Erdoğan-Kavcıoğlu görüşmesinin ardından Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, Merkez Bankası’nda iki başkan yardımcısı ve bir Para Politikası Kurulu Üyesi görevden alındı. Görevden alınan başkan yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük, faiz indirimine sıcak yaklaşmayan isimlerdi. Bu nedenle 21 Ekim’deki PPK toplantısı, son atamaların ardından daha kritik bir hale geldi.

Merkez Bankası'nda iki başkan yardımcısı bir Para Politikaları Kurulu (PPK) üyesi görevden alındı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'yla görüşmesinin sona ermesinden kısa bir süre sonra, TCMB'de iki başkan yardımcısı ve bir PPK görevden alındı.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre TCMB Başkan yardımcıları Semih Tümen, Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş görevlerinden alındı. Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak getirilirken Para Politikası Kurulu Üyesi olarak da Yusuf Tuna atandı. Tuna ‘faizsiz bankacılık’ üzerine çalışmaları ile biliniyor.

Görevden alınan başkan yardımcılarından Semih Tümen'in mevcut başkan Kavcıoğlu yerine geçebileceği ileri sürülüyordu.

Bununla birlikte son dönemde yabancı basında Erdoğan'ın Başkan Şahap Kavcıoğlu'nu görevden alabileceğine dair haberler yapılıyordu. Son olarak Reuters geçen hafta Erdoğan'ın Kavcıoğlu'ndan ‘soğuduğunu’ yazmıştı. Bu haber aynı gün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından yalanlanmıştı.