Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), "Yetkililerden önlem kelimesini her gün duyduk. Kadınlar, işçiler, işsizler, gençler, LGBTİQ ’lar için ise hiç önlem duymadık" sözleriyle 1 Mayıs mesajı yayımladı.

KCDP Kadın Meclisleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Kadınlar, "Tam kapanma kararı alınıyor ama salgın altında işçiler çalıştırılıyor. Bizi şiddetle, işsizlikle, her türlü sömürüyle baş başa bırakanlar kendi iktidarlarının ve kendi ceplerini doldurmanın peşinde" açıklaması yaptı. "Toplumu ilgilendiren hiçbir sorunu mücadelemizden ayrı görmüyoruz" diyen kadınlar şunları kaydetti:

"Pandemi koşullarında 1 yılı aşkın süreyi geride bıraktık. Yetkililerden önlem kelimesini her gün duyduk. Kadınlar, işçiler, işsizler, gençler, LGBTİQ’lar için ise hiç önlem duymadık. Şimdi de sözde tam kapanma ile 1 Mayıs’ı karşılıyoruz.  Kadınlar şiddetle boğuşuyor. İşçiler her gün işe gitmek zorunda. İşsizler ne yiyecek soran yok. Herkes için ücretsiz aşı konuşulmuyor bile. 

Kadınlar yanı başındaki erkeklerin şiddetinden kurtulmak için mücadele verirken şiddete karşı önleyici İstanbul Sözleşmesi’nden imza geri çekildi. Koronaya karşı önleyici aşı yapılmıyor. İşyerleri kapanan milyonlarca işçiye destek verilmiyor.

Kendi yaşam biçimlerini dayattılar. Kadınlar ölmek pahasına eşit ve özgür yaşama mücadelesinden vazgeçmedi. İstanbul Sözleşmesi yerli ve milli değerlerimizi yok sayıyor dediler. Bunun için bu ülkenin yurttaşı LGBTİQ ’ları nefretle hedef haline getirdiler. Bu ülkenin neredeyse bütün meydanlarında gökkuşağı bayrağı dalgalandırdık. Şimdi pandemi önlemi bahanesiyle toplumun yaşam tarzına müdahale etmeye çalışıyorlar. Ancak toplum iktidarın açıklamalarıyla, aldığı kararlarla geriye dönmez."

Kaynak: Anka Haber