İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic’i, Emirgan’daki Beyaz Köşk’te ağırladı. İmamoğlu, kendisinden Saraybosna’nın tarihi yapılarından Osmanlı Kalesi’nin (Bijela Tabija) restorasyonu için destek talebinde bulunan Karic’e, “Kale restorasyonu ile ilgili bahsettiğiniz süreci arkadaşlarımdan dinleyeceğim. Nasıl bir aksiyon almamız gerektiğine hızlıca karar vereceğim” yanıtını verdi. Karic, İmamoğlu’na, Bijela Tabija’nın resmedildiği bir tablo hediye etti.


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic’i Emirgan’daki Beyaz Köşk’te ağırladı. Karic’e seçim başarısından dolayı tebriklerini ileten İmamoğlu, konuğuna, “Bildiğiniz gibi, ben Saraybosna’da oldum. Ama o zaman Saraybosna Belediye Başkanı’yla görüşememiştik. Talep etmiştik ama olmamıştı. İnşallah sizin Başkanlığınızda da Saraybosna’yı ziyaret etmeyi çok isterim. Tabi Balkanlar’ın önemli kentlerinden birinde bir kadın değişiminin yaşanmış olması da gerçekten değerli bu coğrafya açısından. Bu sevincimi de paylaşayım. Yürekten başarılar diliyorum” sözleri ile hoş geldiniz dedi.  


KARİC: “KALPTEN SEVİNİYORUM BURADA OLDUĞUMA”

İmamoğlu’na kendisini ağırladığı için teşekkürlerini ilet Karic, memnuniyetini, “Ben, gerçekten kalpten seviniyorum burada olduğuma” sözleriyle dile getirdi. Ziyaretin sadece kendisi için değil, tüm Bosna-Hersekliler için önemli olduğunu vurgulayan Karic, “Saraybosnalı vatandaşlar, İstanbul’a karşı çok özel duygular besliyorlar. Başkan olarak da size karşı aynı duygulara sahipler” dedi. Göreve geldikten sonra ziyaret ettikleri ilk “kardeş şehrin” İstanbul olduğunu belirten Karic, “Siz de görüştüğüm ilk Başkansınız. Siz, sadece Avrupa değil, dünyada beni kutlayan ilk Belediye Başkanısınız. Bu mutluluğu, size sözlerimle ifade edemem. Benim kalbimde ve aklımda bu duygular dağ kadar büyük” şeklinde konuştu.