İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle İstanbul’da gerçekleştirilen anmalara katıldı. İBB önündeki anmada; İmamoğlu, CHP İBB Meclis Başkanvekili Doğan Subaşı ve AK Parti İBB Meclis Başkanvekili Tevfik Göksu, birer konuşma yaptı. Darbelere karşı, demokrasinin ve demokrasi kanallarının güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, “Hak, hukuk, adalet kimliğinin her kuruma, özellikle hukuk sistemine mutlaka yerleştirilmeli. Özellikle hukuk sistemine kişilerin, partilerin ya da bu tarz oluşacak muhtemel bir kısım oluşumların ya da cemaat vesaire gibi tanımlamaların asla ve asla müdahale edemeyecekleri bir sürecin, bir sistemin bu millete, bu memlekete armağan edilmesi her kişinin, her kurumun sorumluluğu altındadır” ifadelerini kullandı.


15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleştirilen hain darbe girişiminde yaşamını yitiren 251 şehit, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Saraçhane’deki merkez binası önünde anıldı. “Şehitler Panosu” önünde gerçekleştirilen anmaya; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul, İBB üst yönetimi ve kurum çalışanları katıldı. Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan anmada, sırasıyla; AK Parti İBB Meclis Başkanvekili Tevfik Göksu, CHP İBB Meclis Başkanvekili Doğan Subaşı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, birer konuşma yaptı. 


GÖKSU: “ALLAH İLE ALDATAN BİR GÜRUH MİLLETE SALDIRMIŞTIR”

15 Temmuz’un millet içinde farklı bir yara açtığını belirten AK Parti İBB Meclis Başkanvekili Göksu, “Öylesine bir yara ki, milletin içinden çıkmış ve milleti ‘Allah ile aldatan’ bir güruh tarafından, millete ihanet ordusu üzerinden saldırılmıştır. Ama bu millet bu ihaneti canıyla, malıyla, her şeyiyle bertaraf etmeyi bilmiştir. Bugün, şu anda üzerinde bulunduğumuz bu alan da 15 Temmuz'daki kahramanlığın yaşandığı en büyük sahnelerden bir tanesiydi. Burada onlarca kardeşimiz şehit oldu, yüzlerce kardeşimiz de gazi oldular. Cenab-ı Hak, şehit kardeşlerimize rahmet eylesin. Hiçbir zaman için bu toprakları tutsak edemeyecekler. Hiçbir zaman da bu milletin özgürlüğünü alamayacaklar.  Bu millet özgürlüğüne, istikbaline ve istiklaline aşıktır. 15 Temmuz milletimizin hafızasında unutulmaması gereken acı bir tablo; 15 Temmuz milletimizin hiçbir zaman için unutmayacağı ve unutmaması gereken bir andır” dedi. 


SUBAŞI: “DARBECİLER, BULUNDUKLARI KADEMELERE RESMİ KURUMLARIN ONAYIYLA GELDİ”

CHP İBB Meclis Başkanvekili Subaşı da konuşmasında, “Milletimiz, ödenen bedelleri unutmayacak, onları her zaman başının üstünde tutacak. Tabii 15 Temmuz sevinçle anılacak bir gün değil. Bence, acıyla anılacak bir gün. Bu acının bir başka yanı da şu bence; bu hain darbe girişimini yapanlar, bu ülkenin okullarından mezun oldu. Bunlar, bulundukları kademelere, bu ülkenin resmi kurumlarının onayıyla, bilgisiyle geldiler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’mize, Cumhurbaşkanı Sarayı'na, emniyet müdürlüklerine, belediye başkanlığına, buraya saldıran insanlar, ellerinde bu milletin satın alıp güvenerek ellerine teslim ettiği silahları kullandılar. Bugünü, ‘Milli Birlik ve Demokrasi Günü’ olarak ilan ettik. Demek ki, eğer bugünden bir ders alacaksak milli birlik üzerinde ve demokrasi üzerinde durmalıyız. Milli birlik ve demokrasi kavramlarının etrafında kenetlenelim. Bu kavramları geliştirmek üzerine ilerleyelim. Ancak o zaman 15 Temmuz'un bu acısını bir ölçüde telafi etmiş oluruz” ifadelerini kullandı.