CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balkanlar'a yönelik iş birliği çalışmalarının ülkelerin iç politikasına alet edilmemesi gerektiğini savunarak, “En büyük dileğim her bir belediyemizin Balkan coğrafyasından bir kardeş belediyesi olsun” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İş Birliği Çalıştayı'nda konuştu. Toplantıya Trakya’dan gelen belediye başkanlarının yanı sıra, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gagavuz yeri, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan, Yunanistan’daki yerel yönetimlerden temsilciler katıldı.

Kılıçdaroğlu çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

BALKANLAR'A YÖNELİK ÇALIŞMALAR İÇ POLİTİKAYA ALET EDİLMEMELİ

Her türlü taassuptan uzak, ahbap çavuş ilişkilerinin dışında halkın seçtiği yerel yöneticilerimizle beraber bu çalıştayın yapılması son derece değerlidir. Sen-ben diyerek değil, ‘hepimiz’ temelinde çalışacağız. Bunu yapabilecek kaynağımız var. Balkanlara yönelik çalışmalarımızın iç politikaya alet edilmeden milli vasfın muhafazası önemlidir. Burada belediye başkanlarımıza büyük görev düşüyor. En büyük dileğim her bir belediyemizin Balkan coğrafyasından bir kardeş belediyesi olsun. 


ATATÜRK’ÜN ÇİZDİĞİ VİZYON YOL GÖSTERİCİMİZDİR

Bu konuda Balkan Masası’na da büyük görevler düşüyor. Bunun eşgüdümünü sağlamak da bizim görevimiz. Mutlaka Balkanlar’a ulaşmalıyız. Bunları yaparken de Balkanlar’dan gelen en büyük Türk olan Mustafa Kemal Atatürk’ün soydaşlarımızla ilgili söylediği şu sözler bizim için önemli bir ilkedir: “Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimiz içinde bütünleşmeliyiz. Tarih bağı kurmamız lazım, Folklor bağı kurmamız lazım. Bunları kim yapacak? Elbette biz.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği bu vizyon ve anlayış bizim yol göstericimizdir.

Kaynak: Anka Haber