ancak yüzde 43,44’ü bitirilebilmiş. Üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen yarısı dahi bitirilemedi. Ne zaman açılacağı da meçhul. Milletvekilliğim süresince çeşitli defalar aynı konuyu gündeme getirdim ancak aldığımız tek cevap, ‘cek-cak’ oluyor maalesef. ‘Yapılacak, edilecek’ deniliyor ama projede bir türlü bitirilemiyor. Bu hızla giderse bize binmek nasip olmayacak sanırım. Ömür bitiyor, yol bitmiyor ama bu yol hiç bitmeyecek gibi duruyor. Ama benim gördüğüm, AKP iktidarının ömrünün bittiğidir. Bu projenin bitirilmesi bizim iktidarımızda olacaktır.”


Kaynak: Anka Haber