İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle yenilenen Türkan Sabancı Bebek Parkı hizmete girdi. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ile parkın açılışını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, teknelerin Bebek sahiline park etmesini yasakladıklarını hatırlatarak, insanların hem Boğaz’ı hem Boğaz’ın karşısındaki güzelliği doya doya izleyebilecekleri bir oturma alanı tesis ettiklerini söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı'yla birlikte, peyzajı yenilenen Türkan Sabancı Bebek Parkı ile yeniden düzenlenen sahil bandında incelemelerde bulundu.

İnceleme gezisinde İmamoğlu ve Sabancı’ya, Bebek Parkı’na komşu Mısır Arap Cumhuriyeti Başkonsolosu Tarek Khalil de eşlik etti. İmamoğlu, inceleme gezisinin ardından, parkın sembolü olan ‘yatık sofora’ ağacının önünde bir açıklama yaptı. Park ve sahil bandındaki yenileme çalışmalarını Sabancı Vakfı'yla iş birliği içinde tamamladıklarını belirten İmamoğlu, “Bebek Parkı, İstanbul'un çok özel köşelerinden birisi. Daha önce de Sabancı Vakfı'nın buraya özel ilgi gösterdiğini ve yapımına katkı sunulduğunu biliyorduk. Zira o vesileyle de çok değerli Türkan Sabancı hanımefendinin ismini taşıyor” dedi.


"DOĞALLIĞINA ASLA DOKUNULMADI. HATTA KORUNDU VE GELİŞTİRİLDİ"

Hem İstanbul’a hem de kente katkı sunan kişi, kurum ve kuruluşlara duydukları saygıdan dolayı Sabancı Vakfı’yla iş birliğine gittiklerini belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Bir kere doğallığına asla dokunulmadı. Hatta korundu ve geliştirildi. Tehdit altında olan bazı bitkiler, ağaçların bu anlamda özel bir çabayla daha uzun süreli yaşamına devam etmesi noktasında çok özel tedbirler alındı. Çevrede, görüntüsü itibariyle burayı rahatsız eden, başta otoparkı olmak üzere birçok noktası özenle düzenlendi ve buraya yakışır, çevreye yakışır, Bebek’e yakışır hale getirildi. Burada ticari noktalar vardı. Bu noktalara dair de yine düzenlemeler, düzeltmeler yapıldı. Onların da varlığı korundu. Sahil bölümünde ne yazık ki tümden çökmüş bir bölüm vardı. Burada ciddi bir iş birliği yapıldı. Bu iş birliği yapılırken sahilde 160’a yakın kazık çakılması gerekiyordu. Bu, 35 metre derinliğinde bir kazıklama işiydi. Biz, orayı, insani kullanıma açık olması noktasında uygunsuz tekne parklanmalarını engelleyici, insanların güzel manzarayı hem Boğaz’ı hem Boğaz’ın karşısındaki bu güzelliği doya doya izlemeleri noktasında bir oturma alanı tesis ettik. Buradaki parklanmayı tümden yasakladık.”


"ÇOK PAYDAŞLI, GÜZEL BİR ÇALIŞMA YAPILDI"

Güler Sabancı da konuşmasında, parkla ilgili sürece dahil oluşlarıyla ilgili bilgi verdi. Sabancı, “2008 yılında Türkan Sabancı'nın kendi arzusu ve isteğiyle bu park, o zaman İtalyan mimar Ermano Kazasko tarafından projelendirildi ve özen gösterildi. Çok kıymetli bir özen gösterildi. Burada sayın Bebekliler var. Zaten burası onlar için yapıldı. Ben, Sayın İmamoğlu’na, belediyede çalışan tüm arkadaşlara, Parklar ve Bahçeler Genel Müdürümüze ve tüm ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu şehirde birlikte bir şeyler yapabilmemiz çok önemli. Ben biliyorum ki Bebekliler buraya çok sahip çıkacaklar. Çok paydaşlı bir çalışma yapıldı. Bunun da çok güzel yapıldığına inanıyorum. Sonuç ortada çünkü. Türkan Hanım bugün burada aramızda yok ama onun adına da sizlerden iyi sevgilerinizi götüreceğim” dedi.


“YOL” SERGİSİNİ GEZDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Mısır Arap Cumhuriyeti Başkonsolosu Tarek Khalil, parka konumlandırılmış yeni oturma gruplarını deneyimleyip, sahilde Boğaz manzarasıyla anı fotoğrafı çektirdi. İmamoğlu, incelemenin ardından sanatçı Alper Aydın’ın, “Yol” adlı sergisini gezdi.

Kaynak: Anka Haber