İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sultangazi’de Ahmed Arif Halk Kütüphanesi’ni, çocuklarla birlikte açtı. Konuşmasında Türk şiirinin duayen ismi Ahmed Arif’in, “dayan kitap ile / dayan iş ile / tırnak ile, diş ile / umut ile, sevda ile, düş ile” dizelerine yer veren İmamoğlu, “Biz de bu zor dönemi, böyle aşacağız. Hep birlikte aşacağız. Dayanışma içinde aşacağız. Birbirimize moral vereceğiz. Sakın umudunuzu kaybetmeyin. Çok güzel günlerin bizi beklediğini sakın unutmayın. Zor günleri hep birlikte aşmanın yegâne unsuru vardır: Dayanışma, birbirine olan inanç, omuz omuza yol yürümektir.”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sultangazi 75. Yıl Mahallesi’nde, Ahmed Arif Halk Kütüphanesi açılışlarını gerçekleştirdi. Açılışta İmamoğlu’na; CHP İstanbul milletvekili Yüksel Mansur Kılınç ve İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar da eşlik etti. Açılışa katılan vatandaşlara seslenen İmamoğlu, “Salgının hareketlendiği bugünlerde; kendinize, sağlığınıza, mesafenize, hijyeninize lütfen dikkat edin. Allah herkesi korusun. Hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan birçok zorluklarla boğuşuyoruz. Göğüs göğüse bir mücadele. Sağlıklı olmalıyız, sağlıklı durmalıyız. Bu zor günleri hep beraber aşmalıyız. Ardından umutla geleceğe dair çok güzel işleri hazırlamalı ve bir an önce gençlerimizi, çocuklarımızı pırıl pırıl bir geleceğe, aydınlık bir geleceğe hazır hale getirmeliyiz” dedi. 


“İBB OLARAK EŞİTLİĞİ SAĞLAMAYA KARARLIYIZ”

Anadolu’nun büyük şairi Ahmed Arif’in adını taşıyan bir kütüphaneyi açmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden İmamoğlu, İstanbul’un Türkiye’de kültür ve sanatın lokomotifi olması gerektiğine vurgu yaptı. “Ama halen sosyal olanaklara erişimi çok güç durumda olan yerlerimiz var, mahallelerimiz var” diyen İmamoğlu, “Bu gerçeği görmezden gelemeyiz. İBB olarak eşitliği sağlamaya, dezavantajlı alanlara hizmeti bir an önce taşımaya kararlıyız. Bu bizim topluma bakışımızda eşitliğin ve adaletin önemli bir adımıdır. Bu amaçla kültür-sanatın ulaşamadığı hiçbir ilçe, hiçbir mahalle kalmayacak prensibiyle yürüyoruz” şeklinde konuştu. 


20 KÜTÜPHANENİN İLKİ SULTANGAZİ’DE AÇILDI

İstanbul Planlama Ajansı aracılığıyla tespit ettikleri mahallelere, 2021 yılı içerisinde 20 kütüphane yapacakları bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Bu kütüphanelerimizden ilki de Sultangazi’de.  Burada dostlarımızla, meclis üyelerimizle, ilçe başkanlarımızla gezerken tespit ettiğimiz bir gerçekle yüzleşmiştik. Çok zaman değil, belki en fazla bir yıl önce. Mahallelere girdiğimizde, başta hemen arka planda olan Gazi Mahallesi olmak üzere, bölgede, insanlarımızın bu ihtiyaçlardan çok uzak olduğunu; çocukların bilgiye, kitaba, kültüre, sanata ne kadar aç durduklarını gördüğümde, bu işin çok önemli olduğunu anladım. Bu manada, projenin hayata geçirilmesine fırsat sağlayan bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi. 


“BU TÜR ALANLARIN KIYMETİNİ HEP BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ”

“Bu tür alanların, açılışta heyecanını hissederiz. ‘Bize ne katacak’ diye düşünebiliriz. ‘Acaba katkısı ne olacak’ diye sorgulayanlar bile olabilir. Ama buraya gelip vakit geçiren, 3-5 yıl sonra bu çocuklarımızın başarılarını gördükçe, aslında ne kadar etkili olduğunu hep birlikte yaşayacaksınız. Ben, belediyecilik yaşamında bunu tatmış birisiyim. Kısa mesafede çok değerli geri dönüşler alındığına şahidim. Fazla değil; 3 gün önce, Almanya'nın çok başarılı bir üniversitesinde okuyan bir genç kızımızın, Beylikdüzü'ndeki bir kütüphanenin ona kattıklarını ve o süreçteki motivasyonla nasıl başarılı olduğunu; şu anda da Almanya'nın çok değerli bir üniversitesinde ne kadar değerli bir eğitim aldığını paylaşan bir mailini aldığımda, gerçekten bunu yürekten hissettim. O manada, bu tür alanların kıymetini çok yakın zamanda hep birlikte yaşayacağız.”