Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşi Fatmanur Altun’un THY Yönetim Kurulu Üyeliğinden maaş aldığı haberlerine ilişkin “Eşim sadece Marmara Üniversitesi'nden ücret alıyor. THY Yönetim Kurulu Üyeliği'nden herhangi bir ücret almıyor” dedi. Ancak, TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Fatmanur Altun’un TÜRGEV’in güncel internet sayfasındaki özgeçmişinde, “Halen Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştığı” bilgisine yer verildi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan İYİ Parti, Fatmanur Altun ile ilgili kafa karıştıran bu durumu ve iddiaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Oktay’ın cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi.   

KADROSU GEREĞİ 12 SAAT DERSE GİRME ZORUNLULUĞU OLAN FATMANUR ALTUN’A BU GÖREVLENDİRME YAPILDIYSA, YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRMEMESİNİN İDARİ YAPTIRIMI NEDİR? 

Önergesinde;

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, eşi Fatmanur Altun’un THY Yönetim Kurulu Üyeliğinden maaş aldığı haberlerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Eşim sadece Marmara Üniversitesi'nden ücret alıyor. THY Yönetim Kurulu Üyeliği'nden herhangi bir ücret almıyor” ifadesini kullanmıştır.” diyen Öztürk,  “TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Fatmanur Altun’un TÜRGEV’in güncel internet sayfasındaki özgeçmişinde, “Halen Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştığı” bilgisine yer verilmiştir.“ dedi.   


DERSE GİRMEYEN BİR ÖĞRETİM ÜYESİ HAKKINDA UYGULANAN İDARİ SORUŞTURMA FATMANUR ALTUN İÇİN DE BAŞLATILACAK MI? 

İşte İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün gündeme taşıdığı sorular:

1- Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun halen Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmekte midir? Bu bölümde öğretim üyesi olarak görev yapmıyorsa kadrosu hangi bölümdedir? 

2- Fatmanur Altun’un öğretim üyesi olduğu Sosyoloji bölümünde derslere girmediği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise Fatmanur Altun neden derslere girmemektedir? 

3- Fatmanur Altun, eşi Fahrettin Altun’un görevi nedeniyle mi derslere girmemektedir?  Fahrettin Altun’un Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı olması Fatmanur Altun’un ders vermesine engel bir durum teşkil etmekte midir? 

4- Üniversite Senatosu tarafından her eğitim-öğretim yılı başında öğretim görevlilerine zorunlu olarak girmesi gereken 12 saat ders tanımlaması yapılırken;

-Fatmanur Altun’a bu görevlendirme yapılmamış mıdır? 

-Kendisine girmediği derslerden dolayı ücret verilmekte midir?  

-Derse girmeyen bir öğretim görevlisine ücret verilmesi doğru bir uygulama mıdır? 

-Kadrosu gereği 12 saat derse girme zorunluluğu olan Fatmanur Altun’a bu görevlendirme yapıldıysa, yükümlülüğünü yerine getirmemesinin idari yaptırımı nedir? 

-Derse girmeyen bir öğretim üyesi hakkında uygulanan idari soruşturma Fatmanur Altun için de başlatılacak mıdır?