Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’deki görüşmeleri sürüyor. Erdoğan, “Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı” dedi. Putin ise “Türkiye ile görüşmelerimiz kimi zaman zor geçiyor, ancak her zaman pozitif bir sonuçla bitiyor, uzlaşı bulmayı öğrendik” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in Soçi’deki görüşmeleri devam ediyor. Toplantının kapalı bölümünden önce, iki lider bazı konuları basın önünde kısaca ele aldı. Rus basınına göre, görüşmenin basına açık kısmında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile ilgili, “Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı” dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin de, “Türkiye ile görüşmelerimiz kimi zaman zor geçiyor, ancak her zaman pozitif bir sonuçla bitiyor, uzlaşı bulmayı öğrendik” açıklaması yaptı.

Rus medyasına göre, Erdoğan’a Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti.


“TURİZM DESTEĞİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ”

Erdoğan, mevkidaşına, “turizm açısından verdiği destek için” teşekkür etti ve “Rusya vatandaşlarının bu dönemde ülkemizde dinlenmeyi tercih ettikleri için minnettarız” dedi.


“AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ İLK BLOĞU 2022’DE AÇILABİLİR”

İki lider, Mersin’de yapılan Akkuyu Nükleer Santrali’ni de ele aldı. Erdoğan, “Santralin ilk bloğunun 2022'de açılabileceğini söyledi ve “İnşaat plana göre gidiyor. Nükleer santralin inşaatının belli bir zamanda tamamlanacağı bilgisi verildi. Önümüzdeki yıl bu nükleer santralin ilk bloğunu açacağımıza inanıyorum” diye konuştu.


“RUSYA’NIN TÜRKİYE YATIRIMLARI 6,5 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

Putin, “Rusya ve Türkiye, pandemiden kaynaklanan ticaret kaybını telafi etmekle sınırlı kalmadı, ticaret hacmini büyüttüler de. Türkiye’nin Rusya yatırımları toplam 1.5 milyar, Rusya’nın Türkiye yatırımları 6.5 milyar dolara ulaştı. Büyük projelerin hepsi planlı şekilde devam etmektedir” değerlendirmesi yaptı.


“TÜRKAKIM, GÜVENDE HİSSETTİRİYOR”

Putin, TürkAkım ile ilgili de, “Avrupa doğalgaz pazarında sallantılı bir dönemden geçiliyor, ancak Türkiye, TürkAkım’ın devreye girmesinin ardından kendini güvende hissediyor” dedi.

Kaynak: Anka Haber