TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Burcu Köksal, Yıldırım Kaya, Mustafa Adıgüzel ve Serkan Topal, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, 1. Meclis önünde balon uçurarak kutladı. CHP'li Burcu Köksal, "Bugün TBMM’yi işlevsizleştirmeye çalışanlara karşı egemenliğin her zaman kayıtsız ve şartsız millette olduğunu savunmaya devam edeceğiz” dedi.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi olan CHP milletvekilleri, Ulus'taki 1. Meclis binası önünde 23 Nisan’ı kutladılar. CHP’li vekiller yanlarında getirdikleri Türk Bayrağı baskılı balonları ve balonlara bağlanmış “23 Nisan Kutlu Olsun” yazılı pankartı gökyüzüne bıraktı.

Milletvekillerinin burada yaptığı açıklamalar şöyle:

Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya: “Cumhuriyete giden ilk adımın atıldığı, ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önündeyiz. 101 yıldır coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bu yıl ne yazık ki buruk kutluyoruz. Çocuklarımız ellerinde balonlarla, Türk Bayrakları ile okul bahçelerinde coşuyordu. Ama pandemi, bunun önünde bir engel. Çocuklara sözümüz olsun. Her yıl Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamaya devam edeceğiz. Bu balonlar çocukların 23 Nisan coşkusuna katkı sunmak için.”


Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal: “Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda yedi düvele meydan okuyan Mustafa Kemal Atatürk, egemenliğin tek bir kişinin değil milletin iradesine bırakılması gerektiğini savundu. Tek adamlığın yerine demokrasiyi, millet egemenliğini, kuvvetler ayrılığını benimsemiştir. Pandemi nedeniyle buruk kutladığımız bu 23 Nisan’da, çocuklarımıza ve gençlerimize, onların adına, Birinci Büyük Millet Meclisi’nden bu balonları uçuracağız. Bugün TBMM’yi işlevsizleştirmeye çalışanlara karşı egemenliğin her zaman kayıtsız ve şartsız millette olduğunu savunmaya devam edeceğiz.”


Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel: “Bugün sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu kutlamayı milletimiz adına, milletin vekilleri olarak biz yapacağız. Çocuklarımız adına, onların vekilleri olarak bu balonları biz uçuracağız. O günkü heyecanla milletin istiklalini, azim ve kararlılığı kurtaracaktır. Meclis’in üstünde hiçbir güç ve tahakküm yoktur. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.”