İYİ Partili İş İnsanı ve Milli Sporcu Mehmet Ali Uykur, iş dünyasının zor günlerden geçtiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 16'dan yüzde 15'e düşürdü. Kararın ardından dolar tırmanışa geçerek 11’i gördü ve bir kez daha rekor kırdı.

 

“İSTİKRARSIZ EKONOMİDE KİMSE İŞ YAPMAK İSTEMEZ”

İYİ Partili İş İnsanı ve Milli Sporcu Mehmet Ali Uykur da yaşanan gelişmeleri değerlendirerek “iş dünyasında duvarlar çatlıyor” dedi. İYİ Partili Uykur, “Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in de dediği gibi ‘paramız pul, itibarımız yerle bir oldu’. İş dünyası istikrarsız ekonomiyi, tek kişinin ağzından çıkan laflara göre hareket eden bir Merkez Bankasının olduğu ülkede iş yapmak istemez.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu iş adamlarını da anlamıyorum. TÜSİAD'ı vesairesi yüksek faizden bahsediyor. Siz nasıl insansınız. Sen iş adamıysan yatırımdan yanaysan işte size kredi. Alın krediyi ve yatırımı yapın. Ben sizden yatırım, istihdam, üretim, ihracat istiyorum. O zaman kaçıyorlar. Bunlar nasıl iş adamı? Sonra bize sallıyorlar. İstediğiniz kadar sallayın tutmaz." sözlerini de yorumladı.


“GÜVENİN OLMADIĞI YERDE YATIRIM OLMAZ”

İYİ Partili Uykur, “Ülkede adalete olan inanç yitirilmişse, insanlar ülkesinden kaçmak için çeşitli yollar arıyorsa, bir insan kendini geliştirmek için değil de göç etmek için yabancı dil öğrenmek için çırpınıyorsa o ülkede ne yerli ne yabancı kimse yatırım yapmak istemez. Çünkü hukuk yoksa, adalet yoksa, tek kişinin yönetimine bağlı bir şekilde işler yürütülüyorsa o ülkede güven olmaz ve tekrar başa dönecek olursak, güvenin olmadığı yerde yatırım da olmaz” dedi.


“ADALETE OLAN GÜVENİ YENİDEN TESİS ETMEK GEREKİR”

Yaşanan ekonomik sıkıntılara karşı çözümünü de açıklayan İYİ Partili İş İnsanı ve Milli Sporcu Mehmet Ali Uykur, “Bu krizden çıkış yolu önce adalete olan güveni yeniden tesis etmektir. Yargıya müdahale etmemek gerekir. İnsanları düşüncelerini açıklamada özgür bırakmak gerekir. İki twit atanın mahkeme kapılarında sürünmemesi gerekir. Kısacası demokrasi gerekir ve demokrasiyi sağladığımızda geri kalan her şey tereyağdan kıl çeker gibi kolayca gelişecektir ve her şey normale dönecektir.” şeklinde konuştu.