HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,


İŞSİZLİK BİR YILDA 6 MİLYON ARTTI

Pandemide hayatını kaybeden milyonlarca insanı rahmetle anıyorum. Özellikle bu zorlu mücadelede hiç tereddüt etmeden en büyük fedakarlığı yapan bütün sağlık emekçilerini saygıyla ve minnetle selamlamak istiyorum. Bu süre içinde halkı salgın ortamına terk eden, salgın ortamını tahakküm ve rant fırsatına dönüştürmekten hicap duymayan bir iktidar zihniyeti gördük. İşsizlik sadece bu bir yılda 6 milyon arttı. TÜİK bile bu gerçekleri gizleyemez hale geldi ve yeni bir kalem icat ettiler. ‘atıl’ adı altında işsizliğin yüzde 30’lara vardığını itiraf etmek zorunda kaldılar. 


HERKESİN VİCDANINI KURTARMASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Sadece siyasi olarak nitelemek yetmiyor. Ortada büyük bir ahlaki sorun var. Bir çürümüşlük, yozlaşma hali var. Sefaletten kendine menfaat çıkarmaya çalışan zihniyet bu ülkede her yere sinmiş durumda. En büyük tehlike budur. Bu toplumu sürüye çevirmeye çalışıyorlar. Bütün demokrasi güçlerinin güç birliği yapması gerektiğini söylüyoruz. Bu boş bir çağrı değildir. Bunları ciddiye almayanların ileride tarihe ve halka karşı nasıl bir vebal altında kalacaklarını hatırlatıyoruz. Herkesin vicdanını kurtarması için mücadele ediyoruz. 


İNSANLAR KENDİLERİYLE ALAY EDİLDİĞİNİ GÖRÜYOR

Binlerce esnaf kepenk kapattı, yerlere devrildi. İnsanlar aş, iş bulamıyor. Gittiğimiz her yerde insanların feryadını görüyoruz. Bunun sebebi bu rantçı, fırsatçı, bencil iktidar anlayışıdır. Bu iktidar bu bir yılda sadece ekonomiyi değil eğitimi de çökertti. Uzaktan eğitim sürecinde EBA sistemine bir çok öğrenci ulaşamadı. Öğrenciler internetin çekeceği yer aradılar. İnsanlarımız kendileriyle alay edildiğini de görüyorlar. Bunun sonucunu, faturasını bu iktidara mutlaka çıkaracaklardır.


KAPANAN İŞ YERLERİ KONUŞULMASIN DİYE

İktidar 10 milyon işsizin konuşulmasını istemiyor. Bunu bize saldırarak yapıyor. HDP ve Kürt Sorunu üzerinden toplumu kutuplaştırarak, muhalefeti ayrıştırarak yapmaya çalışıyor. 10 milyon işsizlik konuşulmasın diye milletvekillerimizle igili fezlekeler gündeme sokuluyor. Kapanan iş yerleri konuşulmasın diye HDP’nin kapatılmasını tartışıyorlar. Artan zamlar vergiler, ve hayat pahalılığı konuşulmasın diye sürekli düşman ve tehditler üretiyorlar.