İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Ocak ayında verdiği önergede ardı arkası kesilmeyen polis intiharlarını sormuştu. Bakan’dan Türkkan’a cevap geldi. Türkkan’a uzun bir cevap metni gönderen Bakan Soylu, Anayasa’nın 17.maddesindeki yaşama hakkını hatırlattı ve polislere yönelik eğitim faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi.

İntihar eden personelin aileleri ile görüşüldüğünü ve psikolojik destek verildiğini söyleyen Bakan, polis intiharlarına ilişkin soruşturmaların adli ve idari süreç içerisinde yürütüldüğünü söylemekle yetindi.

Türkkan’ın intiharların neden son bulmadığına ve nedenlerine yönelik sorusuna Bakan Soylu’dan cevap gelmedi.

                 

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın önergesindeki sorular ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevabı şu şekilde:

 

 

 

1-Polislerimizin intihar vakalarının neden son bulmadığına ve bu intiharların sebeplerinin neler olduğuna ilişkin Bakanlığınız tarafından herhangi bir inceleme ve araştırma yapılmış mıdır, ya da yapılması düşünülmekte midir? Bu araştırmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

2-Polislerimizin intihar etmesine neden olan, sözü edilen sıkıntıların ortadan kaldırılmasına yönelik İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan çalışma ve düzenlemeler bulunmakta mıdır, bunlar nelerdir? Bakanlık bünyesinde böyle bir çalışma bulunmuyor ise polis intiharlarının önüne geçmek amacı ile bir takım düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılması düşünülmekte midir, bu düzenlemeler neler olacaktır?

3-Başta 3600 ek gösterge düzenlemesi olmak üzere polislerimizin durumlarının iyileştirilmesi ile ilgili düzenlemeler ne aşamadadır? Bu düzenlemeler nelerdir?

4-Polis intiharları ile ilgili yasal soruşturma süreçleri işletilmekte midir, bu süreçler nelerdir, Bu konularda sorumluluğu tespit edilen amirler ile ilgili ne gibi yaptırımlar uygulanmaktadır?