Türkiye’nin aldığı koronavirüs aşılarını Hazine’de para kalmadığı için swap işlemleriyle borçlanılarak alındığı iddiası Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a soruldu. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Hazine’de para kalmadığı ve toplamda 600 milyon dolar tutan aşıların swap işlemleri yapılarak borçla alındığı iddiaları doğru mudur?” dedi.

Muhalefet, "128 milyar dolar nerede?" sorusunu yönelttiği Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın bu kez de koronavirüs aşılarıyla ilgili bir swap iddiasını açıklamasını istedi. CHP İstanbul Milletvekili Tanrıkulu, Bakan Elvan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi. Tanrıkulu, “Hazine’de para kalmadığı ve toplamda 600 Milyon dolar tutan aşıların swap işlemleri yapılarak borçla alındığı iddiaları doğru mudur?” dedi.

Tanrıkulu, sorusunu destekleyecek verileri de Sağlık Bakanlığı raporuna atıfla açıkladı. Tanrıkulu, Sağlık Bakanlığı Strateji Başkanlığı’nın 2020 yılı dönem sonu ile 2021 yılı Ocak, Şubat ve Mart dönemi mali tablolarında “Aşılama hizmetlerine yapılan harcama” kaleminin yer almadığına dikkat çekerek, “Aşılama hizmetlerine yapılan harcamaların yer almaması talimatını kim ya da kimler vermiştir?” sorusuna da yanıt verilmesini istedi.

Kaynak: Anka Haber