Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), İsrail’in Filistinlilere saldırısına yönelik Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. HKP avukatları, İsrail Devleti, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi, İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri hakkında Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM)’ne suç duyurusunda bulundu.

“TÜM İNSANLIĞIN ACISIDIR”


HKP avukatları dilekçede, İsrail’in saldırılarının doğrudan sivilleri hedef aldığına dikkat çekilen dilekçede, İsrail’in soykırım ve savaş suçu işlediği kaydedildi. Dilekçede, “Bu acımasız, insanlık dışı saldırıların, özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından açık ya da dolaylı biçimde İsrail’e destek verme, teşvik etme politikalarından kaynaklandığı da açıktır. Ancak artık insanlığın acısı tüm bu politik ve ekonomik çıkarların önüne geçmelidir. Çünkü Filistinlilerin acısı, tüm insanlığın acısıdır” denildi.“İSRAİL MEŞRU BİR DEVLET DEĞİLDİR”


Konuya ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuran HKP Avukatı Doğan Erkan açıklama yaptı.

Erkan şu ifadelere yer verdi, “Halkın Kurtuluş Partisi’nin ABD-AB Emperyalizmine ve onların Ortadoğu’daki bekçi köpeği konumundaki İsrail Siyonizm’ine karşı mücadelesi salt hukukla sınırlı değildir. İsrail meşru bir devlet değildir. Emperyalistlerin Ortadoğu halklarını, Arap halklarını darmadağın etmek ve bu yolla Ortadoğu kaynaklarını başta petrol gelmek üzere rahatça sömürmek için Arap halkını sürekli katliam, baskı ve cendere altında tutmak için uydurulmuş bir suni bir devlettir. Devlet olma nitelikleri yoktur. İlla bir devlet kategorisinde göreceksek de en fazla terör devleti diyebiliriz. Bir cinayet devleti, bir katil devlettir İsrail. Bütün misyonu Ortadoğu’nun kalbine bir hançer gibi, kama gibi saplanarak Arap Halkını paramparça etmektir. Bu nedenlerle Uluslararası Ceza Mahkemesi bir yargılama yapsın veya yapmasın; oradan ne karar çıkarsa çıksın, Halkın Kurtuluş Partisi Emperyalizme karşı mücadelesinin bir parçası olarak, mutlak ve zorunlu olarak Arap Halkının bağrından İsrail kaması sökülüp atılıncaya kadar ve Arap Halkı Tam Bağımsız tek bir ulus halinde kardeş bir halk olarak Ortadoğu’da bağımsızca, onurluca yerini alana kadar Filistin Halkına ve Arap Halkına bağımsızlık mücadelesinde destek vermeye devam edecektir.”