Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj faciası için, 2 gün önce Kocaeli’nde bir araya ve 22 maddelik eylem planını imzalayan devletin bütün kurumları, iş birliğini İstanbul’a taşıdı. İstanbul Valiliği ve İBB ev sahipliğinde düzenlenen “Müsilaj Temizliği Seferberliği Programı”na, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da katıldı. Kurum, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyet, Caddebostan sahilinden tekneyle Marmara’ya açıldı ve yaşanan müsilaj faciasını yerinde inceledi. Marmara Denizi’nde yaşanan tehdidin yılların birikimi olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Bu sürecin bir başka ruhu da seferberlik ruhudur. Bu işin başında, Bakanlığımız olmak zorunda. Ve bütün Marmara’nın, bütün kurum ve kuruluşlarından sorumlu valiliklerimiz olmak zorunda, belediyelerimiz olmak zorunda. Unutulmasın ki, 30 milyona yakın nüfus bu işte iş birliği yapmaz ise, bunun çözümü mümkün değil. Yani bir işletme, bir sanayi tesisi, bir vatandaşın evindeki sürecinden tutun, bir inşaatı yapan müteahhide varıncaya kadar tüm süreçlerin hassas biçimde yönetilmesi çözümü oluşturur” ifadelerini kullandı.Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj (deniz salyası) kabusu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda Kocaeli’de düzenlenen toplantıyla masaya yatırılmıştı. Geçtiğimiz 6 Haziran’da, Kocaeli’nde düzenlenen “Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı”nda, 3 ay içinde faaliyete geçirilmesi öngörülen eylem planının 22 maddesi imza altına alınmıştı. Bakan Kurum ile Marmara Denizi’ne kıyısı olan şehirlerin valileri, büyükşehir belediye başkanları ve belediye başkanları ortak kararla oluşturulan 22 maddelik eylem planını, kamuoyu önünde imzalamıştı. Müsilaja karşı oluşturulan topyekun eylem birliği, İstanbul Caddebostan’da hayata geçti. İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Müsilaj Temizliği Seferberliği Programı”na; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Başkanı Tahir Büyükakın, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ile sahne ve sanat dünyasından ünlü isimler katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Kurum, Vali Yerlikaya ve MBB Başkanı Büyükakın, sorunun, ortak akıl ve bilimle çözüleceğine vurgu yaptı.
“DERİN BİR SORUNLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Toplantıda ev sahibi sıfatıyla konuşan İmamoğlu da çözülmesi gereken derin bir sorunla karşı karşıya olunduğuna vurgu yaptı. Marmara Denizi’nin dünyanın en genç denizlerinden ve en güzel coğrafyalarından biri olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, devletin her kurumunun bölgeye karşı kültürel ve tarihi anlamda sonsuz sorumluluğunun bulunduğunun altını çizdi. “Bugün yapacağımız, ortaya koyacağımız tutarlı adımlar, bu denizi ve bu coğrafyayı geleceğe az kusurlu bir şekilde taşıyacaktır. Keşke kusursuz diyebilsek, ama insanoğlu, ne yazık ki hiçbir coğrafyayı kusursuz yönetemiyor” ifadelerini kullandı. Dünyada çevre, yeşil ve iklim değişikliği gibi konuların öncelikli hale geldiğini vurgulayan İmamoğlu, “Kaynakları iyi kullanmadığımız, bunun kıtlığını yaşadığımız takdirde, Allah korusun ki, insan ve canlının varlığı da ne yazık ki tehdit altında” diye konuştu. “SÜREÇ DOĞRU BAŞLAMIŞTIR”

Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj tehdidini hep bertaraf etme adına atılan adımı çok önemsediklerini belirten İmamoğlu, “Bu sürecin bir parçası olmanın da keyfini yaşıyorum. Bu değerlidir. Değerli Çevre ve Şehircilik Bakanı’mız Sayın Murat Kurum’un koordine ettiği ve bütün katılımcı paydaşları ile yürüyen bir süreç. Doğru başlamıştır, doğru tanımlanmıştır. Ortak akıl ve bilimin ışığında yol yürünmesi de sağlıklı bir rehberlik yolu çizmiştir. Bütün bu kavramlar üzerinden, gerçekten, yürekten başarıya ulaşma ümidiyle bu süreci alkışlıyorum. Ve inşallah sonucunu da halkımıza en güzel şekilde yaşatırız” diye konuştu.