CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle, şehit aileleri ve gazilerle video konferans toplantısında bir araya geldi. Şehit ailelerinin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, "Şehitler hepimizin şehidi. Şehitler arasında ayrım yapmak devlete yakışmaz. 15 Temmuz şehitlerimiz, terör şehitlerimiz var. Gazilerimiz var. Her birisinin ailelerinin aldığı aylıklar farklı. Biri 6 bin lira diğeri 1430 lira aylık alıyor. Bu ayıbı sonlandırmamız lazım. En çok şehitlerden söz eden, şiirler okuyanlar, peki nerede bu insanlar? Size (şehit ailelerine) gelince mangalda kül bırakmıyorlar. İcraata gelince ortada kimse yok" dedi.

Şehit aileleri ile gazilerin talep ve düşüncelerini dinleyen Kılıçdaroğlu, mevcut koşulların iyileştirilmesine ve ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çözüm önerilerini paylaştı. Aileler evlatlarının şehit olduğu bölgeye göre farklı kategorilere ayrılmasına tepki göstererek Kılıçdaroğlu’ndan bu sorunun düzeltilmesini talep etti. Kılıçdaroğlu ailelerin sorunları dinledikten sonra, "Ben sizin sorunlarınızı haksızlık giderilinceye kadar ifade edeceğim" dedi.


"15 TEMMUZ ŞEHİT AİLELERİ 6 BİN LİRA MAAŞ ALIRKEN, BİZ 1430 LİRA ALIYORUZ" 

Bir şehit babası, “Aileler hastanelerde ek ücret ödemekteler bu da bizi üzüyor. Anne babalar diyor ki, ‘onun evladı da şehitlikte bizimki de şehitlikte’ diyorlar. 15 Temmuz şehit anne babaları 6 bin lira maaş almaktadır. Ama biz 1430 lira maaş almaktayız. Bunların eşitlenmesinin istiyoruz. Bizlere diyorlar ya ‘Sizlere ne yapsak başımızı tacısınız’ bize hiçbir şey yapmasalardı, saygınlık istiyoruz. Eşitlik istiyoruz. Seyahat kartlarımızda da şehit annesi veya babası yazmıyor. Bir şehit babası olarak 'a şehidisin b şehidisin' denmesini istemiyorum. Çocuklarımıza 'Doğuya git' dediler de bizim çocuklarımız gitmedi mi? Benim çocuğumun kaderi de İstanbul’daymış veya İzmir’deymiş orada da terör var" diyerek hükümetin eşit davranmasını talep etti.  

Kılıçdaroğlu, şehit ailelerini dinledikten sonra sorunlara yönelik şunları söyledi:

ŞEHİT HEPİMİZİN ŞEHİDİ

Biz parti olarak kanun teklifi hazırladık. Farklılıkları liste halinde gösterdik. 15 Temmuz şehidi, terör şehidi, ya da yurt dışında şehitlerimiz… Her birisinin aldıkları aylıklar farklı sağlanan imkanlar farklı oysa şehit hepimizin şehididir. Şehidimiz nerede hayatını kaybettiyse ‘Burada kaybetti buna daha az imkan verelim şurada şehit oldu daha yüksek imkan verelim’ demek doğru değil.


ŞEHİT VE GAZİLERİN HAKKINI SONUNA KADAR SAVUNAN BENİM

Sonra bir vefasızlık çıkıyor ortaya zaten. Sizin hakkettiğiniz bir itibarı maalesef siyaset kurumu size vermiyor. Bir arkadaşım ifade etti. ‘Şehit evlatlarına kart veriyorlar 25 yaş dolunca bu kartı geri istiyorlar’. Laf etmeye gelince hepimiz çok güzel laflar ediyoruz ama icraatta sınıfta kalıyor siyaset kurumu. 

Az önce dediniz sizinle ilgili bir algı var. Doğru bizimle ilgili bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Allah aşkına PKK kime saldırdı? Bu saldırıya muhatap olan kişi benim. Bu saldırı dolayısıyla hayati tehlike geçiren de benim. Üstelik şehitlerin ve gazilerin hakkını sonuna kadar savunan da benim. Kim gazi ve şehitlerin hakkını savunuyor kim savunmuyor?  


ANNE BABAYA BAĞLANAN AYLIK 600-700 LİRA

Kanunu ben çıkarmıyorum. Teklifi veriyoruz ama kabul etmiyorlar. Bu kanun teklifi veren parti kim reddedenler kim? Sizlerin buna bakması lazım.Sizin hakkınızı savunmak benim namus borcumdur. Sizin çocuklarınız 83 milyon insan akşam yatakta rahat uyusun diye hayatlarını verdiler. Anne babaya bağlanan aylık 600-700 lira. Ya bir şehit anne babasına bu miktarın verilmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ayıbıdır. Ya en azından asgari ücret verin kardeşim. Türkiye Cumhuriyeti devletinin 5 bin 6 bin lira verecek parası mı yok. Parası ver efendim. Versin.


HAYATTAN DAHA DEĞERLİ OYAN VATAN VE BAYRAKTIR

Hayattan daha değerli olan vatan ve bayraktır. Gazi olan birisi eğer Türkiye Cumhuriyeti devleti 10 bin lira yakınlarına veremiyorsa bu ayıptır. SGK’ya da özel hastanelerde sizden ayrıca para istenmesi de ayıptır. 15 Temmuz şehitleri ile diğer şehitler arasında biri 6 bin lira diğeri 1430 lira aylık alıyor. Bu ayıbı sonlandırmamız lazım. Kanun teklifini veren benim suçlanan da benim. 15 Temmuz şehidi de bizim şehidimiz, alsın mı alsın. Ama diğeri de şehidimiz, şehitler arasında ayrım mı olur? Allahın yarattığı bir kula haksızlık yapılırken niye sesiniz çıkmaz. Neden itiraz etmezsiniz. En çok şehitlerden söz eden şiirler okuyanlar, peki nerede bu insanlar? Size (şehit ailelerine) gelince mangalda kül bırakmıyorlar. İcraata gelince ortada kimse yok. Kim var Kemal Kılıçdaroğlu var. ‘Ne yapalım?’ ‘Bütün intikamı onun sırtından alalım’ Ben sizin sorunlarınızı haksızlık giderilinceye kadar ifade edeceğim."

Kaynak: Anka Haber