İzmir'de "Barınamıyoruz, sokaktayız" eylemi yapan 41 üniversite öğrencisi dün gece gözaltına alındı. Hasanağa Parkı'ndaki öğrencilerden bazılarının ters kelepçe takılıp yerde sürüklenerek polis aracına götürüldüğü görüldü. Öğrencilere destek için hastane önüne gelen yurttaşlarla polis arasında arbede yaşandı.

İzmir'de yüksek kira bedelleri ve yurtların yetersizliği nedeniyle Buca ve Karşıyaka'da parkta sabahlayan 41 öğrenci, dün gece polis müdahalesiyle karşılaştı. Buca ilçesine bağlı Hasanağa Parkı'ndaki 33 öğrenci, protestolarının 8. gününde gözaltına alındı. Bazı öğrenciler, polis otobüsüne ve sağlık kontrolü için Yeşilyurt Hastanesi'ne ters kelepçe takılarak götürüldü. Hasanağa Parkı önündeki bazı öğrencilerin, polis aracına yerde sürüklenerek polis aracına götürüldüğü görüldü.

Öğrenciler, polis aracında, “Ben bir evsiz öğrenciyim, devlet karakolunda; sen de bunun farkındasın, polis de bunun farkında” sözleriyle gözaltına alınmalarına tepki gösterdi. Polis, daha sonra öğrencileri “Gel konuşalım” diyerek araçtan indirmeye çalıştı. Araçtan inmek istemeyen öğrencilerden bazıları yerde sürüklenerek sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü. Hastane önüne öğrencilere destek için gelen bazı yurttaşlar ile polis arasında da arbede yaşandı.

Karşıyaka'da gözaltına alınan 8 öğrenciyle polisin diyaloğu dikkat çekti. Polisin, öğrencilere, "Burada oturunca yurt açılıyor mu? Ben burayı dağıtacağım" dediği görüntülere yansıdı.

Gece gözaltına alınan öğrencilerin bir kısmının sabah saatlerinde serbest bırakıldığı, diğerlerinin de işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Kaynak:Anka Haber