15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra 3 yıl boyunca SADAT’çıların Harp Okulu mülakatlarına katıldığı belirtildi. SADAT Kurucusu Adnan Tanrıverdi, skandal iddiayı doğruladı ve “Milli Savunma Bakanlığı’nın iradesi içindedir” dedi.

SADAT kurucusu olan ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı Adnan Tanrıverdi, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Milli Savunma Üniversitesi’nin Harp Okulları mülakatlarına kendisinin de kurucusu olduğu SADAT’ın üyelerinin (Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.) katıldığına ilişkin iddiaları yanıtladı.

Odatv’den Caner Taşpınar’ın haberine göre, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Milli Savunma Üniversitesi’nin harp okulu mülakatlarında, Hava Harp Okulu’nda 4, Kara Harp Okulu’nda 5 kişi yer alıyordu. Mülakatlarda, 4 sivile karşı da bir subay bulunuyordu.

Mülakatlarda, SADAT ekibinin yer aldığı gündeme gelmişti fakat harp okulu mülakatlarında SADAT’çıların artık yer almadığı belirtildi.

SADAT kurucusu emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, SADAT’çılara mülakatlarda yer verilmemesiyle ilgili soruyu yanıtladı.

Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevinden ayrılmasından sonra SADAT’çıların mülakatlardan alındığı yönündeki iddialara “Tezvirat” karşılığını verdi.

Tanrıverdi, SADAT’ın mülakatlarla ilgili olmadığını belirtip “Milli Savunma Bakanlığı’nın iradesi içindedir” diye konuştu.


“HARP OKULUNDA 3 YIL GÖREV YAPTIM”

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği’nin (ASSAM) Başkan Yarcımsı ve SADAT kurucusu Gürcan Onat da açıklamada bulundu. Öncelikle SADAT ekibinde olmadığını belirten Gürcan Onat, “SADAT ekibiyle alakam yok. SADAT kurulurken ben de cüzi bir miktar hisse verdim” dedi.

Harp Okulu mülakatlarında görev aldığını açıklayan Onat şunları anlattı:

“Mülakatlar 2020 yılının sonun kadardı. 15 Temmuz kalkışmasından sonra emekli subaylar çağırıldı. Bu uygulama 2020 yılına kadardı, üç yıl görev yaptım. 2021’de eskiye dönüş yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı kendi bünyesinden oluşturduğu ekiple mülakatları yapıyor.”


KÜLLİYE’DEYDİ GERİ DÖNDÜ

SADAT, gündemdeki yerini korurken, dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Adnan Tanrıverdi, 2016 yılından 2020 yılına kadar Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Güvenlik ve Dış Politika Kurul üyesi görevinde bulunmuştu. Bu süre zarfında, SADAT’tan istifa eden Tanrıverdi, yeniden eski görevine döndü.