CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Türkiye’nin su kaynaklarının kullanım hakkının Katar’a devredilmesinin ulusal çıkarlarımıza ve bağımsızlığımıza aykırı bir anlaşmadır.” dedi.

Türkiye-Katar Su Yönetimi Mutabakatı halk ve muhalefet partilerinin tepkisine neden oldu. Mutabakat ile su kaynakları, bazı nehirler ve ırmakların kullanım hakkının Cumhurbaşkanı kararıyla 49-99 yıllığına Katar’a verilmesi planlanıyor.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, CHP milletvekili Erdoğan Toprak, anlaşma için:

“Ülke su kaynaklarının yönetiminin Katar’a altın tepside sunulması, ipotek edilmesi, Türkiye’nin varlığının ve geleceğinin riske atılmasıdır. Karadeniz’in yaylaları, dereleri, Kanal İstanbul civarında binlerce dönüm tarım arazileri, Antalya Limanı, Borsa İstanbul, Tank-Palet Fabrikası, şifreli yayın lisansı derken şimdi de sıra su kaynaklarımızın Katar’a peşkeş çekilmesine mi geldi? Türkiye’nin su kaynaklarının kullanım hakkının Katar’a devrinin yolunun açılması, ulusal çıkarlarımıza ve bağımsızlığımıza aykırı bir anlaşmadır.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haberiniz