İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, "Türkiye'nin yüzde 60'ının erken seçim istediği bir yerde siz istediğiniz kadar 'Biz erken seçim yapmayız.' deyin, Türk milleti bunu istiyor ve erken seçim yapacaksınız. Başka çareniz yok." dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tayyip Erdoğan'ın, ABD ziyareti kapsamında ikili görüşmelerde bulunacağını hatırlatan Türkkan, "Parasını ödediğimiz ve teslim almadığımız F35 uçaklarına da değinse ya. Ya parasını ödediğimiz F35 uçaklarını bize teslim etsinler veya ödediğimiz 1,25 milyar doları faiziyle beraber bize iade etsinler." diye konuştu.

Türkkan, ABD'nin Yunanistan'ın Dedeağaç Limanı'na askeri yığınak yaptığını hatırlatarak "Madem dost ve müttefik ülkeyiz, 'Dedeağaç'taki askeri yığınağı kime yapıyorsun?' Hazır ABD'deyken, müttefik ve dost gördüğünüz Amerika'ya bunu sorun? Dedeağaç'taki yığınak kime?" diye sordu.


ERKEN SEÇİM GÜNDEMİ

İktidarın, "Millet erken seçim istemiyor, muhalefet istiyor." dediğini ifade eden Türkkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık kendi seçmeni dahil Türkiye'nin büyük çoğunluğu erken seçim istiyor. Kendilerine yakın bir araştırma şirketi geçtiğimiz günlerde bir araştırma yaptı, orada bile seçmenin yüzde 60'ı Türkiye'de erken seçim istiyor. Anketlere göre, son seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a oy veren seçmenin yüzde 40'ı erken seçim istiyor. AK Parti seçmeni, bu iktidardan kurtulmak istiyor. Türkiye'nin yüzde 60'ının erken seçim istediği bir yerde siz istediğiniz kadar 'Biz erken seçim yapmayız.' deyin, Türk milleti bunu istiyor ve erken seçim yapacaksınız, başka çareniz, kurtuluşunuz yok. Tek adam sisteminden kurtulmak, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için Türkiye erken seçim istiyor. Bunlar da bunu biliyorlar. Seçim kanunu değişikliği bu yüzden. 20 yıldır yapmadıkları işleri yapmaya başladılar. Ne yaparlarsa yapsınlar ne seçim değişikliği yaparlarsa yapsınlar sonuç vermeyecek ve çok büyük bir farkla gidecekler. Milyonlarla ifade edilen bir farkla gidecekler."


FAHİŞ KİRA FİYATLARI

Daha önce yurt ücretlerinin, öğrencilerin bütçesini sıkıntıya sokmayacak miktarda olduğunu ifade eden Türkkan, "Yurtlarda yer yok, kiralar fahiş şekilde artmış. Devletin sarayında oturuyorsanız sorun yok ama ay sonunda kirayı denkleştirmek için kara kara düşünüyorsanız sorun çok büyük." dedi.