CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul’da düzenlenen "CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi"nde; "Belediyelerimiz gerçekten çok harika işlere imza atıyorlar, çok başarılı projeleri gerçekleştiriyorlar. 2019’dan bu yana her türlü baskıya, her türlü engellemeye rağmen gerçekten vatandaşın hizmetindeler, her türlü sorunu çözüyorlar, mazeret üretmiyor, çözüm üretiyorlar. Çiftçimizin alın terinin değerlendirildiği, alın terinin karşılığını aldığı bir süreci başlatmak istiyoruz" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Avrasya Gösteri Merkezi'nde dün geniş katılımla başlayan "CHP'li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi"nin ikinci gününde CHP'li 160 belediye ve 300 kooperatifin açtığı stantlarda yerel ürünlerin tanıtımı sürüyor.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Tarımsal Kalkınma Zirvesi" ile ilgili olarak ANKA Haber Ajansı’na konuştu. Torun, şunları söyledi:

“BELEDİYELERİMİZ TARIM BAKANLIĞI'NIN YAPAMADIĞI KATKILARI SAĞLADI''

Belediyelerimiz gerçekten, çok harika işlere imza atıyorlar, çok başarılı projeleri gerçekleştiriyorlar. 2019’dan bu yana kadar her türlü baskıya, her türlü engellemelere rağmen gerçekten vatandaşın hizmetindeler, her türlü sorunu çözüyorlar. Mazeret üretmiyorlar, çözüm üretiyorlar. Tabii sorunlu alanlarımızdan biri de tarım. Bu pandemide gördük ki tarımın önemi bir kez daha öne çıktı, bir kez daha ortaya çıktı. Birçok belediyemiz, irili ufaklı birçok projeye imza attı. Gübre desteğinden sözleşmeli üretimden, makine desteğinden, çiftçinin ürününü almaktan, zararını karşılamaktan… Birçok konuda destek oldu. Tarım Bakanlığı'nın yapamadığı, destek olamadığı noktada ciddi katkılar sağladı.


TOPLAM 5 MİLYAR LİRALIK ÜRETİCİMİZE KAYNAK SAĞLADI

CHP’li belediyeler üreticimize toplam 5 milyar liralık kaynak sağladı. Bu da önemli bir rakam, bakıldığında. Bizler de bunları en azından vatandaşımıza anlatalım. Vatandaşımız; CHP’li belediyeler tarıma hangi noktada destek verdi, üreticilerimizin hangi konuda yanında oldu bunları aktaralım istedik, bu çalıştay marifetiyle. 


ÇİFTÇİMİZİN ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI ALDIĞI BİR SÜRECİ BAŞLATMAK İSTİYORUZ

Ayrıca burada belediyelerimiz karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuyor. Kendileri diğer belediyelerin ürettiği ürünlerle ilgili bilgi sahibi oluyor. Bütün bu üretilenleri sürdürülebilir bir çerçevede değerlendirerek çiftçimizin alın terinin değerlendirildiği, alın terinin karşılığını aldığı bir süreci başlatmak istiyoruz, bu şekilde. CHP’li belediyeler her konuda olduğu gibi tarımda da gerçekten inanılmaz işlere imza attılar. Hepsini kutluyorum yürekten kutluyorum onlara minnet borçluyuz.”

Kaynak: Anka Haber