Emekli 104 amiralin yayımladığı Montrö bildirisi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk kez konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan emekli 104 amiralin, "Tekkedeki amiral", "Montrö'nün tartışmaya açılması", "Atatürk ilke ve devrimleri" konularında yayımladığı bildiri sonrası ilk açıklamasını yaptı.


BİLDİRİ ART NİYETLİ

Erdoğan amirallerin bildirisi için, "Kesinlikle art niyetli bir girişimdir. Emekli amirallerin vazifesi, 104 tanesi bir araya gelerek darbe imaları içerek bildiri yayımlamak değildir" yorumunu yaptı.


SARIKLI AMİRAL MÜNFERİT

Emekli amirallerin bildirisine de konu olan "sarıklı amiral" ile ilgili olarak "TSK'nın disiplin anlayışı ile bağdaşmayacak fotoğraf veren askere olumlu bakmadık, bakmayacağız" diyen Erdoğan, "Münferit olduğu açıkça bellidir" şeklinde konuştu.


KANAL İSTANBUL

"Montröden çıkmak gibi bir niyetimiz yok" diyen Erdoğan, "Türkiye, Kanal İstanbul sayesinde İstanbul Boğazı'ndaki ağır deniz trafiği yükünü hafifletirken Montrö'deki sınırlamaların dışında tamamen kendi egemenliğinde bir alternatife kavuşmuş olacaktır. Bu bizim egemenlik mücadelemizdir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- Az önce yaptığımız toplantıda iki gündür ülkemizi meşgul eden bir meseleyle ilgili tartışmaları ayrıntılarıyla değerlendirdik. Her şeyden önce bir gece yarısı gerçekleştirilen bu eylem üslubu, yöntemi hem de yol açacağı açıkça belli olan tartışmaları itibariyle kesinlikle art niyetli girişimdir. Bunun adına ifade özgürlüğü diyemeyiz.

- Emekli amirallerin vazifesi 104 tanesi bir araya gelerek siyasi bir tartışma konusunda darbe imaları içeren bildiriler yayınlamak değildir.

- Milleti ve milletin seçtiği yönetimi tehdit edenlere, hadlerini yine milletimizle bildireceğiz.

- Montrö'den çıkmak gibi bir niyetimiz yok ama gelecekte bu ihtiyaç ortaya çıkarsa her sözleşmeyi gözden geçirmekten çekinmeyiz. Bunları da uluslararası tartışmaya açarız.