Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Deniz taşımacılığındaki en büyük projemiz Kanal İstanbul'dur. İstanbul Boğazı’nın artık artan yük ve yolcu trafiğini taşıyamaz hale geldiği, kıyılarımızın sürekli tehdit altında olduğu gerçeği bizi böyle bir alternatif arayışına yöneltmiştir. Yaklaşık 10 yıl önce gündeme getirdiğimiz Kanal İstanbul, enine boyuna konuşulmuş, tartışılmış, gereken hazırlıkları yapılmış ve fiilen uygulama aşamasına gelmiştir" dedi. Erdoğan, projenin ilk somut adımının "Sazlıdere Köprüsü" olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen 12'nci Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'na katıldı. Erdoğan, deniz taşımacılığı anlamında en büyük projelerinin Kanal İstanbul olduğunu ifade etti. 

Türkiye'deki karayolu ulaşım hatlarının arttığını söyleyen Erdoğan, "Ülkemizde ne aşılmaz dağlar ne geçilmez vadiler ne adına türküler yakılan geçit vermez ırmaklar bıraktık. Bu eserlerle artık karayolu ulaşımı vatandaşlarımız için külfet olmaktan çıkıp keyif haline dönüşmüştür" dedi. 

SAZLIDERE KÖPRÜSÜ, KANAL İSTANBUL’UN İLK SOMUT ADIMIDIR

Deniz taşımacılığındaki en büyük projemiz Kanal İstanbul'dur. İstanbul Boğazı’nın artık artan yük ve yolcu trafiğini taşıyamaz hale geldiği, kıyılarımızın sürekli tehdit altında olduğu gerçeği bizi böyle bir alternatif arayışına yöneltmiştir. Yaklaşık 10 yıl önce gündeme getirdiğimiz Kanal İstanbul, enine boyuna konuşulmuş, tartışılmış, gereken hazırlıkları yapılmış ve fiilen uygulama aşamasına gelmiştir. Sazlıdere Köprüsü, Kanal İstanbul’un ilk somut adımıdır.

Kaynak: Anka Haber